Deszcz eko-niespodzianek

 (piątek, 22-03, 8:50)


 Narodowy Bank Szwajcarii nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe SNB o 25 punktów bazowych.
 Polska: w lutym sprzedaż detaliczna nadspodziewanie wzrosła do najwyższego poziomu od roku.
USA: w marcu aktywność produkcyjna w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed niespodziewanie wzrosła.
 Kalendarz Eko: indeks Ifo z Niemiec oraz wystąpienia publiczne czterech polityków Fed. 


Za nami
Podczas wczorajszej sesji inwestorzy musieli się mierzyć z wieloma zaskakującymi informacjami ekonomicznymi.   ● [SNB]   Zaczęło się od monetarnej niespodzianki od Narodowego Banku Szwajcarii, który nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe SNB o 25 punktów bazowych (z 1,75% do 1,5%). Naturalnym przegranym dej decyzji był frank szwajcarski.   ● [PMI €Z]   Traciło także euro. Kurs EUR/USD spadł poniżej granicy 1,09 (min. 1,0827) po ogłoszeniu wstępnych wyników indeksów PMI dla krajów Eurolandu w marcu, które pokazały, że regres w sektorze przemysłu nieoczekiwanie się pogłębił (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [PL]   Zniżce kursów EUR/PLN (min. 4,2994) i CHF/PLN (min. 4,3977 tj. najniżej od czerwca 2022) sprzyjała pro-złotówkowa wiadomość o nadspodziewanym wzroście krajowej sprzedaży detalicznej w lutym, do najwyższego poziomu od roku (6,7% r/r vs prognoza 6,2%; poprzednio 4,6%).   ● [BoE]   W trendzie spadkowym znalazł się także kurs GBP/PLN (min. 5,0141), gdyż funt znalazł się odwrocie po tym, jak się okazało, że żaden z polityków Banku Anglii nie zagłosował za podniesieniem stóp na zakończonym wczoraj posiedzeniu BoE (dotychczas za takim ruchem zazwyczaj optowało 2-ch jastrzębio-nastawionych członków MPC).   ● [USA]   Zyski złotego przycięły niespodziewane wzrosty indeksów PMI dla przemysłu USA (52,5 pkt vs prognoza 51,7 pkt; poprzednio 52,2 pkt) oraz Fed z Filadelfii (3,2 pkt vs prognoza -2,4 pkt; poprzednio 5,2), które wsparły konkurencyjnego dolara (USD/PLN max. 3,9833).

Przed nami
W dzisiejszym eko-rozkładzie jazdy znajdują się ważne dane z Niemiec oraz wystąpienia publiczne czołowych polityków Fed.   ● [Ifo]   W pierwszej części dnia poznamy marcową wartość indeksu Ifo, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców i jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji niemieckiego gospodarki. Analitycy spodziewają się jego wzrostu z 85,5 pkt w lutym do 86 pkt. Materializacja tej prognozy lub rzecz jasna wyższy wynik mogą pomóc euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) oraz jego sąsiadom z CEE (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,2700, USD/PLN 3,9000).   ● [Fed]   Po południu rynki walutowe będą podążać za narracją polityków amerykańskiego banku centralnego. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: prezes Jerome Powell, członek zarządu Philip Jefferson, członek zarządu Michael S. Barr oraz prezes oddziału w Atlancie Raphael Bostic (z prawem głosu w FOMC w tym roku). Jastrzębie komentarze, sugerujące możliwość odroczenia obniżek stóp Fed na drugą połowę roku, będą sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800) oraz szkodzić jego rywalom z G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000)Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.