Wyjście z zakrętu (przemysłowego)

 (poniedziałek, 4-03, 8:50)


 Polska: w lutym indeks PMI dla przemysłu nadspodziewanie wzrósł.
 USA: w lutym regres w sektorze przemysłu nieoczekiwanie się pogłębił.
 Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów w strefie euro (Sentix). 

Za nami
Marzec rozpoczął się na rynku walutowym po myśli złotego (EUR/PLN min. 4,3142, USD/PLN min. 3,9778).   ● [PMI]   Udany start zapewniła naszej walucie wiadomość o nadspodziewanej poprawie koniunktury w krajowym przemyśle. W lutym indeks PMI dla polskiego sektora wytwórczego wzrósł z 47,1 pkt do 47,9 (wobec oczekiwanych 47,1 pkt). Analitycy S&P Global (firmy sporządzającej badanie) napisali w raporcie, że wzrost wskaźnika odzwierciedlał głównie wolniejsze spadki liczby nowych zamówień i wielkości produkcji oraz większe wydłużenie czasu realizacji dostaw. Wg dyrektora ekonomicznego S&P Trevora Balchina najgorszy okres spowolnienia polski przemysł ma już za sobą.   ● [ISM]   Naszej walucie sprzyjała również o wiadomość o nieoczekiwanym pogłębieniu regresu w amerykańskim sektorze przemysłu wg ISM (47,8 pkt vs prognoza 49,5 pkt; poprzednio 49,1 pkt), która zaszkodziła konkurencyjnemu dolarowi. Ponadto niemiłą niespodzianką dla posiadaczy zielonej waluty okazał się raport Uniwersytetu Michigan, który pokazał, że nastroje konsumentów w USA niespodziewanie się pogorszyły w lutym (76,9 pkt vs prognoza 79,6 pkt; poprzednio 79 pkt). Pod wpływem tych publikacji inwestorzy zwiększyli zakłady na majową obniżkę stóp Fed. 

Przed nami
   
● [Dziś]   Na tle kolejnych dni tygodnia poniedziałek zapowiada się mało atrakcyjnie pod względem rangi wydarzeń ekonomicznych. Jedyna warta odnotowania publikacja makro to indeks Sentix. Wskaźnik ten poinformuje nas o aktualnych nastrojach i poziomie zaufania inwestorów ze strefy euro. Jego dalszy wzrost (5-ty z rzędu) mógłby tchnąć więcej optymizmu w notowania euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0870) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,9500), zaś przerwanie tej pozytywnej serii mogłoby je zdeprymować (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0870; punkty oporu EUR/PLN: 4,3600, USD/PLN: 4,1000).   ● [Ekonomiczne hity tygodnia]   Kluczowymi wydarzeniami rozpoczynającego się tygodnia będą: przesłuchanie prezesa Fed Jereome'a Powella w Kongresie USA (środa-czwartek), posiedzenie ECB (czwartek) oraz amerykańskie payrolls'y (piątek). Gracze z rynku PLN czekają także na decyzje RPP ws. stóp procentowych oraz na najnowsze projekcje makroekonomiczne NBP (środa). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.