Fed ustąpi pierwszeństwa

  (poniedziałek, 25-03, 8:50)


 Bostic (Fed): spodziewam się w tym roku tylko jednej obniżki stóp o 25 punktów bazowych.
Nagel (ECB): rośnie prawdopodobieństwo obniżki stóp ECB przed latem.
Niemcy: w marcu nastroje przedsiębiorców wg Ifo są najlepsze od maja 2023.
 Kalendarz Eko: krajowa stopa bezrobocia oraz budowy nowych domów w USA i amerykański indeks Dallas Fed.

Za nami
   [USD]   Według statystyk dolar ma za sobą najlepszy tydzień w tym roku. Na przestrzeni ostatnich 5 dni indeks mierzący zmianę wartości amerykańskiej waluty wobec koszyka jej sześciu największych rywali (euro, jena, funta, dolara kanadyjskiego, korony szwedzkiej oraz franka szwajcarskiego) wzrósł o prawie 1%. Dolar zyskał, gdyż po czwartkowej decyzji Narodowego Banku Szwajcarii o obniżce stóp SNB, inwestorzy zdali sobie sprawę, że największe banki centralne nie będą czekać na Fed z rozpoczęciem łagodzenia swojej polityki.   ● [Fed]   Ich logikę wsparła piątkowa wypowiedź prezesa oddziału Rezerwy Federalnej z Atlanty Raphaela Bostica, że spodziewa się w tym roku tylko jednej obniżki stóp Fed o 25 punktów bazowych.   ● [ECB]   Na korzyść dolara podziałała również opinia członka Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Joachima Nagela, który poinformował, że rośnie prawdopodobieństwo obniżki stóp ECB przed latem.   ● [Ifo]   Straty walut EU (EUR/USD min. 1,0802; EUR/PLN max. 4,3250, USD/PLN max. 4,0035) zamortyzowała publikacja indeksu Ifo, która pokazała, że nastroje niemieckich przedsiębiorców są najlepsze od maja 2023. W marcu wskaźnik podskoczył z 85,7 do 87,8 pkt (wobec oczekiwanych 86 pkt), notując największy miesięczny wzrost od listopada 2022. Prezes Instytutu Clemens Fuest powiedział, że w ''niemieckiej gospodarce widać światło na horyzoncie''.

Przed nami
   
● [Dziś]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdą się: krajowa stopa bezrobocia oraz amerykański indeks Dallas Fed i liczba nowych domów budowanych w USA. Wydarzeniom na rynkach finansowych ton nadawać będą wyniki gospodarki Stanów Zjednoczonych. Dobra koniunktura budowlana w USA i przemysłowa w XI dystrykcie Rezerwy Federalnej, będą nakręcać strategie nastawione na dłuższe utrzymanie wysokich stóp Fed, sprzyjające droższemu dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800) i słabszym notowaniom walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0500). Z kolei pogorszenie perspektyw gospodarki amerykańskiej może odnowić wiarę inwestorów w scenariusz czerwcowej obniżki oprocentowania funduszy federalnych, kosztem zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) i z korzyścią dla jej konkurentów (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,9500).   ● [Eko- tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to już jutro poznamy indeks zaufania amerykańskich konsumentów wg Conference Board oraz decyzję Narodowego Banku Węgier ws. stóp MNB, w środę wskaźniki Komisji Europejskiej prognozujące kierunek i tempo rozwoju gospodarczego strefy euro, w czwartek finalny PKB USA w IV kw. 2023, w piątek inflację PCE core w Stanach Zjednoczonych. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.