BoJ się już nie boi

 (wtorek, 19-03, 8:50)


 Janczyk (RPP): przesłanki do obniżek stóp NBP mogą pojawić się już w III kwartale br.
USA: w marcu nastroje na rynku nieruchomości wg NAHB są najlepsze od lipca 2023.
Bank Japonii dokonał pierwszej od 17 lat podwyżki stóp BoJ.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW oraz pozwolenia i rozpoczęte budowy domów w USA. 

Za nami
   ● [RPP]   W poniedziałek inwestorzy obstawiający brak obniżek stóp NBP w tym roku zostali wystawieni na próbę. Przeciw ich strategii wypowiedział się Wiesław Janczyk z RPP twierdząc, że przesłanki do cięcia stóp w naszym kraju mogą pojawić się już w III kwartale br. Ponadto zapytany o przestrzeń do obniżek w przyszłym roku napisał, że „chciałby, żeby to było minimalnie 100 pb. lub więcej". Jego gołębi przekaz zdeprymował złotego (EUR/PLN max. 4,3254, USD/PLN max. 3,9807).   ● [NAHB]   Dodatkowym obciążeniem dla naszego pieniądza była zwyżka wartości konkurencyjnego dolara. Kurs EUR/USD spadł do min. 1,0866 po informacji o najlepszych od lipca 2023 nastrojach na amerykańskim rynku nieruchomości. W marcu indeks przygotowywany przez National Association of Home Builders - NAHB (Krajowe Stowarzyszenie Budowniczych Domów) nieoczekiwanie wzrósł z 48 pkt do 51 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się takiego samego wyniku jak w lutym.   ● [BoJ]   Od rana traci jen. Mimo dzisiejszej decyzji Banku Japonii o pierwszej od 17 lat podwyżce stopy referencyjnej BoJ (z -0,1% do przedziału od 0% do +0,1%), kurs USD/JPY wzrósł do max. 150,47 (+0,88%), gdyż takie posunięcie było już przez rynek zdyskontowane.

Przed nami
   ● [DE]   W dalszej części dnia poznamy aktualne nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Jak zwykle wiedzy na ten temat dostarczy nam indeks instytutu ZEW, który powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 350 niemieckich ekspertów z branży finansowej. Kolejny wzrost tego wskaźnika (9-ty z rzędu) mógłby podbudować słabnące euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1000) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,9000). W przypadku przerwania tej dobrej serii należy się liczyć z pogłębieniem trendu spadkowego wspólnej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0850) oraz złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000).   ● [CA, USA]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto także śledzić ogłoszenie danych nt. inflacji CPI w Kanadzie oraz nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w USA. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.