Aktywne euro, pasywny dolar

 (środa, 24-04, 8:50)


 Euroland: w kwietniu łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług osiągnął najwyższy wynik od maja 2023.
 USA: w tym miesiącu sektor przemysłu wg PMI nieoczekiwanie znalazł się w regresie.
 Polska: w marcu dynamika sprzedaży detalicznej nadspodziewanie spadła.
 Kalendarz Eko: indeks IFO z Niemiec oraz zamówienia na dobra trwałego użytku w USA.

Za nami
   ● [€Z]   Wczorajsze publikacje kwietniowych, wstępnych wskaźników PMI pokazały, że aktywność biznesowa w strefie euro wzrosła najbardziej od prawie roku. Jest to efekt dynamicznego ożywienia w dominującym sektorze usług, które z nawiązką zrekompensowało pogłębienie regresu w przemyśle. Uśredniony wskaźnik dla Eurolandu wzrósł z 50,3 pkt w III do 51,4 pkt w IV (wobec oczekiwanych 50,7 pkt), osiągając najwyższą wartość od maja 2023. Taki mini rekord podreperował notowania euro oraz jego sąsiadów z CEE.   ● [€Z]   Jednocześnie obciążeniem dla konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,0714) stały się niższe od prognoz wyniki indeksów PMI dla Stanów Zjednoczonych (Composite: 50,9 pkt vs prognoza 52; poprzednio 52,1 pkt). Rozczarował w szczególności amerykański sektor przemysłu, który niespodziewanie znalazł się w regresie (49,9 pkt vs prognoza 52 pkt; poprzednio 51,9 pkt).   ● [PL]   Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,3083, USD/PLN min. 4,0220) limitowała wiadomość o nadspodziewanym spadku dynamiki polskiej sprzedaży detalicznej w marcu (6% r/r vs prognoza 6,6%; poprzednio 6,7%).

Przed nami
Dziś na makroekonomicznej agendzie inwestorów znajdują się nowe dane z Niemiec i z USA.   ● [DE]   Już o godzinie 10:00 poznamy kwietniowy wynik indeksu instytutu IFO, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców i jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji największej gospodarki europejskiej. Jego wzrost mógłby dodać animuszu euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0730) oraz walutom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), w tym złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000).   ● [USA]   W drugiej części dnia Departament Handlu USA poda wstępne dane nt. zamówień na dobra trwałego użytku w marcu. Ich wzrost mógłby przywrócić popyt na dolara, kosztem jego rywali z G10 (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600) oraz z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500)Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.