Odwet na niby bez odwetu

 (poniedziałek, 22-04, 8:50)


 Abdollahijan (MSZ Iranu): Teheran nie planuje odwetu za wystrzelenie przez Izrael rakiet w kierunku miasta Isfahan.
Šimkus (ECB): Bank może obniżyć stopy procentowe w czerwcu i w lipcu br.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. produkcji przemysłowej, przeciętnego wynagrodzenia, zatrudnienia oraz inflacji PPI oraz wystąpienie publiczne Villeroy'a (ECB).

Za nami
   ● [Izrael-Iran]   W piątek inwestorzy od samego rana musieli się mierzyć z kolejnymi niepokojącymi informacjami z Bliskiego Wschodu. Po doniesieniach o wystrzeleniu przez Izrael rakiet w kierunku irańskiego miasta Isfahan, kursy EUR/PLN i USD/PLN wzrosły odpowiednio do max. 4,3687 i 4,1145. Na szczęście dla złotego (i jego kompanów z rynków wschodzących) minister spraw zagranicznych Iranu Hosejn Amir Abdollahijan zakomunikował, że Teheran nie planuje odwetu wobec Izraela, dzięki czemu nasza waluta z nawiązką odrobiła wcześniejsze straty (EUR/PLN min. 4,3036, USD/PLN min. 4,0344). Irańskie media poinformowały, że izraelskie drony nie spowodowały żadnych szkód oraz ofiar. Wg analityków holenderskiego banku ING bagatelizowanie tej sprawy przez Teheran może wskazywać, że nie chce dalszej eskalacji konfliktu.   ● [ECB]   Naszej walucie sprzyjały również słowa Gediminasa Šimkusa z Europejskiego Banku Centralnego, że ECB może obniżyć stopy procentowe w czerwcu i w lipcu br.

Przed nami
   ● [PL]   Na początku tygodnia otrzymamy dużą porcję nowych danych z krajowej gospodarki. O godzinie 10:00 GUS poinformuje nas równocześnie, jak w marcu kształtowała się inflacja PPI, produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa oraz zatrudnienie i płace. Jeśli polskie wyniki makro będą lepsze od prognoz, mogą zwiększyć zaufanie do złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000), a gorsze je podkopią (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500).   ● [ECB]   Rynek bazowy EUR/USD może podążać za narracją prezesa Banku Francji i jednocześnie członka Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Francoia Villeroy'a. Jeżeli opowie się za rozpoczęciem w czerwcu obniżek stóp ECB będzie szkodził euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600), a jego głos za ich odroczeniem pomoże wspólnej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,0700).   ● [Eko-Tydzień]   W kolejnych dniach największe emocje budzą publikacje danych zza oceanu nt. PKB USA w I kw. (czwartek) oraz amerykańskiej inflacji PCE core (piątek). Z inwestycyjnego radaru nie można tracić geopolitycznych informacji napływających z Bliskiego Wschodu.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.