Polskie Eldorado

 (poniedziałek, 02-04, 8:50)


Polska: w marcu inflacja CPI nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od 5 lat.
USA: w lutym inflacja PCE core osiągnęła najniższą wartość od marca 2021.
W marcu indeks ISM dla amerykańskiego sektora usług osiągnął najwyższy poziom od września 2022.
Kalendarz Eko: indeksy PMI dla przemysłu w EU, inflacja CPI w Niemczech oraz amerykański raport JOLTS.

Za nami
Przed Świętami poznaliśmy bardzo ważne dane o inflacji w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych. [PL] Wobec jej nadspodziewanego spadku nad Wisłą w marcu do najniższego poziomu od pięciu lat (1,9% r/r prognoza: 2,2%; poprzednio: 2,8%), Polska stała się krajem z najwyższą realną stopą procentową od 2006 roku (CPI - NBP). Taki stan rzeczy faworyzował złotego (EUR/PLN min. 4,2848, USD/PLN min. 3,9734). ● [PCE USA] PLNowi oraz innym ryzykownym aktywom pomógł również najniższy od marca wynik amerykańskiej inflacji PCE core, która wzmocniła oczekiwania ws. czerwcowej obniżki stóp Fed. Prezes Banku Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że piątkowe dane „odpowiadają temu, co chcielibyśmy zobaczyć”. ● [ISM] Pozycji dolara broniła wczorajsza informacja o zaskakującym wzroście aktywności w amerykańskim sektorze usług wg ISM w marcu, do najwyższego poziomu od września 2022. W poprzednim miesiącu indeks podskoczył z 47,8 pkt do 50,3 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się marginalnego wzrostu do 48,4 pkt.

Przed nami
[PMI PL] Poświąteczny wtorek rozpoczął się od publikacji indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu (48 pkt., prognoza 48,1 pkt., poprzednio 47,9 pkt.). Jego dalszy wzrost (trzeci z rzędu) ośmielił inwestorów do zakupów złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,9500). ● [JOLTS] Na rynku bazowym EUR/USD azymut wskaże amerykański raport JOLTS. Wzrost liczby wakatów w gospodarce USA zagra na konto dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700), a spadek przeciwko niemu (punkt oporu EUR/USD: 1,0850). ● [€Z] Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś, warto pamiętać o ogłoszeniu finalnych wyników indeksów PMI dla przemysłu krajów strefy euro oraz danych o niemieckiej inflacji CPI w marcu. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.