Ząb za ząb

 (piątek, 19-04, 8:50)


Izrael wystrzelił rakiety w kierunku irańskiego miasta Isfahan.
Polska: w kwietniu nastroje konsumentów poprawiły się (wg BWUK).
Guindos (ECB): w czerwcu Bank rozpocznie cykl obniżek stóp w strefie euro.
USA: w kwietniu aktywność produkcyjna w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed niespodziewanie wzrosła do najwyższego poziomu od kwietnia 2022.
Kalendarz Eko: wystąpienie publiczne Joachima Nagela (ECB).


Za nami
Na tle ostatnich dni wczorajsza sesja na rynku PLN miała spokojny przebieg (EUR/PLN min. 4,3211, max. 4,3406; USD/PLN min. 4,0438, max. 4,0752).   ● [GUS]   Stabilizacji notowań naszej waluty sprzyjała informacja o poprawie nastrojów polskich konsumentów w kwietniu. Wskaźnik BWUK wzrósł z -12,3 pkt do -11,5 pkt.   ● [ECB]   Złotemu oraz innym walutom regionu CEE pomogła również deklaracja wiceprezesa Europejskiego Banku Centralnego Luisa de Guindosa, że w czerwcu ECB rozpocznie cykl obniżek stóp w strefie euro.   ● [RPP]   Do większych zakupów naszego pieniądza zniechęcał jednak komentarz Henryka Wnorowskiego z RPP, że najnowsza ustawa o cenach energii zwiększa prawdopodobieństwo obniżki stóp NBP.   ● [USA]   Zyski złotego limitowała również informacja o niespodziewanym wznoście aktywności produkcyjnej w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed do najwyższego poziomu od kwietnia 2022 (indeks Fed z Filadelfii: 15,5 pkt vs prognoza -0,5 pkt; poprzednio 3,2 pkt), która wsparła konkurencyjnego dolara. Dodatkowym atutem makroekonomicznym zielonej waluty był amerykański raport jobless claims, który pokazał, że w poprzednim tygodniu liczba nowych osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych utrzymała się na niezmienionym poziomie (tj. 212 tys.), podczas gdy rynek spodziewał się jej wzrostu (do 215 tys.).   ● [Iran-Izrael]   Zdecydowanie gorzej od wczorajszej sesji rozpoczął się dla złotego dzisiejszy dzień. Kurs EUR/PLN wzrósł do max. 4,3687, a rynek USD/PLN do max. 4,1145 po informacji, że w nocy Izrael przeprowadził atak odwetowy na Iran. Agencja irańska Fars poinformowała, że eksplozja słyszana była w okolicy miasta Isfahan. Z kolei agencja Reutersa potwierdziła, że w regionie uruchomione zostały irańskie systemy obrony powietrznej.

Przed nami
   
● [ECB]   Dziś jedynym wartym odnotowania wydarzeniem ekonomicznym jest publiczne wystąpienie prezesa Bundesbanku i jednocześnie członka Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, Joachima Nagela. Jego głos za rozpoczęciem cyklu obniżek stóp ECB w czerwcu, będzie szkodził euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600) oraz sprzyjał walutom regionu Europu Środkowo-Wschodniej (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000). Jeśli jednak opowie się za odroczeniem cięć na drugą połowę roku, wówczas wspólna waluta powinna zyskać (punkt oporu EUR/USD: 1,0700) , zaś złoty stracić (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500).   ● [Geopolityka]   Wobec odwetu rakietowego Izraela wobec Iranu i niepewności ws. dalszego rozwoju konfliktu, część inwestorów może chcieć jeszcze przed weekendem zamknąć swoje ekspozycje w PLNie oraz innych walutach rynków wschodzących. 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.