Euro z KPO przejdzie bokiem

 (środa, 17-04, 8:50)


 Powell (Fed): nie widać postępu w sprowadzaniu inflacji do celu.
 Rehn (ECB): geopolityka może pokrzyżować plany Banku dot. obniżek stóp w strefie euro.
 Niemcy: w kwietniu indeks nastojów ekonomicznych ZEW osiągnął najwyższy wynik od lutego 2022.
 MFW podwyższył prognozy dot. wzrostu gospodarczego w Polsce w 2024 i 2025 roku.
 Kalendarz Eko: inflacja HICP w strefie euro (finalna), raport agencji EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA oraz Beżowa Księga Fed.

Za nami
We wtorek inwestorzy z rynku PLN pozostawali w trybie wyprzedaży (USD/PLN max. 4,1234). Złoty oraz inne waluty rynków wschodzących były w odwrocie z powodu niepewności ws. odpowiedzi Izraela na sobotni atak rakietowy Iranu oraz spadku oczekiwań na szybkie obniżki stóp Fed i innych największych banków centralnych świata.   ● [Fed, ECB]   Wczoraj prezes amerykańskiego Banku Centralnego Jerome Powell przyznał, że choć gospodarka USA jest silna, to nie widać postępu w sprowadzaniu inflacji do celu. Z kolei Olli Rehn z Europejskiego Banku Centralnego powiedział, że geopolityka może pokrzyżować plany ECB dot. cięć stóp w strefie euro. Naszej walucie zaszkodziła również informacja, że rząd RP przyjął projekt ustawy, umożliwiającej w ramach KPO rozliczanie umów w euro.   ● [ZEW]   Zwyżce kursu EUR/PLN (max. 4,3728 tj. najwyżej od 30 stycznia br.) sprzyjała dodatkowo pro-eurowa informacja o najlepszych od lutego 2022, nastrojach ekonomicznych w Niemczech. W kwietniu indeks ZEW podskoczył do 42,9 pkt (z 31,1 pkt w lutym), podczas gdy oczekiwano wzrostu do 36 pkt.   ● [USA]   Różowy obraz gospodarki amerykańskiej zepsuła informacja o nadspodziewanym spadku liczby wydanych pozwoleń (1458 tys. vs prognoza 1515 tys.; poprzednio 1523 tys.) oraz rozpoczętych budów domów w USA w marcu (1321 tys. vs prognoza 1485 tys.; poprzednio 1549 tys.), która szkodziła konkurencyjnemu dolarowi (EUR/USD max. 1,0653).   ● [MFW]   Złotemu pomogła wzrostowa rewizja prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego dot. Wzrostu gospodarczego w Polsce w tym (z 2,8% do 3,1) oraz w przyszłym roku (z 3,2% do 3,5%).

Przed nami
  
● [Fed]   Dziś warto przyjrzeć się Beżowej Księdze, czyli raportowi o stanie gospodarki USA, sporządzanemu przez okręgowe oddziały Rezerwy Federalnej. Jastrzębia treść dokumentu, sugerująca odroczenie cięć stóp Fed na przyszły roku lub tylko jedną obniżkę w tym roku, będzie wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600) oraz wiatrem w oczy dla jego rywali z G10 i z EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500). Z kolei gołębi raport, sygnalizujący możliwość co najmniej dwóch obniżek stóp funduszy federalnych w tym roku, będzie niekorzystny dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0700), a więc pomyślny dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000).   ● [HICP, EIA]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto także pamiętać o publikacji finalnych danych o inflacji HICP w strefie euro w marcu oraz o cotygodniowym raporcie agencji EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.