Cenny dolar

 (czwartek, 11-04, 8:50)


USA: w marcu inflacja CPI niespodziewanie wzrosła do najwyższego poziomu od września 2023.
Agencja Fitch obniżyła perspektywę ratingu kredytowego Chin.
Kalendarz Eko: decyzja ECB ws. stóp procentowych, dane z USA nt. inflacji PPI i nowych wniosków o zasiłek oraz wystąpienia publiczne Williamsa, Collins oraz Bostica z Fed.

Za nami
   ● [CPI USA]   Wczorajsza wiadomość o nadspodziewanym wzroście amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych w marcu, zmniejszyła oczekiwania inwestorów ws. czerwcowej obniżki stóp Fed oraz ich liczby w tym roku (z 3 do 2). W poprzednim miesiącu wskaźnik CPI wzrósł o 3,5% r/r (wobec oczekiwanych 3,4%), osiągając najwyższy poziom od września ubiegłego roku. Ponadto inflacja bazowa utrzymała się na poziomie z lutego (tj. 3,8% r/r), podczas gdy rynek spodziewał się jej spadku do 3,7%. Wcześniejsze obawy przed takim scenariuszem ujawnił opublikowany wczoraj wieczorem protokół z marcowego posiedzenia FOMC. Perspektywa późniejszego oraz mniejszego luzowania amerykańskiej polityki pieniężnej w bieżącym roku ucieszyła dolara (EUR/USD min. 1,0729).   ● [Fitch ChRL]   Dodatkowym zmartwieniem dla walut rynków wschodzących (EUR/PLN max. 4,2702, USD/PLN max.. 3,9773) była decyzja agencji Fitch o obniżeniu perspektywy ratingu kredytowego Chin ze “stabilnej” do “negatywnej”. Agencja podała, że powodem rewizji jest rosnąca niepewność gospodarcza, związana z pogłębiającym się zadłużeniem Państwa Środka oraz zmiana modelu wzrostu, który opierał się do tej pory na rynku nieruchomości.

Przed nami
   ● [ECB]   Dziś bezdyskusyjnym tematem numer jeden na rynkach finansowych będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. polityki pieniężnej dla Eurolandu (o g. 14:15) oraz towarzysząca jej konferencja prasowa prezes Christiny Lagarde (która rozpocznie się o g. 14:45). Inwestorzy czekają przede wszystkim na informację nt. terminu pierwszej obniżki stóp ECB. Zasygnalizowanie możliwości rozpoczęcia cięć w czerwcu będzie szkodzić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700) oraz sprzyjać wyżej oprocentowanym walutom z regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,9000). Natomiast zasugerowanie późniejszego rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej przez ECB, będzie pozytywne dla wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) oraz negatywne dla jej sąsiadów, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000).   ● [USA]   W międzyczasie (tj. o g. 14:30) poznamy ważne dane z USA nt. inflacji PPI w marcu oraz nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim miesiącu. Okazję do skomentowania najnowszych wyników z amerykańskiej gospodarki będą mieć prezesi oddziałów Fed z Nowego Jorku (John Williams), Bostonu (Susan Collins) oraz z Atlanty (Raphael Bostic). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.