Chaos w Niemczech

   (wtorek, 10-09, 8:50)


 Chiny: w sierpniu inflacja bazowa CPI spadła do najniższego poziomu od ponad trzech lat.
 Strefa euro: wg Sentix nastroje inwestorów są we wrześniu najgorsze od stycznia br.
Jutro o godzinie 3:00 odbędzie się debata prezydencka w USA.

Za nami
Podczas wczorajszej sesji inwestorzy musieli się mierzyć z niepokojącymi informacjami ekonomicznymi z Chin oraz z Eurolandu.   ● [ChRL]   Zaczęło się od wiadomości z Chin o najniższej od ponad trzech lat, inflacji bazowej CPI w sierpniu (tj. 0,3% r/r), która wskazuje na zmniejszenie popytu konsumpcyjnego w drugiej największej gospodarce świata. Walutowym przegranym tej informacji był chiński juan.   ● [€Z]   Na Starym Kontynencie źródłem makro-obaw stała się publikacja indeksu Sentix, który pokazał, że we wrześniu nastroje inwestorów ze strefy euro niespodziewanie pogorszyły się już trzeci miesiąc z rzędu. W tym miesiącu wskaźnik stopniał z -13, pkt do -15,4 pkt (tj. do najniższego poziomu od stycznia br.), podczas gdy rynek oczekiwał jego odbicia do -15,4 pkt. Ankietowani inwestorzy są niezadowoleni z obecnego stanu gospodarki, szczególnie w Niemczech. W raporcie napisano że „polityczny i gospodarczy chaos w Niemczech jest ciężkim obciążeniem dla całej strefy euro”. Taki stan rzeczy negatywnie rzutował na wartość euro (EUR/USD min. 1,1028) oraz jego sąsiadów z koszyka CEE, w tym złotego (EUR/PLN max. 4,2861, USD/PLN max. 3,8810).

Przed nami
   Wobec pustego Kalendarza Eko dziś inwestorzy mogą w spokojnej atmosferze przegrupować swoje pozycje, przed ogłoszeniem jutrzejszych danych o inflacji w USA, oraz przed czwartkową decyzji Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych.   ● [USD, EUR]   Gra pod niższy indeks CPI (i większą obniżkę stóp Fed we wrześniu) będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1200), a pozycjonowanie pod kolejną obniżkę stóp ECB może ciążyć euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000).   ● [PLN]   Realizacja tych obydwu strategii będzie mieć pozytywny wpływ dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000). Natomiast ustawianie pod mniej gołębi scenariusz wydarzeń po obu stronach Atlantyku, będzie negatywnie oddziaływać na wartość naszego pieniądza (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000).   ● [Super-debata]   Geopolitycznym super-wydarzeniem, które może mocno wpłynąć na sytuację na rynkach finansowych będzie debata prezydencka w USA, pomiędzy Donaldem Trumpem a Kamalą Harris (o g. 3:00).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.