Rada polityki niezmiennej

(czwartek, 5-09, 8:50)


USA: w lipcu liczba wakatów w gospodarce wg JOLTS niespodziewanie spadła do najniższego poziomu od lutego 2021.
Polska: Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP bez zmian.
Bank Kanady dokonał trzeciej w tym roku obniżki stóp procentowych BoC.
Kalendarz Eko: amerykańskie raporty: ADP i jobless claims, konferencja prezesa NBP oraz indeks ISM dla sektora usług USA.

Za nami
   ● [JOLTS]   W środę inwestorzy musieli się mierzyć z kolejnymi niepokojącymi informacjami z gospodarki amerykańskiej. Po wtorkowych rozczarowujących wynikach indeksów PMI i ISM dla sektora przemysłu USA (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX 24), wczoraj uczucie zawodu wywołał raport JOLTS. Pokazał on, że w lipcu liczba wakatów w gospodarce Stanów Zjednoczonych niespodziewanie spadła do najniższego poziomu od lutego 2021 (7,67 mln vs prognoza 8,1 mln; poprzednio 7,91 mln). Pod wpływem tej publikacji inwestorzy zwiększyli zakłady na większą (tj. 50-punktową) obniżkę stóp Fed we wrześniu, co skutkowało spadkiem wyceny dolara (EUR/USD max. 1,1095).   ● [BOC]   Wśród walut G10 tracił również jego kuzyn z Kanady. Popularny "Loonie" znalazł się w niełasce inwestorów, po decyzji Banku Kanady o trzeciej z rzędu obniżce stóp procentowych BoC. Poza tym Bank zasygnalizował, że można się spodziewać dalszego łagodzenia kanadyjskiej polityki pieniężnej, jeśli inflacja będzie nadal spadać.   ● [RPP]   Na tym tle całkiem dobrze wypadł złoty (EUR/PLN min. 4,2709, USD/PLN min. 3,8521), którego wsparła Krajowa Rada Polityki Pieniężnej, utrzymując na niezmienionym poziomie relatywnie wysokie stopy procentowe NBP. Ponadto komunikat RPP nie zawierał istotnych zmian w stosunku do analogicznego dokumentu z posiedzenia w lipcu i nie zasugerował złagodzenia nastawienia w polityce pieniężnej, zauważalnego w ostatnich wypowiedziach niektórych członków Rady i samego przewodniczącego.

Przed nami
Dzisiejszy repertuar ekonomiczny jest bardzo podobny do wczorajszego.   ●
[RPP]   O godzinie 15:00 rozpocznie się konferencja prezesa RPP, na której Adam Glapiński może wyjaśnić przyczyny środowej decyzji RPP o utrzymaniu stóp NBP bez zmian oraz zdradzić plany banku dot. terminu ew. wznowienia cyklu obniżek stóp NBP. Zapowiedź cięcia na początku przyszłego roku zdeprymuje złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000), natomiast jego odroczenie go ucieszy (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,2500, USD/PLN 3,8000) .   ● [USA]   W międzyczasie poznamy kolejne bardzo ważne dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym wg ADP oraz nt. aktywności w sektorze usług wg PMI i ISM. Lepsze wyniki z amerykańskiej gospodarki poprawią pozycję wyjściową dolara przed jutrzejszymi, kluczowymi payrolls'ami (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000), a słabsze ją pogorszą (punkt oporu EUR/USD: 1,1200). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.