Kto szybko daje ... i dwa razy daje?

  (czwartek, 19-09, 8:50)


 USA: FOMC dokonał podwójnej obniżki stóp procentowych Fed.
Polska: we wrześniu odnotowano wzrost zaufania konsumentów wg BWUK i WWUK.
 Nagel (ECB): Bank poczynił znaczne postępy w obniżaniu inflacji, ale musi być cierpliwy.
 Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w Polsce, decyzja Banku Anglii ws. stóp BoE, amerykański raport jobless claims oraz indeks Fed z Filadelfii.

Za nami
   
[Fed]   Uwaga wszystkich inwestorów koncentrowała się wczoraj na decyzji amerykańskiego banku centralnego ws. stóp procentowych. Od kilku tygodni na rynkach finansowych trwały ożywione spekulacje na temat skali obniżki stóp Fed, jaka mogłaby mieć miejsce w tym miesiącu. Wobec pogorszenia sytuacji na rynku pracy USA, Bank zdecydował się na podwójne cięcie (tj. o 50 pb.). W dodatku najnowsze projekcje Fed pokazały, że politycy Banku spodziewają się jeszcze obniżek na sumę 50 pb. do końca roku, 100 pb. w 2025 oraz 50 pb. w 2026. Odpowiedzią rynku walutowego na konkluzje z wczorajszego posiedzenia FOMC, był spadek wyceny dolara oraz wzrost notowań jego rywali z G10 (EUR/USD max. 1,1188) oraz z rynków wschodzących.   ● [PL]   Lokalnym wsparciem dla złotego (USD/PLN min. 3,8125) stała się informacja o wzroście zaufania polskich konsumentów we wrześniu wg wskaźników BWUK i WWUK.   ● [ECB]   Spadek kursu EUR/PLN (min. 4,2655) limitowała pro-eurowa wypowiedź Joachima Nagela z ECB, że Bank poczynił znaczne postępy w obniżaniu inflacji, ale musi być cierpliwy (co oznacza spowolnienie tempa obniżek stóp w Eurolandzie).   ● [Giełdy, ropa]   Po bardzo zmiennej sesji amerykańskie indeksy giełdowe zamknęły się na niewielkim minusie (DJIA: -0,25%, S&P 500: -0,29%, Nasdaq: -0,31%). Niewielkie spadki odnotowano również na rynku paliw (ropa Brent: -0,07%, Crude: -0,11%).

Przed nami
  ● [BoE]   Dziś kolej na Bank Anglii, który o godzinie 13:00 ogłosi decyzje dot. stóp procentowych BoE. W grze są dwa scenariusze. Pierwszy to utrzymanie ich bez zmian (60% szans), co byłoby pozytywne dla funta. Drugi to cięcie o 25 pb., co rzecz jasna byłoby negatywne dla szterlinga.   ● [PL]   O pozycji wyjściowej złotego przed tym ważnym brytyjskim wydarzeniem zdecydują sierpniowe dane z polskiej gospodarki nt. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i płac w krajowym sektorze przedsiębiorstw. Ich wzrost mógłby dodać animuszu złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000), a spadek go osłabi (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000).   ● [USA]   Na rynku bazowym EUR/USD azymut wskażą amerykańskie wyniki raportu jobless claims, indeksu Fed z Filadelfii oraz sprzedaży domów na rynku wtórnym. Lepsze wskaźniki makroekonomiczne z USA pomogą dolarowi w odbiciu (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000), a gorsze mogą go pogrążyć (punkt oporu EUR/USD: 1,1200). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.