Poważne ostrzeżenie

 (piątek, 30-08, 8:50)


 BIEC: polska gospodarka wysyła „poważny sygnał spowolnienia”.
 Departament Handlu zrewidował w górę dane nt. wzrostu gospodarczego w USA w II kw.
 Niemcy: w sierpniu inflacja CPI nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od marca 2021.
 Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI), w Eurolandzie (HICP) i w USA (PCE core).

Za nami
   ● [PL]   Według krajowego Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) polska gospodarka wysyła „poważny sygnał spowolnienia”. W sierpniu Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce spadł aż o 1,8 pkt (z 161,2 pkt w VII do 159,4 pkt) i znajduje się na poziomie o ponad 2,3 pkt niższym, niż na początku roku. To ostrzeżenie zmartwiło złotego (EUR/PLN max. 4,2939).   ● [USA]   Zwyżce kursu USD/PLN (max. 3,8788) sprzyjała pro-dolarowa wypowiedź prezesa oddziału Rezerwy Federalnej z Atlanty Raphaela Bostica, że w dalszym ciągu czeka na dane, aby upewnić się, że nadszedł czas na obniżkę stóp Fed. Makroekonomicznym atutem zielonej waluty stały się wiadomości o wzrostowej rewizji amerykańskiego PKB w II kw. (z 2,8% p.a do 3%) oraz o niespodziewanym spadku (t/t) liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w poprzednim tygodniu (231 tys. vs prognoza 233 tys.; poprzednio 233 tys.). Pod wpływem tych publikacji rynek bazowy EUR/USD spadł do min. 1,1056.   ● [DE]   Jednocześnie obciążeniem dla euro stała się informacja o nadspodziewanym spadku niemieckiej inflacji CPI w sierpniu (1,9% vs prognoza 2,1%; poprzednio 2,3%), która zwiększyła szansę na wrześniową obniżkę stóp ECB.

Przed nami
   
 ● [GUS]   Ostatnia sesja wakacji przyniesie publikacje danych o inflacji w Polsce, Eurolandzie i w Stanach Zjednoczonych.   ● [PL]   W pierwszej kolejności (o g. 10:00) poznamy wstępną wartość krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w tym miesiącu. Jego prognozowany wzrost (jeśli się potwierdzi) może powstrzymać RPP przed obniżką stóp NBP w I kwartale przyszłego roku, co byłoby pozytywne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000). Natomiast spadek tego indeksu mógłby w Radzie utorować drogę do szybszych cięć, co rzecz jasna byłoby negatywne dla naszego pieniądza (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000).   ● [€Z]   Godzinę po GUS, Eurostat ogłosi wstępny wynik inflacji HICP w strefie euro w sierpniu. Jej prognozowany spadek może przekonać polityków Europejskiego Banku Centralnego do kolejnej obniżki stóp ECB już we wrześniu, co byłoby szkodliwe dla wspólnej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000).   ● [USA]   W drugiej części dnia zobaczymy na jakim poziomie znajduje się amerykańska inflacja PCE core. Dalszy spadek tego ważnego dla Fed wskaźnika zwiększyłby szansę na większe cięcie stóp funduszy federalnych na najbliższym posiedzeniu FOMC, co osłabiłoby dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1200). 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.