Rośnie tu, spada tam i stabilizuje się gdzie indziej

  (poniedziałek, 2-08, 8:50)


 Polska: w sierpniu inflacja CPI wzrosła trzeci miesiąc z rzędu.
 Strefa euro: w poprzednim miesiącu inflacja HICP spadła do najniższego poziomu od czerwca 2021.
 USA: w lipcu inflacja PCE core utrzymała się na poziomie z czerwca.
 Kalendarz Eko: indeksy PMI dla przemysłu krajów EU.

Za nami
   ● [CPI PL]   Piątkowa wiadomość o trzecim z rzędu wzroście inflacji CPI w Polsce, może odsunąć w czasie dyskusje w krajowej Radzie Polityki Pieniężnej nt. obniżki stóp NBP. W sierpniu krajowy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł do 4,3% r/r (z 4,2% w lipcu). Perspektywa odroczenia cięć polskich stóp procentowych sprzyjała złotemu.   ● [HICP €Z]   Zniżkę kursu EUR/PLN (min. 4,2741) pogłębiła informacja o spadku inflacji HICP w strefie euro w poprzednim miesiącu, do najniższego poziomu od czerwca 2021 (2,2% r/r vs prognoza 2,2%; poprzednio 2,6%). Zwiększyła ona przekonanie inwestorów, że kolejna obniżka stóp ECB nastąpi już we wrześniu.   ● [PCE USA]   Z kolei w starciu z dolarem złotemu pomogła (USD/PLN min. 3,8564) publikacja amerykańskiej inflacji PCE core (miara zmian cen konsumpcyjnych bacznie obserwowana przez Fed), która w lipcu utrzymała się na poziomie z czerwca tj. 2,6% r/r, podczas gdy rynek oczekiwał jej wzrostu do 2,7%. Pozycję gołębiego skrzydła FOMC wzmocnił jeszcze bardziej raport Uniwersytetu Michigan, który pokazał, że w sierpniu oczekiwania amerykańskich konsumentów ws. inflacji spadły do najniższego poziomu od 2020 roku (tj. 2,8%).

Przed nami
   ● [PMI PL]   Gracze z rynku PLN odliczają już minuty do publikacji indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu, która nastąpi o godzinie 9:00. Analitycy spodziewają się jego spadku, co może pogorszyć pozycję startową złotego we wrześniowej rozgrywce walutowej (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000), zaś kolejny wzrost tego wskaźnika mógłby ją poprawić (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000).   ● [PMI €Z]   Inwestorzy globalni w okrojonym składzie (Święto Pracy w USA) czekają na ogłoszenie finalnych wartości sierpniowych indeksów PMI dla sektora przemysłu strefy euro. Wstępne dane pokazały pogłębienie regresu w tym sektorze, obrazowane przez spadek wskaźnika z 45,8 pkt do 45,6 pkt. Można więc założyć, że jeszcze niższy wynik pogrąży euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000), a wyższy pomoże mu podreperować konto (punkt oporu EUR/USD: 1,1200).   ● [Ekonomiczny hit tygodnia]   Bezsprzecznie najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym rozpoczynającego się tygodnia będzie piątkowa publikacja amerykańskiego raportu Departamentu Pracy, która będzie determinować oczekiwania ws. skali wrześniowej obniżki stóp Fed. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.