Zakupy bez szaleństwa

 (wtorek, 24-09, 8:50)


 Strefa euro: we wrześniu łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług spadł do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy.
 Polska: w sierpniu odnotowano najniższy od grudnia 2023 wynik sprzedaży detalicznej.
 Kashkari z Fed opowiedział się za kolejną 50-punktową obniżką stóp funduszy federalnych.
★ Kalendarz Eko: indeks nastrojów biznesowych w Niemczech oraz amerykański wskaźnik zaufania konsumentów. 

Za nami
   ● [€Z]   Wczorajsze publikacje wstępnych, wrześniowych wskaźników PMI pokazały, że aktywność biznesowa w strefie euro gwałtownie spadła, gdyż dominujący sektor usług znalazł się w stagnacji, a regres w przemyśle nadspodziewanie się pogłębił. Łączny indeks dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu stopniał z 51 pkt w sierpniu do 48,9 pkt, osiągając najniższą wartość od ośmiu miesięcy. Pod wpływem tej informacji na rynku wzrosły oczekiwania na kolejną obniżkę stóp ECB w październiku, co szkodziło euro (EUR/USD min. 1,1084), jednocześnie sprzyjając jego sąsiadom z CEE, w tym złotemu (EUR/PLN min. 4,2693, USD/PLN min. 3,8355).   ● [USA]   Dodatkowym wsparciem dla PLNa oraz dla innych walut rynków wschodzących okazał się głos prezesa oddziału Rezerwy Federalnej w Minneapolis Neela Kashkari'ego, za kolejną 50-punktową obniżką stóp Fed. Makroekonomicznym obciążeniem dla dolara stał się najniższy od 15 miesięcy wynik indeksu PMI dla amerykańskiego przemysłu (47 pkt vs prognoza 48,5 pkt; poprzednio 47,9 pkt).   ● [PL]   Spadek kursu USD/PLN limitowały wiadomości z polskiej gospodarki o najniższej od grudnia 2023 sprzedaży detalicznej (3,2% r/r vs prognoza 4,2%; poprzednio 5%) oraz o nadspodziewanym spadku produkcji budowlano-monatażowej w sierpniu (-9,6% r/r vs prognoza -7,2%; poprzednio -1,4%).

Przed nami
Dziś na makroekonomicznej agendzie inwestorów znajdują się dane nt. nastrojów przedsiębiorców w Niemczech oraz nt. zaufania konsumentów w USA.   ● [DE]   Słabym prognostykiem dla IFO oraz dla euro i jego sąsiadów z CEE (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000; punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000) jest wczorajszy wynik wskaźnika PMI dla niemieckiego sektora przemysłu, który pokazał nadspodziewane pogłębienie regresu.   ● [USA]   Z kolei amerykański indeks Conference Board mógł stopnieć z powodu podwójnej obniżki stóp Fed w poprzednim tygodniu, zwiększającej obawy o sytuację ekonomiczną w największej gospodarce świata. W przypadku spadku wskaźnika poniżej granicy 100 pkt należy się liczyć ze spadkiem notowań dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1200), na czym skorzystaliby jego rywale z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000)


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.