EBOR tryska optymizmem, a Arabia ropą

 (piątek, 27-09, 8:50)


 Financial Times: Arabia Saudyjska może zwiększyć produkcję ropy, aby odzyskać udział w globalnym rynku paliw.
 USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek była najniższa od maja br.
★ EBOR zrewidował w górę swoje prognozy dot. polskiego PKB w 2024 i 2025 roku.
 Kalendarz Eko: inflacja PCE core w USA.

Za nami
   ● [Ropa]   Początek wczorajszej sesji przyniósł znaczny spadek cen ropy (Brent: -2,48%, Crude: -2,9%). Wartość czarnego złota stopniała po doniesieniach Financial Times, że Arabia Saudyjska może zwiększyć produkcję tego surowca, aby odzyskać udział w globalnym rynku paliw. Poza tym walczące w Libii frakcje politycznie osiągnęły kompromis w sprawie krajowego banku centralnego. Dotychczasowa sytuacja ograniczała produkcję libijskiej ropy naftowej.   ● [USD]   Na rynku walutowym odżył dolar (EUR/USD min. 1,1126). Zielonej walucie pomogła wzrostowa rewizja finalnych danych nt. PKB USA w II kwartale (z 2,9 p.a do 3%) oraz informacja o najniższej od maja br. liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za ocenem w poprzednim tygodniu (218 tys. vs prognoza 224 tys.; poprzednio 222 tys.).   ● [EBOR]   Straty złotego (EUR/PLN max. 4,2798, USD/PLN max. 3,8393) ograniczyła optymistyczna zmiana prognoz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) dot. wzrostu gospodarczego Polski w 2024 (z 2,9% do 3,2%) oraz w 2025 roku (z 3,5% do 3,8%.

Przed nami
   
 ● [PCE]   Koniec tygodnia przyniesie ważną informację o amerykańskiej inflacji PCE core, która jest miernikiem zmiany cen konsumpcyjnych, mającym istotny wpływ na monetarne decyzje Rezerwy Federalnej. Dalszy spadek tego wskaźnika mógłby nakręcić oczekiwania inwestorów na to, że w listopadzie Fed dokona kolejnej, podwójnej obniżki stóp, co miałoby negatywny wpływ na dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1250) oraz pozytywny na jego konkurentów z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000). Z kolei wzrost amerykańskiej inflacji byłby argumentem dla FOMC za zmniejszeniem tempa luzowania amerykańskiej polityki pieniężnej, natomiast dla graczy FX za odkupem zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000) i sprzedażą środków płatniczych z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000).   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto także śledzić ogłoszenie indeksu KE dot. nastrojów w gospodarce strefy euro, a także dane o wydatkach i dochodach Amerykanów oraz nt. wskaźnika Uniwersytetu Michigan (finalnego za wrzesień).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.