Jumbo decyzja na 45%

 (piątek, 6-09, 8:50)


 Niemcy: lipcowe zamówienia w przemyśle wzrosły wbrew spadkowym prognozom.
★ Euroland: w lipcu sprzedaż detaliczna nieoczekiwanie zmniejszyła się.
★ Glapiński: wg aktualnych danych, cel NBP może być osiągnięty najwcześniej w 2026 r.
★ Rating Polski: Fitch ostrzega przed ryzykiem dot. gwałtownego wzrostu relacji długu do PKB.
 USA: raport ADP pokazał, że w sierpniu w sektorze prywatnym zatrudnienie było mniejsze niż w lipcu i poniżej wzrostowych oczekiwań.
 Kalendarz Eko: PKB w strefie euro, Raport Departamentu Pracy USA i wystąpienia publiczne polityków Fed (Johna Williamsa i Christophera Wallera).

Za nami
Podczas czwartkowej sesji wzrosła nerwowość inwestorów oczekujących na dzisiejszą publikację arcyważnego, sierpniowego Raportu Departamentu Pracy USA.   [ADP]   Gorącą atmosferę panującą wśród finansistów podgrzały nowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Ku zaskoczeniu ekonomistów, raport ADP wpisał się w negatywną serię makroekonomiczną ostatnich dni pokazując, że w sierpniu zatrudnienie w sektorze prywatnym było mniejsze niż w lipcu br. (99 tys. vs poprzedni wynik 111 tys., przy prognozie 145 tys.).   [USD]   Obok wskaźników cen akcji na Wall Street (DJIA -0,54%), ofiarą rosnących obaw przed pogarszającą się koniunkturą gospodarczą za oceanem stał się dolar (EUR/USD max. 1,1121). W ślad za jego przeceną rosły ceny opcji (premie) na zakup wspólnej waluty, co jest oznaką wzrostu niepewności wśród walutowych graczy. Niepokoju panującego na rynkach finansowych nie zmniejszyła publikacja wysokiego indeksu ISM dla sektora usług w USA (51,5 pkt vs poprzedni wynik 51,4 pkt, przy prognozie 51,1 pkt).  [JPY]   Wśród walut G10 prym wiódł japoński jen (USD/JPY min. 142,85), którego wspierał wysoki popyt na bezpieczne aktywa oraz realna perspektywa podwyżek stóp Banku Japonii.   [OPEC]   Presja na dolara nie pomogła rynkowi naftowemu, któremu ciążyło rosnące ryzyko spadku globalnego popytu. Przed przeceną uchroniły go pogłoski o odroczeniu o dwa miesiące decyzji OPEC+ ws. wzrostu produkcji ropy oraz znaczny spadek (o 7 mln baryłek) komercyjnych zapasów surowca w USA w ubiegłym tygodniu (Brent 72,69 USD/bbl; Crude 69,15 USD/bbl).   [PLN]   Natomiast nie było niespodzianek na wczorajszej konferencji prezesa NBP. Adam Glapiński powiedział na niej m.in., że wg aktualnych danych, cel NBP może być osiągnięty najwcześniej w 2026 roku. Mimo jastrzębiego tonu jego standupu, złoty poddał się globalnym nastrojom, tracąc na wartości wobec głównych konkurentów z rynku G10 (EUR/PLN max. 4,2842, USD/PLN max. 3,8650).

Przed nami
   
 [Kalendarz Eko]   Dziś podczas sesji europejskiej poznamy dane o PKB strefy euro w II kwartale, (o 8:00 ogłoszono wynik produkcji przemysłowej w Niemczech -2,4% m/m vs poprzedni wynik 1,7% m/m, przy prognozie -0,3% m/m). Jednak gwoździem piątkowego programu finansowego jest publikacja sierpniowego Raportu Departamentu Pracy USA.   ● [Scenariusze]   Rosnące ryzyko spowolnienia wzrostu w największej gospodarce świata sprawia, że ewentualne słabe wyniki amerykańskiego rynku pracy mogą przesądzić o „jumbo” (tj. o 50 punktów bazowych) cięciu stóp Banku Rezerwy Federalnej w przyszłym tygodniu. Ekonomiści są zdania, że gorsze dane dot. NFP, płacy godzinowej i stopy bezrobocia będą świadczyć o spadku presji inflacyjnej, otwierając w ten sposób drogę do niestandardowo odważnej decyzji FOMC. Prawdopodobieństwo takiego posunięcia Fed rynek wycenia obecnie na 45%, a sumę cięć do końca roku na 100 punktów bazowych. Potwierdzenie ww. tendencji na rynku pracy w USA uderzy w dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1200) i będzie premiować wyżej oprocentowane waluty, takie jak nasz złoty (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,2500, USD/PLN 3,8000). Odwrotny rozwój wypadków zmniejszy nagonkę na zielony pieniądz (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000), odbierając argumenty walutom spod znaku EM, w tym PLNowi (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000).



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.