Funt przeważa

(piątek, 20-09, 8:50)


 Polska: w sierpniu wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw nadspodziewanie wzrosły.
 Bank Anglii utrzymał stopy procentowe BoE bez zmian.
 USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek była najniższa od maja br.
 Kalendarz Eko: wystąpienie publiczne prezes ECB.

Za nami
   ● [PL]   Wczorajsze dane nt. płac w krajowym sektorze przedsiębiorstw zmniejszyły szanse na szybsze obniżki stóp NBP. W sierpniu wynagrodzenia nadspodziewanie wzrosły o 11,1% r/r w ujęciu rocznym (prognoza 10,8%; poprzednio 10,6%). Perspektywa utrzymania polskich stóp procentowych na relatywnie wysokim poziomie przez jeszcze długi czas, sprzyjała złotemu (EUR/PLN min. 4,2653, USD/PLN min. 3,8166). Zyski naszego pieniądza limitowała jednak wiadomość o większym od oczekiwań, spadku krajowej produkcji przemysłowej w poprzednim miesiącu (1,5% r/r vs prognoza -0,4% r/r; poprzednio 5,2%).   ● [BoE]   Wśród walut z głównego koszyka błyszczał funt. Kurs GBP/USD wystrzelił do najwyższego poziomu od 2,5 roku po tym, jak Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych BoE (rynek terminowy dawał 40% szans na 25-punkową obniżkę).   ● [USA]   Wzrost popularnego „kabla” limitowały pro-dolarowe informacje z USA o niespodziewanym wzroście aktywności w regionie środkowo-atlantyckim we wrześniu (indeks Fed z Filadelfii: 1,7 pkt vs prognoza -1 pkt; poprzednio -7) oraz o najniższej od maja liczbie nowych wniosków o zasiłek w poprzednim tygodniu (219 tys. vs prognoza 231 tys.; poprzednio 231 tys.). Dzięki spadkowi obaw przed recesją za oceanem amerykański indeks akcji S&P 500 po raz pierwszy w historii zakończył sesję powyżej granicy 5700 punktów.

Przed nami
   
 ● [ECB]   Wobec środowej decyzji Banku Rezerwy Federalnej dziś warto posłuchać co nowego do powiedzenia, ma prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Jeżeli zasugeruje, że podwójne cięcie stóp Fed zwiększyło nacisk na ECB ws. kolejnej obniżki stóp w strefie euro w październiku, to wspólna waluta straci (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000), a jej sąsiedzi z CEE zyskają (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000). Jeśli jednak podzieli opinie niektórych bardziej jastrzębio nastawionych polityków ECB (np. Nagela czy Villeroy'a) mówiących, że Bank powinien zmniejszyć tempo luzowania swojej polityki,wówczas euro powinno się umocnić (punkt oporu EUR/USD: 1,1200), a złoty osłabić (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.