ECB idzie za ciosem

  (piątek, 13-09, 8:50)


 Europejski Bank Centralny dokonał drugiej w tym roku obniżki stóp procentowych ECB.
 USA: w sierpniu inflacja PPI nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od lutego br.
 Kalendarz Eko: krajowa inflacja CPI (finalna w sierpniu), bilans płatniczy Polski oraz nastroje i oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów.

Za nami
   ● [ECB]   W czwartek wydarzeniem ekonomicznym numer jeden było posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Wobec dalszego spadku inflacji w strefie euro, ECB postanowił dokonać drugiej w tym roku, obniżki stóp procentowych (o 25 pb. z 3,75% do 3,5%). Ponadto różnica między stopą podstawowych operacji refinansujących, a stopą depozytów została zawężona do 15 pb. Na konferencji prasowej prezes Banku Christine Lagarde poinformowała, że decyzja ws. skali cięcia była jednomyślna. Dodała, że w przyszłym roku inflacja w strefie euro spadnie do 2-procentowego celu ECB. Gołębi przekaz z Frankfurtu osłabił euro (EUR/PLN min. 4,2816).   ● [USA]   Spadek kursu EUR/USD (min. 1,1010) limitowały jednak anty-dolarowe (USD/PLN min. 3,8640) wiadomości z USA, o nadspodziewanym spadku inflacji PPI w sierpniu (1,7% r/r vs prognoza 1,8%; poprzednio 2,1%) oraz o wzroście nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (230 tys. vs prognoza 230 tys.; poprzednio 228 tys.).

Przed nami
   
 ● [USA]   Dziś warto się skupić na publikacji danych o nastrojach i oczekiwaniach inflacyjnych amerykańskich konsumentów we wrześniu. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam indeksy Uniwersytetu Michigan. Ich spadek mógłby ożywić oczekiwania rynku na podwójną (50-punktową) obniżkę stóp na przyszłotygodniowym posiedzeniu Fed, co byłoby negatywne dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1200), a więc pozytywne dla jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000). Z kolei wzrost tych wskaźników lub utrzymanie ich na poziomach z sierpnia byłby kolejnym argumentem dla polityków FOMC za mniejszym (25-punktowym) cięciem, co byłoby korzystne dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000), a zarazem szkodliwe dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000).   ● [PL]   Lokalnym wyzwaniem makroekonomicznym dla naszego pieniądza będą lipcowe dane nt. bilansu płatniczego Polski, gdyż analitycy spodziewają się deficytu na rachunku bieżącym w wysokości 350 mln EUR (wobec nadwyżki 588 mln w czerwcu). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.