Nie do śmiechu dolarowi i funtowi

(wtorek, 30-06, 8:00)


Kurs GBP/PLN osiągnął najniższy poziom od 19 marca br.
Niemcy: ceny konsumpcyjne wzrosły w czerwcu bardziej od prognoz.
USA: rekordowo wzrósł indeks podpisanych umów kupna domów.
W czerwcu odnotowano w Chinach większy wzrost aktywności w sektorze przemysłu i usług (wg CFLP).
Kalendarz Eko: inflacja w PL i w EZ, amerykańskie indeksy: Chicago PMI i zaufania konsumentów Conference Board oraz wystąpienia polityków ECB (Guindos) i FED (Willams, Powell).

Za nami
Nowy tydzień na rynku walutowym rozpoczął się pechowo dla dolara i funta oraz szczęśliwie dla euro.   ● [USD]   Obciążeniem dla zielonej waluty stał się dalszy wzrost liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem w USA, który może zatrzymać odbicie gospodarcze za Atlantykiem, zanim to zaczęło się na dobre. W Kalifornii (największym i najbogatszym stanie USA) ponownie zamknięto część barów i restauracji. Natomiast władze stanowe w Waszyngtonie i miejskie w San Francisco wstrzymały plany ponownego otwarcia gospodarki.   ● [GBP]   Z kolei szterlingowi zaszkodziły obawy o źródło finansowania programu inwestycji infrastrukturalnych, zapowiedzianego przez rząd Wielkiej Brytanii.   ● [EUR]   W tych okolicznościach zainteresowanie inwestorów przeniosło się na euro (EUR/USD max. 1,1288), któremu pomógł wyższy od oczekiwań wynik niemieckiej inflacji CPI w czerwcu (0,9% vs prognoza 0,6%).   ● [PLN]   Na fali przypływu kapitału zza oceanu skorzystał również złoty (min. EUR/PLN 4,4523, USD/PLN 3,9561, GBP/PLN 4,8599 tj. najniżej od 19 marca). Zyski walut europejskich ograniczyła jednak mniejsza, niż zakładano poprawa nastrojów w gospodarce Starego Kontynentu. Indeks Komisji Europejskiej przygotowany na podstawie badań opinii firm z Eurolandu wzrósł z 67,5 pkt w maju do poziomu 75,7 pkt w czerwcu (tj. mniej niż prognozowane 80 pkt). Pozycji dolara bronił rekordowy wzrost amerykańskiego indeksu podpisanych umów kupna domów w maju (o 44,3% w maju vs prognoza 19,3%).
Przed nami
   ● [Plan dnia]   Dzisiejszy dzień jest naszpikowany ważnymi wydarzeniami ekonomicznymi. Już o godzinie 10:00 GUS poda wstępną wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu. Analitycy oczekują jego spadku do 2,6% z 2,9% r/r w maju.   ● [Scenariusze dla PLNa]   Realizacja tej prognozy lub wynik niższy osłabi złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,0000), natomiast wyższy rezultat go umocni (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,9500). Godzinę później Eurostat opublikuje analogiczne dane dla strefy euro. W drugiej części dnia poznamy bardzo ważne wskaźniki dla gospodarki amerykańskiej. O godzinie 15:45 firma MNI ogłosi aktualny poziom indeksu Chicago PMI, który obrazuje zmiany aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie jeziora Michigan. Z kolei o 16:00 organizacja badawcza Conference Board przedstawi najnowszy wynik indeksu zaufania amerykańskich konsumentów.   ● [ECB, FED]   Już po zamknięciu sesji europejskiej wiceprezes ECB Luis de Guindos oraz wiceprzewodniczący FOMC John Williams wezmą udział w panelu dyskusyjnym z udziałem przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Z kolei od 18:30 prezes FED Jerome Powell i amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin będą opowiadać przed Komitetem Usług Finansowych Izby Reprezentantów o działaniach, podejmowanych przez Bank Rezerwy Federalnej w celu przeciwdziałania ekonomicznym skutkom pandemii. Reakcję rynku EUR/USD na te wydarzenia limitują obecnie najbliższe punkty wsparcia: 1,1190 i oporu 1,1290.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Złoty przechodzi do drugiej rundy

(poniedziałek, 29-06, 8:00)


I tura wyborów prezydenckich w Polsce (dane PKW z 87,16% obwodów): Andrzej Duda - 45,24%, Rafał Trzaskowski - 28,92%, Szymon Hołownia - 13,69%, Krzysztof Bosak - 6,79%.
Polska gospodarka wg BIEC: pierwszy pandemiczny szok już minął.
Prezes ECB: ożywienie gospodarcze po pandemii będzie raczej powolne.
USA: w maju wydatki konsumpcyjne wzrosły najbardziej w historii badania (tj. od 1959).
Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce EZ, inflacja CPI w DE oraz amerykański indeks FED dla okręgu przemysłowego Dallas.

Za nami
   ●
[BIEC]   Piątkowa publikacja krajowego Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury wg BIEC ugruntowała przekonanie inwestorów, że polska gospodarka najgorsze ma już za sobą. W czerwcu indeks WWK wzrósł do 144,3 pkt (z 135 pkt w maju). W raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych napisano, że „pierwszy pandemiczny szok już minął, jednak do odrobienia strat i wejścia na ścieżkę rozwoju sprzed lockdownu potrzeba jeszcze wiele [czasu]”.   [Wirus]   Optymistyczne dane z krajowego podwórka pomogły złotemu choć na chwilę zapomnieć o pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej na świecie. Rekordowy wzrost nowych przypadków w USA zwiększył wątpliwości ws. oczekiwanego V-odbicia największej gospodarki świata. Z kolei w strefie euro wiarę w V-scenariusz zmniejszyła prezes ECB. Christine Lagarde powiedziała w piątek, że ożywienie gospodarcze po pandemii koronawirusa będzie raczej powolne i doprowadzi do trwałych zmian strukturalnych w niektórych częściach gospodarki.   ● [FX]   Ostatecznie piątkowa sesja zakończyła się na niewielkim minusie zarówno dla dolara (EUR/USD max. 1,1259), jak również dla jego wschodzących konkurentów, w tym złotego (max. EUR/PLN 4,4752, USD/PLN 3,9912). Jednak straty EM ograniczył największy w historii badania (tj. od 1959 roku) wzrost wydatków konsumpcyjnych Amerykanów (8,2% m/m w maju), które stanowią ponad 2/3 aktywności gospodarczej w USA.
Przed nami
   ●
[KE]   Dziś dowiemy się jak po zniesieniu większości korona-ograniczeń kształtują się nastroje w gospodarce Eurolandu. Źródłem informacji w tej sprawie będą dane Komisji Europejskiej, która o godzinie 11:00 opublikuje czerwcowe wartości indeksów, prognozujących kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro. Prognozowana poprawa perspektyw ekonomicznych Eurolandu będzie sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1260) oraz jego sąsiadom z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,9500), a ew. pogorszenie koniunktury gospodarczej im zaszkodzi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1190; punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,0000).   ● [Wybory PL]   Gracze z rynku PLN czekają także na ostateczne wyniki wczorajszych wyborów prezydenckich. Dane z 23734 na 27230 (87,16%) obwodów do głosowania wskazują, że do II tury awansowali Andrzej Duda (45,24% głosów) i Rafał Trzaskowski (28,92%). Utrzymanie tych proporcji będzie neutralne dla złotego.   ● [DE, USA]   W drugiej części sesji poznamy wstępne dane o niemieckiej inflacji CPI w czerwcu oraz zobaczymy jak radzi sobie sektor przemysłu w rejonie Dallas. Wskaźnik FEDu z tego okręgu nabiera dodatkowego znaczenia w związku z nawrotem wirusa w Teksasie.   ● [Eko tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to największe emocje budzą publikacje finalnych wyników indeksów PMI, ISM dla EU i USA oraz ogłoszenie raportu amerykańskiego Departamentu Pracy. W międzyczasie trzeba będzie obowiązkowo śledzić raporty epidemiologiczne.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Złoty czeka na prezydenta RP

(piątek, 26-06, 8:00)


Amerykański raport jobless claims po raz 14 z rzędu pokazał ponad milion nowych bezrobotnych.
USA: w maju zamówienia na dobra trwałe wzrosły najbardziej od lipca 2014.
ECB uruchomił nowy instrument wsparcia płynności dla banków centralnych spoza strefy euro.
Koronawirus: Stany Zjednoczony zaraportowały największy dobowy wzrost nowych zachorowań od początku epidemii (ponad 45 tys.).
Kalendarz Eko: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury dla PL wg BIEC, inflacja PCE core w USA oraz amerykański indeks Uniwersytetu Michigan.
 
Za nami
Czwartek przyniósł pogłębienie zjawisk obserwowanych na rynku walutowym w środę.    ● [Wirus]   Nadal zyskiwał dolar (EUR/USD min. 1,1190), a traciły waluty rynków wschodzących (w tym złoty), co niezmiennie wynikało z rosnących obaw przed pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w wielu regionach świata. Inwestorzy wiedzą, że stawką jest odbudowa globalnej gospodarki. Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia ds. Europy Hans Kluge powiedział wczoraj, że ponowny wzrost zakażeń koronawirusem na Starym Kontynencie jest bardzo niepokojący i grozi powtórnym przeciążeniem szpitali. Zaznaczył, że w ubiegłym tygodniu odnotowano największy tygodniowy przyrost zachorowań od dłuższego czasu, zaś w 11 krajach znacząco wzrósł wskaźnik reprodukcji wirusa. Z kolei Stany Zjednoczone zaraportowały największy dobowy przyrost nowych przypadków od początku epidemii (ponad 45 tys.). Gubernator Stanu Teksas (USA) Greg Abbott zapowiedział wczoraj wstrzymanie realizacji planów dot. ponownego otwarcia gospodarki.   ● [Makro]   Dodatkowym zmartwieniem dla inwestorów była wyższa od oczekiwań liczba nowych wniosków o zasiłek w USA w ubiegłym tygodniu (1,48 mln vs prognoza 1,3 mln). Według statystyk był to czternasty z rzędu raport jobless claims, który pokazał ponad milion nowych bezrobotnych. Analityków martwi także powolny spadek ilości osób kontynuujących pobieranie zasiłku. Makro-pocieszeniem w Stanach był największy od lipca 2014 wzrost zamówień na dobra trwałe w maju (15,8% m/m vs prognoza 10,5% m/m).   ● [ECB]   Straty PLNa (max. EUR/PLN 4,4727, USD/PLN 3,9928) i innych walut regionu CEE ograniczał również komunikat ECB o uruchomieniu nowego instrumentu wsparcia płynności dla banków centralnych spoza strefy euro (EUREP), które w ramach transakcji repo będą mogły pozyskiwać wspólną walutę pod odpowiednie zabezpieczenia.
Przed nami
   ● [PL]   Już za chwilę (o g. 9:00) poznamy czerwcowy wynik krajowego Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury wg BIEC, informujący o przyszłych tendencjach w polskiej gospodarce. Dalszy spadek tego indeksu, który jest obecnie na najniższym poziomie od 2009 roku (135,1 pkt), zwiększy obawy o tempo odbicia gospodarczego nad Wisłą, co może przełożyć się na tańszego złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,0000). W przypadku wyższego wyniku WWK polska waluta uzyska pretekst do ofensywy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,9200). Oprócz barier technicznych zyski złotego ograniczy oczekiwanie na rezultat polskich wyborów prezydenckich. Wynik niedzielnej pierwszej tury pokaże szanse głównych pretendentów do fotela prezydenckiego: Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego. Wg wielu analityków, dla inwestorów języczkiem u wagi mogą stać się perspektywy dostępu Polski do funduszy EU w kontekście spełniania przez nasz kraj unijnych standardów praworządności. Stąd wysokie notowania Trzaskowskiego będą stymulować umocnienie złotego, a duża przewaga Prezydenta Dudy zachęci do jego wyprzedaży.   ● [USA]   Na rynku bazowym EUR/USD kierunek wyznaczą publikacje makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 14:30 Biuro Analiz Ekonomicznych administracji USA poda dane nt. wydatków i dochodów Amerykanów w maju. Równocześnie ogłoszona zostanie majowa wartość wskaźnika PCE core, który jest miarą inflacji bacznie obserwowaną przez Bank Rezerwy Federalnej. Półtorej godziny później (tj. o g. 16:00) poznamy finalny wynik indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan. Z technicznego punktu widzenia wzrost eurodolara ogranicza punkt oporu 1,1260, a jego spadek punkt wsparcia 1,1190.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Wirus kontratakuje imperium

(czwartek, 25-06, 8:00)


Bloomberg: USA rozważają wprowadzenie nowych ceł na produkty z Francji, Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii o wartości importu 3,1 mld USD.
New York Times: Bruksela zastanawia się nad utrzymaniem zakazu wjazdu dla Amerykanów do EU po 1 lipca br.
Niemcy: w czerwcu indeks IFO wzrósł najbardziej w historii badania (tj. od 1990).
Międzynarodowy Fundusz Walutowy: globalna gospodarka skurczy się w tym roku o 4,9%.
Kalendarz Eko: protokół ECB, amerykański raport jobless claims, dane nt. zamówień na dobra trwałe w Stanach, finalny PKB USA w I kw. oraz wystąpienia polityków ECB (Mersch) i FED (Bostic).

 
Za nami
   ●
[USA-EU]   Środa przyniosła wzrost obaw przed eskalacją konfliktu handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Przyczyniły się do tego doniesienia agencji Bloomberga o tym, że USA rozważają wprowadzenie nowych ceł na produkty z Francji, Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii o wartości 3,1 mld USD. Z kolei wg New York Times Bruksela zastanawia się nad utrzymaniem zakazu wjazdu dla Amerykanów, gdy 1 lipca unijne kraje ponownie otworzą swoje zewnętrzne granice. Odpowiedzią rynku walutowego na te wiadomości był spadek wartości europejskich znaków płatniczych, w tym euro (EUR/USD min. 1,1240), funta (GBP/USD min. 1,2408) czy złotego.   ● [Wirus]   Dodatkowym zmartwieniem dla PLNa (max. EUR/PLN 4,4610, USD/PLN 3,9671) i innych ryzykownych aktywów był dalszy przyrost nowych zachorowań na Covid-19 w USA. W Kalifornii oraz na Florydzie odnotowano największy dzienny wzrost nowych przypadków zakażeń koronawirusem od początku pandemii. W tej sytuacji niektóre stanowe władze zaczynają rozważać spowolnienie lub wycofanie się z planów ponownego otwarcia gospodarki.   ● [MFW]   Pesymistyczne nastroje inwestycyjne wzmocniła znacząca rewizja w dół prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego dot. skali tegorocznej recesji na świecie (z -3% do -4,9%). Analitycy MFW ostrzegają, że ożywienie będzie bardziej stopniowe niż przewidywali wcześniej.   ● [IFO, GUS]   Pozycji EUR i PLNa broniły lepsze od oczekiwań dane z Niemiec oraz Polski. Indeks Instytutu IFO pokazał największą w historii badania (tj. od 1990) poprawę nastrojów niemieckich przedsiębiorców w czerwcu (z 79,9 pkt w V do 86,2 pkt, wobec prognozowanych 85 pkt). Z kolei GUS poinformował o niższym od oczekiwań wzroście stopy bezrobocia w maju (z 5,8% w IV do 6%, przy prognozie 6,1%).
Przed nami
   ● [Jobless claims]   W kontekście nawrotu koronawirusa za oceanem, dziś na szczególną uwagę zasługują dane nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Ich znaczny wzrost zrodzi obawy wśród inwestorów przed drugą falą zwolnień Amerykanów, co może skłonić ich do pozostania w bezpiecznym trybie działania. W tym scenariuszu należy się liczyć z dalszą aprecjacją bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1220) i deprecjacją bardziej ryzykownych walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 3,9800).   ● [Zamówienia]   Szansą dla EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,9100; punkt oporu EUR/USD 1,1350) jest materializacja prognoz, zakładających wzrost zamówień na dobra trwałe w USA, które według oczekiwań analityków powinny powrócić do poziomów sprzed pandemii.   ● [Inne]   W dniu dzisiejszym poznamy jeszcze finalne dane nt. PKB Stanów Zjednoczonych w I kwartale, indeks Kansas City Fed dla przemysłu oraz protokół z ostatniego posiedzenia ECB, na którym Bank zwiększył i wydłużył Pandemiczny Program Zakupów Aktywów. Oprócz tego swoje wystąpienia zaplanowane mają politycy Europejskiego Banku Centralnego (członek zarządu Yves Mersch) oraz Banku Rezerwy Federalnej (prezes oddziału FED z Atlanty Raphael Bostic). W międzyczasie nie można spuszczać z oczu nowych raportów epidemiologicznych, zwłaszcza tych z południowych i zachodnich stanów USA.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

PMI: bliżej nowej normalności

(środa, 24-06, 8:00)


Francja i Wielka Brytania: wskaźniki PMI niespodziewanie wzrosły powyżej granicy 50 pkt.
Uśredniony wynik indeksów PMI dla Eurolandu osiągnął najwyższą wartość od 4 m-cy.
Bank Węgier nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe o 15 p.b.
Kalendarz Eko: IFO z DE, prognozy MFW dla globalnej gospodarki, raport EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA oraz wystąpienia polityków FED (Evans i Bullard).

Za nami
   ● [PMI]   Wczorajsze publikacje czerwcowych wyników indeksów PMI dla krajów europejskich oraz USA zwiększyły nadzieje na V-odbicie gospodarcze po obu stronach Atlantyku. Szczególnie in plus zaskoczyło tempo ożywienia we Francji, gdzie niespodziewanie odnotowano wzrost aktywności zarówno w sektorze przemysłu, jak i w usługach. Na przemysłową ekspansję wskazały również dane IHS Markit dla Wielkiej Brytanii. Ponadto większą, niż zakładano dynamikę odbicia pokazały wskaźniki dla Niemiec i Stanów Zjednoczonych (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Wyższe PMI’e z FR i DE sprawiły, że łączony indeks dla przemysłu i usług Eurolandu osiągnął najwyższą wartość od 4 miesięcy (47,5 pkt vs prognoza 43 pkt). ● [FX] Budujące sygnały z Francji oraz ze Zjednoczonego Królestwa zwiększyły zainteresowanie euro (max. EUR/USD 1,1349, EUR/PLN 4,4549) oraz funtem (max. GBP/USD 1,2537). Ten optymizm udzielił się także walutom CEE, nie wyłączając złotego (min. USD/PLN 3,9140). Dobre nastroje inwestycyjne (WIG20: +1,61%, DJIA: +0,50%) odzwierciedlał też wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który zameldował się wczoraj na najniższym poziomie od 10 czerwca.   ● [HUF]   Negatywnym wyjątkiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej był forint (EUR/HUF max. 350,455), który tracił po zaskakującej decyzji Banku Węgier o obniżce stóp procentowych o 15 p.b. (do 0,75%).
Przed nami
Dziś inwestorzy czekają na publikację indeksu nastrojów niemieckich przedsiębiorców oraz ogłoszenie aktualnych prognoz ekonomicznych Międzynarodowego Funduszu Walutowego.   ● [DE]   Dobrą wróżbą dla IFO (a zarazem dla walut europejskich) jest dalszy wzrost oczekiwań analityków ws. sytuacji ekonomicznej w Niemczech, zasygnalizowany w ubiegłym tygodniu przez wskaźnik ZEW (punkt oporu EUR/USD: 1,1350; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,9100).   ● [MFW]   Zagrożeniem dla złotego i innych ryzykownych aktywów jest niewiadoma skala spadkowej rewizji prognoz MFW dot. tegorocznej recesji na świecie. W poprzednim tygodniu analitycy Funduszu ostrzegli, że spodziewają się większego obniżenia globalnego PKB niż w poprzednim raporcie. MFW szacował wtedy jego spadek o 3%. Dużo gorsza ocena zwiększy niepokój inwestycyjny, co może zachęcić do sprzedaży walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 3,9800) i zakupów bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,1230).   [EIA, FED]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto pamiętać o publikacji cotygodniowych danych dot. zmiany zapasów paliw w USA oraz o wystąpieniach prezesów oddziałów FED z Chicago (Charlesa Evansa) i z St. Louis (Jamesa Bullarda).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.