Wirus kontratakuje imperium

(czwartek, 25-06, 8:00)


Bloomberg: USA rozważają wprowadzenie nowych ceł na produkty z Francji, Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii o wartości importu 3,1 mld USD.
New York Times: Bruksela zastanawia się nad utrzymaniem zakazu wjazdu dla Amerykanów do EU po 1 lipca br.
Niemcy: w czerwcu indeks IFO wzrósł najbardziej w historii badania (tj. od 1990).
Międzynarodowy Fundusz Walutowy: globalna gospodarka skurczy się w tym roku o 4,9%.
Kalendarz Eko: protokół ECB, amerykański raport jobless claims, dane nt. zamówień na dobra trwałe w Stanach, finalny PKB USA w I kw. oraz wystąpienia polityków ECB (Mersch) i FED (Bostic).

 
Za nami
   ●
[USA-EU]   Środa przyniosła wzrost obaw przed eskalacją konfliktu handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Przyczyniły się do tego doniesienia agencji Bloomberga o tym, że USA rozważają wprowadzenie nowych ceł na produkty z Francji, Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii o wartości 3,1 mld USD. Z kolei wg New York Times Bruksela zastanawia się nad utrzymaniem zakazu wjazdu dla Amerykanów, gdy 1 lipca unijne kraje ponownie otworzą swoje zewnętrzne granice. Odpowiedzią rynku walutowego na te wiadomości był spadek wartości europejskich znaków płatniczych, w tym euro (EUR/USD min. 1,1240), funta (GBP/USD min. 1,2408) czy złotego.   ● [Wirus]   Dodatkowym zmartwieniem dla PLNa (max. EUR/PLN 4,4610, USD/PLN 3,9671) i innych ryzykownych aktywów był dalszy przyrost nowych zachorowań na Covid-19 w USA. W Kalifornii oraz na Florydzie odnotowano największy dzienny wzrost nowych przypadków zakażeń koronawirusem od początku pandemii. W tej sytuacji niektóre stanowe władze zaczynają rozważać spowolnienie lub wycofanie się z planów ponownego otwarcia gospodarki.   ● [MFW]   Pesymistyczne nastroje inwestycyjne wzmocniła znacząca rewizja w dół prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego dot. skali tegorocznej recesji na świecie (z -3% do -4,9%). Analitycy MFW ostrzegają, że ożywienie będzie bardziej stopniowe niż przewidywali wcześniej.   ● [IFO, GUS]   Pozycji EUR i PLNa broniły lepsze od oczekiwań dane z Niemiec oraz Polski. Indeks Instytutu IFO pokazał największą w historii badania (tj. od 1990) poprawę nastrojów niemieckich przedsiębiorców w czerwcu (z 79,9 pkt w V do 86,2 pkt, wobec prognozowanych 85 pkt). Z kolei GUS poinformował o niższym od oczekiwań wzroście stopy bezrobocia w maju (z 5,8% w IV do 6%, przy prognozie 6,1%).
Przed nami
   ● [Jobless claims]   W kontekście nawrotu koronawirusa za oceanem, dziś na szczególną uwagę zasługują dane nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Ich znaczny wzrost zrodzi obawy wśród inwestorów przed drugą falą zwolnień Amerykanów, co może skłonić ich do pozostania w bezpiecznym trybie działania. W tym scenariuszu należy się liczyć z dalszą aprecjacją bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1220) i deprecjacją bardziej ryzykownych walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 3,9800).   ● [Zamówienia]   Szansą dla EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,9100; punkt oporu EUR/USD 1,1350) jest materializacja prognoz, zakładających wzrost zamówień na dobra trwałe w USA, które według oczekiwań analityków powinny powrócić do poziomów sprzed pandemii.   ● [Inne]   W dniu dzisiejszym poznamy jeszcze finalne dane nt. PKB Stanów Zjednoczonych w I kwartale, indeks Kansas City Fed dla przemysłu oraz protokół z ostatniego posiedzenia ECB, na którym Bank zwiększył i wydłużył Pandemiczny Program Zakupów Aktywów. Oprócz tego swoje wystąpienia zaplanowane mają politycy Europejskiego Banku Centralnego (członek zarządu Yves Mersch) oraz Banku Rezerwy Federalnej (prezes oddziału FED z Atlanty Raphael Bostic). W międzyczasie nie można spuszczać z oczu nowych raportów epidemiologicznych, zwłaszcza tych z południowych i zachodnich stanów USA.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.