PMI: bliżej nowej normalności

(środa, 24-06, 8:00)


Francja i Wielka Brytania: wskaźniki PMI niespodziewanie wzrosły powyżej granicy 50 pkt.
Uśredniony wynik indeksów PMI dla Eurolandu osiągnął najwyższą wartość od 4 m-cy.
Bank Węgier nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe o 15 p.b.
Kalendarz Eko: IFO z DE, prognozy MFW dla globalnej gospodarki, raport EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA oraz wystąpienia polityków FED (Evans i Bullard).

Za nami
   ● [PMI]   Wczorajsze publikacje czerwcowych wyników indeksów PMI dla krajów europejskich oraz USA zwiększyły nadzieje na V-odbicie gospodarcze po obu stronach Atlantyku. Szczególnie in plus zaskoczyło tempo ożywienia we Francji, gdzie niespodziewanie odnotowano wzrost aktywności zarówno w sektorze przemysłu, jak i w usługach. Na przemysłową ekspansję wskazały również dane IHS Markit dla Wielkiej Brytanii. Ponadto większą, niż zakładano dynamikę odbicia pokazały wskaźniki dla Niemiec i Stanów Zjednoczonych (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Wyższe PMI’e z FR i DE sprawiły, że łączony indeks dla przemysłu i usług Eurolandu osiągnął najwyższą wartość od 4 miesięcy (47,5 pkt vs prognoza 43 pkt). ● [FX] Budujące sygnały z Francji oraz ze Zjednoczonego Królestwa zwiększyły zainteresowanie euro (max. EUR/USD 1,1349, EUR/PLN 4,4549) oraz funtem (max. GBP/USD 1,2537). Ten optymizm udzielił się także walutom CEE, nie wyłączając złotego (min. USD/PLN 3,9140). Dobre nastroje inwestycyjne (WIG20: +1,61%, DJIA: +0,50%) odzwierciedlał też wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który zameldował się wczoraj na najniższym poziomie od 10 czerwca.   ● [HUF]   Negatywnym wyjątkiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej był forint (EUR/HUF max. 350,455), który tracił po zaskakującej decyzji Banku Węgier o obniżce stóp procentowych o 15 p.b. (do 0,75%).
Przed nami
Dziś inwestorzy czekają na publikację indeksu nastrojów niemieckich przedsiębiorców oraz ogłoszenie aktualnych prognoz ekonomicznych Międzynarodowego Funduszu Walutowego.   ● [DE]   Dobrą wróżbą dla IFO (a zarazem dla walut europejskich) jest dalszy wzrost oczekiwań analityków ws. sytuacji ekonomicznej w Niemczech, zasygnalizowany w ubiegłym tygodniu przez wskaźnik ZEW (punkt oporu EUR/USD: 1,1350; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,9100).   ● [MFW]   Zagrożeniem dla złotego i innych ryzykownych aktywów jest niewiadoma skala spadkowej rewizji prognoz MFW dot. tegorocznej recesji na świecie. W poprzednim tygodniu analitycy Funduszu ostrzegli, że spodziewają się większego obniżenia globalnego PKB niż w poprzednim raporcie. MFW szacował wtedy jego spadek o 3%. Dużo gorsza ocena zwiększy niepokój inwestycyjny, co może zachęcić do sprzedaży walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 3,9800) i zakupów bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,1230).   [EIA, FED]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto pamiętać o publikacji cotygodniowych danych dot. zmiany zapasów paliw w USA oraz o wystąpieniach prezesów oddziałów FED z Chicago (Charlesa Evansa) i z St. Louis (Jamesa Bullarda).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.