Złoty przechodzi do drugiej rundy

(poniedziałek, 29-06, 8:00)


I tura wyborów prezydenckich w Polsce (dane PKW z 87,16% obwodów): Andrzej Duda - 45,24%, Rafał Trzaskowski - 28,92%, Szymon Hołownia - 13,69%, Krzysztof Bosak - 6,79%.
Polska gospodarka wg BIEC: pierwszy pandemiczny szok już minął.
Prezes ECB: ożywienie gospodarcze po pandemii będzie raczej powolne.
USA: w maju wydatki konsumpcyjne wzrosły najbardziej w historii badania (tj. od 1959).
Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce EZ, inflacja CPI w DE oraz amerykański indeks FED dla okręgu przemysłowego Dallas.

Za nami
   ●
[BIEC]   Piątkowa publikacja krajowego Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury wg BIEC ugruntowała przekonanie inwestorów, że polska gospodarka najgorsze ma już za sobą. W czerwcu indeks WWK wzrósł do 144,3 pkt (z 135 pkt w maju). W raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych napisano, że „pierwszy pandemiczny szok już minął, jednak do odrobienia strat i wejścia na ścieżkę rozwoju sprzed lockdownu potrzeba jeszcze wiele [czasu]”.   [Wirus]   Optymistyczne dane z krajowego podwórka pomogły złotemu choć na chwilę zapomnieć o pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej na świecie. Rekordowy wzrost nowych przypadków w USA zwiększył wątpliwości ws. oczekiwanego V-odbicia największej gospodarki świata. Z kolei w strefie euro wiarę w V-scenariusz zmniejszyła prezes ECB. Christine Lagarde powiedziała w piątek, że ożywienie gospodarcze po pandemii koronawirusa będzie raczej powolne i doprowadzi do trwałych zmian strukturalnych w niektórych częściach gospodarki.   ● [FX]   Ostatecznie piątkowa sesja zakończyła się na niewielkim minusie zarówno dla dolara (EUR/USD max. 1,1259), jak również dla jego wschodzących konkurentów, w tym złotego (max. EUR/PLN 4,4752, USD/PLN 3,9912). Jednak straty EM ograniczył największy w historii badania (tj. od 1959 roku) wzrost wydatków konsumpcyjnych Amerykanów (8,2% m/m w maju), które stanowią ponad 2/3 aktywności gospodarczej w USA.
Przed nami
   ●
[KE]   Dziś dowiemy się jak po zniesieniu większości korona-ograniczeń kształtują się nastroje w gospodarce Eurolandu. Źródłem informacji w tej sprawie będą dane Komisji Europejskiej, która o godzinie 11:00 opublikuje czerwcowe wartości indeksów, prognozujących kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro. Prognozowana poprawa perspektyw ekonomicznych Eurolandu będzie sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1260) oraz jego sąsiadom z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,9500), a ew. pogorszenie koniunktury gospodarczej im zaszkodzi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1190; punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,0000).   ● [Wybory PL]   Gracze z rynku PLN czekają także na ostateczne wyniki wczorajszych wyborów prezydenckich. Dane z 23734 na 27230 (87,16%) obwodów do głosowania wskazują, że do II tury awansowali Andrzej Duda (45,24% głosów) i Rafał Trzaskowski (28,92%). Utrzymanie tych proporcji będzie neutralne dla złotego.   ● [DE, USA]   W drugiej części sesji poznamy wstępne dane o niemieckiej inflacji CPI w czerwcu oraz zobaczymy jak radzi sobie sektor przemysłu w rejonie Dallas. Wskaźnik FEDu z tego okręgu nabiera dodatkowego znaczenia w związku z nawrotem wirusa w Teksasie.   ● [Eko tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to największe emocje budzą publikacje finalnych wyników indeksów PMI, ISM dla EU i USA oraz ogłoszenie raportu amerykańskiego Departamentu Pracy. W międzyczasie trzeba będzie obowiązkowo śledzić raporty epidemiologiczne.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.