Nie dla ujemnego [oprocentowania] funta

(poniedziałek, 08-06, 8:00)


Rynek pracy USA: niespodziewany wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz spadek stopy bezrobocia w maju.
Wall Street: Nasdaq zameldował się na najwyższym poziomie w historii.
Barnier (KE): zakończona w piątek kolejna runda rozmów z UK ws. przyszłych relacji nie przyniosła znaczących postępów.
Koronawirus w Polsce: 26 561 osób zarażonych, 1 157 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów w strefie euro (Sentix) oraz wystąpienie prezes ECB.

Za nami
   ● [Raport DP]   Piątkowa publikacja oficjalnych danych z amerykańskiego rynku pracy dała nadzieję, że gospodarka USA szybko zregeneruje się po pandemii. Raport Departamentu Pracy pokazał zaskakujący wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (+2,5 mln wobec oczekiwanej redukcji -8 mln) oraz równie niespodziewany spadek stopy bezrobocia w maju (z 14,7% do 13,3%, przy prognozie -19,7%). Zdaniem analityków banku Wells Fargo ożywienie w kształcie litery „V” za oceanem staje się coraz bardzie prawdopodobne. Wiara w taki scenariusz przełożyła się na pokaźne wzrosty na rynkach paliw (Brent: +5,78%) oraz akcji (DJIA: +3,15%). Amerykański Nasdaq ustanowił nowy rekord wszech-czasów, a polski WIG20 osiągnął najwyższy poziom od początku marca.   ● [FX]   Na rynku walutowym wbrew dotychczasowej logice zyskiwał dolar (EUR/USD min. 1,1278, USD/PLN max. 3,9390), a wraz z nim waluty rynków wchodzących, w tym złoty (EUR/PLN min. 4,4243).   ● [GBP]   Gwiazdą piątkowej sesji na rynku forex stał się funt (max. GBP/USD 1,2728, GBP/PLN 4,9963), który był beneficjentem słów dyrektora wykonawczego Banku Anglii ds. rynków Andrew Hausera o tym, że w najbliższym czasie nie zostaną wprowadzone ujemne stopy procentowe w UK. Aprecjacji szterlinga nie zapobiegła nawet wypowiedź głównego negocjatora warunków Brexitu z ramienia Komisji Europejskiej Michela Barniera. Francuz powiedział, że zakończona w piątek kolejna rudna negocjacji rozwodowych z UK nie przyniosła znaczących postępów.  
Przed nami
   ● [Sentix
]   Początek tygodnia przyniesie publikację indeksu Sentix, który odzwierciedla nastroje inwestorów w strefie euro. Wobec spadku dynamiki nowych zachorowań na Covid-19, stopniowego odmrażania gospodarek oraz ogromnego wsparcia fiskalnego, a także monetarnego, analitycy spodziewają się poprawy klimatu inwestycyjnego w Eurolandzie.   ● [Scenariusze]   Realizacja tej prognozy może dopompować rosnące notowania euro (punkt oporu EUR/USD 1,1400) oraz walut regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 3,8800). W przypadku negatywnej niespodzianki, waluty EU zaczną tydzień na debecie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1280; punkty oporu EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 3,9500). Oprócz indeksu Sentix w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajduje się jeszcze wystąpienie prezes ECB Christine Lagarde, ale jeśli narracja będzie taka sama jak podczas czwartkowej konferencji Banku, to nie należy przeceniać jego wpływu na przebieg sesji.   ● [Eko tydzień]   Wśród najważniejszych wydarzeń ekonomicznych przypadających w dalszej części skróconego w Polsce tygodnia, znajdują się: posiedzeniowe FED (środa) oraz dane nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (czwartek).   ● [Polityka i Pandemia]   Z pola widzenia nie można także tracić nowych wiadomości dot. relacji handlowych USA-Chiny, koronawirusa, negocjacji warunków Brexitu oraz masowych protestów w Stanach Zjednoczonych.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.