Rośnie niepewność od Korei przez Polskę po USA

(środa, 10-06, 8:00)


Korea Północna zapowiedziała zerwanie wszelkich kontaktów z Koreą Południową.
Szumowski: rząd rozważa powrót obostrzeń w związku z wzrostem nowych zachorowań na Covid-19.
Analitycy: FED może podjąć kroki mające na celu ograniczenie wzrostu rentowności amerykańskich obligacji.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA oraz komunikat FOMC, prognozy makro i projekcje stóp FED.

Za nami
Wtorkowa sesja przyniosła osłabienie złotego. Waluty EM (w tym PLN) oraz akcje znalazły się w odwrocie ponieważ inwestorzy doszli do wniosku, że ich ostanie zyski były na wyrost wobec utrzymujących się złych warunków gospodarczych.   ● [Korea]   Nastroje inwestycyjne pogorszyła zapowiedź Korei Północnej zerwania przez nią wszelkich kontaktów z Koreą Południową. W pierwszym kroku Pjongjang zawiesił kontakty między biurami łącznikowymi obu państw, jak również linię wojskową oraz telefon bezpośrednio łączący komitet centralny Koreańskiej Partii Pracy z pałacem prezydenckim w Seulu. Oficjalnym powodem tych działań są balony z ulotkami wysyłane do Korei Północnej przez antyreżimowych aktywistów z Południa.   ● [PL]   Złotemu nie przysłużyła się także (max. EUR/PLN 4,4531, USD/PLN 3,9536) wypowiedź ministra zdrowia RP Łukasza Szumowskiego, który powiedział, że rząd rozważa powrót obostrzeń w związku ze wzrostem dynamiki nowych zachorowań na Covid-19 w naszym kraju.   ● [EUR, GBP, USD]   Spośród walut G10 dobrze radziło sobie euro (EUR/USD max. 1,1370), któremu pomogła wiadomość o mniejszym, niż zakładano spadku PKB Eurolandu w I kwartale (-3,1% r/r vs prognoza -3,2%). Warta odnotowania jest także dobra passa funta, który wczoraj zanotował dziewiątą wzrostową sesję z rzędu wobec dolara. Zielona waluta znalazła się pod ostrzałem spekulacji o potencjalnych działaniach FED, mających ograniczyć wzrost rentowności amerykańskich obligacji.
Przed nami
   ● [FED]   Dziś uwaga inwestorów będzie skoncentrowana na wiadomościach płynących z Waszyngtonu, gdzie kończy się posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. Choć analitycy nie spodziewają się żadnych zmian w polityce pieniężnej USA to będą chcieli dowiedzieć się, jak FED ocenia perspektywy gospodarcze, zwłaszcza po piątkowej publikacji zaskakująco dobrych danych z rynku pracy. Źródłem informacji w tej sprawie będą nowe prognozy ekonomiczne i projekcje stóp funduszy federalnych, przygotowane na podstawie anonimowych opinii wszystkich członków FOMC.   ● [Scenariusze]   Zdaniem Goldman Sachs, uczestnicy posiedzenia spodziewają się silnego odbicia PKB w nadchodzących latach, co może przywrócić apetyt inwestycyjny (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 3,9000; punkt oporu EUR/USD 1,1380). Z kolei JP Morgan uważa, że mimo dobrych danych z rynku pracy, FED uderzy w bardzo ponury ton, podkreślając znaczące ryzyka dla gospodarki, co może dać sygnał do dalszej korekty spadkowej na rynkach akcji oraz walut EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 3,9600), a także do dalszych zakupów bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1240). Zanim poznamy stanowisko Rezerwy Federalnej dowiemy się jeszcze jak kształtowały się w maju ceny konsumpcyjne w USA.   ● [Boże Ciało]   Mimo długiego weekendu w Polsce, należy mieć na uwadze, że globalne rynki finansowe będą pracować pełną parą. Niska płynność rynku PLN może wyolbrzymić reakcje złotego na napływające wiadomości. Wśród nich najważniejsze będą dane nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz informacje ze szczytu Eurogrupy.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.