Koniec obniżek stóp NBP

(wtorek, 09-06, 8:00)


Sentix: w czerwcu nastroje inwestorów w Eurolandzie poprawiły się mniej niż oczekiwano.
Żyżyński z RPP: Rada zakończyła cykl obniżek stóp NBP.
Wall Street: indeks S&P 500 wymazał tegoroczne straty, a Nasdaq ustanowił nowy rekord wszech-czasów.
Koronawirus w Polsce: wczoraj miał miejsce największy dzienny przyrost nowych zachorowań od początku epidemii (599).
Kalendarz Eko: finalny PKB Eurolandu w I kw. oraz spotkanie ministrów finansów EU (ECOFIN). 
 
Za nami
   ● [Sentix]   Wczorajszy wynik indeksu Sentix wskazujący na mniejszą niż zakładano poprawę nastrojów inwestorów w strefie euro dowiódł, że powrót do normalności po pandemii będzie długi. W czerwcu wskaźnik wzrósł z -41,8 pkt do -24,8 pkt, wobec oczekiwanych -22,5 pkt. I choć subindeks dot. oczekiwań wzrósł z -3,0 pkt do 21,8 pkt, osiągając najwyższy poziom od listopada 2017, to jednak według Manfreda Hübnera (dyrektora zarządzającego grupy badawczej Sentix) inwestorzy spodziewają się, że w ciągu roku gospodarka strefy euro może odzyskać [tylko] 50% korona-strat. Jego zdaniem „oznacza to, że za rok nadal będziemy zauważalnie poniżej poziomu sprzed kryzysu. I to mimo wszystkich środków stymulujących, pakietów fiskalnych oraz luzowania monetarnego”.   ● [FX]   Komentarz Hübnera stonował optymizm wokół euro (EUR/USD min. 1,1268), ale mimo to złoty znalazł się w rynkowej awangardzie (min. EUR/PLN 4,4199, USD/PLN 3,9087). Paliwem dla polskiej waluty była wypowiedź Jerzego Żyżyńskiego z RPP. Polityk ten powiedział, że „Rada zakończyła cykl obniżek i w średnim okresie nie widzi perspektyw na zmiany w polityce pieniężnej”. Złotemu oraz innym walutom EM pomagał optymizm panujący na globalnych rynkach akcji (np. DJIA: +1,70%) związany z kolejnymi decyzjami o dalszym odmrażaniu największych gospodarek świata oraz z weekendowym porozumieniem OPEC+ ws. przedłużenia o miesiąc limitów wydobycia ropy. Obok blue chipów drożały także akcje amerykańskich średniaków i spółek technologicznych, dzięki czemu indeks S&P 500 wymazał tegoroczne straty, a Nasdaq ustanowił nowy rekord wszech-czasów.
Przed nami
   ● [FED, ECOFIN]   Dzisiaj w kalendarzu brak publikacji istotnych danych makroekonomicznych, co zwiększy fokus inwestorów na rozpoczynające się dwudniowe posiedzenie FED oraz unijne negocjacje ws. funduszu naprawczego o wartości 750 mld EUR. O tej drugiej sprawie rozmawiać dziś będą ministrowie gospodarki i finansów ze wszystkich państw członkowskich (ECOFIN). Warto przypomnieć, że na uruchomienie programu muszą się zgodzić wszystkie kraje Unii, co może być trudne, gdyż Austria, Dania, Holandia oraz Szwecja sprzeciwiają się bezzwrotnej formie pomocy.   ● [Scenariusze]   Oznaki kompromisu będą wodą na młyn euro (punkt oporu EUR/USD 1,1320) oraz walut regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 3,9000), zaś sygnały świadczące o negocjacyjnym pacie mogą uruchomić lawinę wyprzedaży walut EU (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1260; punkty oporu EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 3,9500).   ● [Makro]   Ze względu na to, że inwestorzy przestali reagować na dane z pierwszego kwartału oraz kwietnia, dzisiejsza publikacja finalnego wyniku PKB Eurolandu za okres styczeń-marzec 2020 nie będzie miała dużego wpływu na przebieg sesji.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.