Złoty czeka na prezydenta RP

(piątek, 26-06, 8:00)


Amerykański raport jobless claims po raz 14 z rzędu pokazał ponad milion nowych bezrobotnych.
USA: w maju zamówienia na dobra trwałe wzrosły najbardziej od lipca 2014.
ECB uruchomił nowy instrument wsparcia płynności dla banków centralnych spoza strefy euro.
Koronawirus: Stany Zjednoczony zaraportowały największy dobowy wzrost nowych zachorowań od początku epidemii (ponad 45 tys.).
Kalendarz Eko: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury dla PL wg BIEC, inflacja PCE core w USA oraz amerykański indeks Uniwersytetu Michigan.
 
Za nami
Czwartek przyniósł pogłębienie zjawisk obserwowanych na rynku walutowym w środę.    ● [Wirus]   Nadal zyskiwał dolar (EUR/USD min. 1,1190), a traciły waluty rynków wschodzących (w tym złoty), co niezmiennie wynikało z rosnących obaw przed pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w wielu regionach świata. Inwestorzy wiedzą, że stawką jest odbudowa globalnej gospodarki. Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia ds. Europy Hans Kluge powiedział wczoraj, że ponowny wzrost zakażeń koronawirusem na Starym Kontynencie jest bardzo niepokojący i grozi powtórnym przeciążeniem szpitali. Zaznaczył, że w ubiegłym tygodniu odnotowano największy tygodniowy przyrost zachorowań od dłuższego czasu, zaś w 11 krajach znacząco wzrósł wskaźnik reprodukcji wirusa. Z kolei Stany Zjednoczone zaraportowały największy dobowy przyrost nowych przypadków od początku epidemii (ponad 45 tys.). Gubernator Stanu Teksas (USA) Greg Abbott zapowiedział wczoraj wstrzymanie realizacji planów dot. ponownego otwarcia gospodarki.   ● [Makro]   Dodatkowym zmartwieniem dla inwestorów była wyższa od oczekiwań liczba nowych wniosków o zasiłek w USA w ubiegłym tygodniu (1,48 mln vs prognoza 1,3 mln). Według statystyk był to czternasty z rzędu raport jobless claims, który pokazał ponad milion nowych bezrobotnych. Analityków martwi także powolny spadek ilości osób kontynuujących pobieranie zasiłku. Makro-pocieszeniem w Stanach był największy od lipca 2014 wzrost zamówień na dobra trwałe w maju (15,8% m/m vs prognoza 10,5% m/m).   ● [ECB]   Straty PLNa (max. EUR/PLN 4,4727, USD/PLN 3,9928) i innych walut regionu CEE ograniczał również komunikat ECB o uruchomieniu nowego instrumentu wsparcia płynności dla banków centralnych spoza strefy euro (EUREP), które w ramach transakcji repo będą mogły pozyskiwać wspólną walutę pod odpowiednie zabezpieczenia.
Przed nami
   ● [PL]   Już za chwilę (o g. 9:00) poznamy czerwcowy wynik krajowego Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury wg BIEC, informujący o przyszłych tendencjach w polskiej gospodarce. Dalszy spadek tego indeksu, który jest obecnie na najniższym poziomie od 2009 roku (135,1 pkt), zwiększy obawy o tempo odbicia gospodarczego nad Wisłą, co może przełożyć się na tańszego złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,0000). W przypadku wyższego wyniku WWK polska waluta uzyska pretekst do ofensywy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,9200). Oprócz barier technicznych zyski złotego ograniczy oczekiwanie na rezultat polskich wyborów prezydenckich. Wynik niedzielnej pierwszej tury pokaże szanse głównych pretendentów do fotela prezydenckiego: Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego. Wg wielu analityków, dla inwestorów języczkiem u wagi mogą stać się perspektywy dostępu Polski do funduszy EU w kontekście spełniania przez nasz kraj unijnych standardów praworządności. Stąd wysokie notowania Trzaskowskiego będą stymulować umocnienie złotego, a duża przewaga Prezydenta Dudy zachęci do jego wyprzedaży.   ● [USA]   Na rynku bazowym EUR/USD kierunek wyznaczą publikacje makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 14:30 Biuro Analiz Ekonomicznych administracji USA poda dane nt. wydatków i dochodów Amerykanów w maju. Równocześnie ogłoszona zostanie majowa wartość wskaźnika PCE core, który jest miarą inflacji bacznie obserwowaną przez Bank Rezerwy Federalnej. Półtorej godziny później (tj. o g. 16:00) poznamy finalny wynik indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan. Z technicznego punktu widzenia wzrost eurodolara ogranicza punkt oporu 1,1260, a jego spadek punkt wsparcia 1,1190.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.