Firmy z EU i USA budzą się ze stanu hibernacji

(czwartek, 04-06, 8:00)


Niemcy: w maju stopa bezrobocia osiągnęła najwyższy poziom od 2015 roku.
W ubiegłym miesiącu indeksy PMI i ISM dla sektora usług Eurolandu i USA odbiły bardziej niż zakładano.
Majowy raport ADP: zatrudnienie w sektorze prywatnym USA spadło tylko o 2,9 mln (oczekiwano -9 mln).
Bloomberg: zaplanowany pierwotnie na dziś szczyt OPEC+ ws. wydłużenia limitów wydobycia ropy nie odbędzie się.
Niemieccy koalicjanci osiągnęli porozumienie ws. dodatkowego pakietu stymulującego gospodarkę o wartości 130 mld EUR.
Kalendarz Eko: decyzje ECB ws. polityki pieniężnej, amerykański raport jobless claims oraz bilans handlu zagranicznego USA.

Za nami
Po bardzo udanej pierwszej części tygodnia, w środę złoty zrobił krok w tył.   ● [DE]   Inwestorzy wycofali się z rynku PLNa (a także na chwilę stracili apetyt na EUR), po ogłoszeniu najwyższej od 2015 stopy bezrobocia w Niemczech (6,3% w maju vs prognoza 6,2%).   ● [Ropa]   Nastroje wokół złotego i walut rynków wschodzących pogorszył też news Bloomberga o tym, że planowany na dziś wirtualny szczyt OPEC+ ws. przedłużenia limitów wydobycia ropy, nie odbędzie się. Agencja podała, że Arabia Saudyjska i Rosja uważają, że niektóre kraje (w tym Irak i Nigeria) oszukują, nie wprowadzając w życie uzgodnionych wcześniej cięć produkcji.   ● [PMI]   Zakres osłabienia złotego i innych ryzykownych walut ograniczało większe, niż zakładano odbicie majowych indeksów PMI oraz ISM dla sektora usług Eurolandu i USA. Sygnalizuje to, że firmy z tej branży stopniowo wychodzą ze stanu hibernacji (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).   ● [ADP]   Straty EM (max. EUR/PLN 4,4399, USD/PLN 3,9626) amortyzowała też wiadomość o dużo mniejszym, niż zakładano spadku zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym w maju (-2,76 mln vs prognoza -9 mln). Lepsze od oczekiwań dane zostały odebrane przez inwestorów jako zapowiedź nadchodzącego ożywienia gospodarczego po obu stronach Atlantyku. Takie myślenie podtrzymało popyt na akcje (DJIA: +2,05%, WIG20: +1,76%) oraz podaż zielonej waluty (EUR/USD max. 1,1258). Zwyżce popularnego eurodolara sprzyjało osiągnięcie porozumienia przez niemieckich koalicjantów ws. dodatkowego pakietu stymulującego gospodarkę. Pozytywnym zaskoczeniem jest skala tego programu. Jego wartość wyniesie 130 mld EUR, podczas gdy oczekiwania sięgały 100 mld EUR.
Przed nami
   ● [ECB]   Dziś bezdyskusyjnym tematem numer jeden na rynkach finansowych będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. polityki pieniężnej dla Eurolandu (o g. 13:45). Inwestorzy czekają przede wszystkim na informację nt. skali i terminu przedłużenia Pandemicznego Programu Zakupów Aktywów (PEPP). Rynek oczekuje jego zwiększenia o 500 mld EUR i wydłużenia czasu obowiązywania do połowy 2021 roku.   ● [Scenariusze]   Materializacja tej prognozy zwiększy nadzieje na szybszy powrót do normalności europejskiej gospodarki, co wzmocni euro (punkt oporu EUR/USD 1,1260) i waluty regionu CEE, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3700, USD/PLN: 3,8900).   ● [Makro USA]   Nie mniej istotny wpływ na PLNa i pozostałe waluty rynków wschodzących mogą mieć dzisiejsze publikacje makro ze Stanów Zjednoczonych. Solidnym wsparciem dla EM byłby dalszy spadek liczby bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku, a potencjalnym zagrożeniem są dane nt. handlu zagranicznego, które mogą rozniecić konflikt na linii Waszyngton - Pekin (punkty oporu EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,9700; punkt wsparcia EUR/USD: 1,1160).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.