Wyścig trwa: reprodukcja wirusa kontra regeneracja gospodarki

(wtorek, 23-06, 8:00)


GUS: dynamika sprzedaży detalicznej odbiła w maju bardziej, niż zakładano.
Guindos (ECB): Bank jest gotów współpracować z niemieckimi instytucjami w celu rozwiązania sporu prawnego ws. QE.
Trump: umowa handlowa z Chinami jest nienaruszona.
Koronawirus w Polsce: 32 227 osób zarażonych, 1 359 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki wskaźników PMI dla EZ i USA, sprzedaży nowych domów w USA oraz indeksu FED Richmond.
 
Za nami
   ● [GUS]   Wczorajsza informacja o większej od oczekiwań dynamice odbicia polskiej sprzedaży detalicznej w maju (-8,6% r/r vs prognoza -12,9%) pokazała, że odmrożenie gospodarki przynosi stopniową poprawę konsumpcji. Ze szczegółowych danych GUSu wynika, że głębokie spadki nadal notuje sprzedaż samochodów, natomiast wzrosła sprzedaż mebli oraz sprzętu AGD i RTV. Pokrzepiające sygnały z polskiej gospodarki pomogły złotemu złapać równowagę po niedawnej wyprzedaży (min. EUR/PLN 4,4363, USD/PLN 3,9329).   ● [ECB]   Nastroje wokół PLNa i innych walut EU poprawiły także słowa wiceprezesa ECB Luisa de Guindosa o gotowości Banku do współpracy z niemieckimi instytucjami w celu rozwiązania konfliktu prawnego, który zagraża uczestnictwu Bundesbanku w programie skupu aktywów. W podobnym tonie wypowiedział się niemiecki minister finansów Olaf Scholz, który powiedział, że spór zostanie rozwiązany "bez dramatu".   ● [USA-ChRL]   Wsparciem dla złotego oraz innych ryzykownych aktywów był tweet Trumpa, w którym stwierdził, że umowa handlowa z Chinami jest „nienaruszona”. Jednocześnie jego doradca Peter Navarro, który wcześniej powiedział o Komunistycznej Partii Chin „jest już po niej”, wyjaśnił, że chodziło mu o utratę zaufanie wobec tej partii.   ● [Wirus]   Z kolei nawrót koronawirusa w USA szkodził dolarowi (EUR/USD max. 1,1281). Rekordowy wzrost nowych zachorowań na Covid-19 odnotowano w ostatnich dniach w Nevadzie, Kalifornii, Arizonie oraz na Florydzie. Część analityków uważa jednak, że władze stanowe nie będą chciały ponownie nakładać restrykcyjnych korona-ograniczeń ze względu na ich szkodliwy wpływ na amerykańską gospodarkę. Zielonej walucie nie przysłużyła się także wiadomość o większym, niż zakładano spadku sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA (3,91 mln w maju vs prognoza 4,1 mln).  
Przed nami
   ●
[PMI]   Dziś poznamy wstępne wyniki indeksów PMI, które pozwolą nam określić dynamikę odbicia gospodarczego w sektorach przemysłu oraz usług w Eurolandzie i USA. Analitycy skandynawskiego Danske Banku optymistycznie spodziewają się wzrostu wskaźników w okolice 50 pkt lub nawet nieco powyżej granicy oddzielającej rozwój od regresu.   ● [Scenariusze]   Realizacja tej prognozy poprawi globalne nastroje inwestycyjne, co będzie sprzyjać zakupom walut rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,9300) i sprzedaży bezpiecznego dolara (punkt oporu: 1,1280). Natomiast niższe wyniki przyniosą wzrost niepewności i odwrotną reakcję rynku walutowego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,0100; punkt wsparcia EUR/USD 1,1170).   ● [Inne makro-wydarzenia, wirus]   Oprócz PMI'ów w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane o sprzedaży nowych domów w USA oraz o aktywności produkcyjnej w okręgu Richmond, obrazowane przez wskaźnik regionalnego oddziału FED. Na radarach inwestorów niezmiennie pozostają nowe raporty epidemiologiczne. Dalszy wzrost wskaźnika reprodukcji wirusa w Stanach Zjednoczonych może zwiększyć obawy o szybką regenerację największej gospodarki świata.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.