Krok do przodu i dwa w tył

(poniedziałek, 22-06, 8:00)


GUS: dynamika produkcji przemysłowej odbiła w maju mniej niż się spodziewano.
Apple ponownie zamknął 11 swoich sklepów w USA.
Kraje EU nie osiągnęły postępu w negocjacjach ws. funduszu odbudowy gospodarki.
Bloomberg: Pekin jest gotów przyspieszyć zakupy amerykańskich produktów rolnych.
Kalendarz Eko: dane o sprzedaży detalicznej w PL i sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA oraz wystąpienie wiceprezesa ECB.

Za nami
   ● [GUS]   Piątkowa wiadomość o mniejszej od prognoz dynamice odbicia polskiej produkcji przemysłowej w maju (-17% r/r vs prognoza -16,8% r/r) zwiększyła obawy o tempo odbudowy krajowej gospodarki po pandemii. Niepokój w tej sprawie spotęgował znaczny spadek wskaźnika Dobrobytu wg BIEC (z 89,6 pkt w V do 86 pkt VI), który odzwierciedla kondycję ekonomiczną polskiego społeczeństwa. Na te publikacje złoty zareagował negatywnie.   ● [Szczyt EU]   Na wartość PLNa i pozostałych walut EU (EUR/USD min. 1,1168) niekorzystnie oddziaływał brak postępu w negocjacjach ws. unijnego funduszu odbudowy unijnej gospodarki podczas piątkowego wideoszczytu przywódców państw członkowskich.   ● [Wirus]   Nastrojów panujących na rynkach wschodzących nie poprawiło ponowne zamknięcie 11 sklepów Apple’a w USA. Decyzja giganta z Cupertino została odebrana przez analityków jako zapowiedź powrotu korona-ograniczeń, które uniemożliwią szybkie odbicie gospodarcze za oceanem.   ● [ChRL-USA]   Straty PLNa (max. EUR/PLN 4,4709, USD/PLN 4,0026) nieco zamortyzował news Bloomberga o tym, że Pekin jest gotów przyspieszyć zakupy amerykańskich produktów rolnych (od soi po kukurydzę), aby wywiązać się ze zobowiązań wynikających z niedawnej umowy handlowej USA-Chiny.
Przed nami
   ● [PL]   Początek tygodnia przeniesie kolejne bardzo ważne dane z polskiej gospodarki. Już za niewiele ponad godzinę GUS poinformuje nas jak kształtowa się sprzedaż detaliczna w maju. Analitycy spodziewają się poprawy jej dynamiki w ubiegłym miesiącu do -12,9% r/r z -22,6% r/r w kwietniu. Realizacja tej prognozy lub wyższy wynik pomoże złotemu otrząsnąć się z niedawnych spadków (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,9500). W przypadku kolejnej negatywnej niespodzianki w stylu piątkowej produkcji przemysłowej, należy się liczyć z dalszym spadkiem wyceny naszej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,0100).   ● [USA, EZ]   Inwestorom z rynku EUR/USD impulsów do działania mogą dostarczyć dzisiejsze dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w Stanach Zjednoczonych w maju oraz wystąpienie wiceprezesa ECB Luisa de Guindosa. Barierą dla dalszego umocnienia zielonej waluty wobec euro będzie punkt wsparcia: 1,1160, natomiast osłabienie ograniczy punkt oporu: 1,1270. Na ekonomicznym horyzoncie widać już jutrzejsze publikacje indeksów PMI z Eurolandu i z USA. ● [Wirus] Niezależnie od wyników makro, pod baczną obserwacją inwestorów będzie sytuacja epidemiologiczna w Niemczech, Chinach i USA, gdzie pojawiły się oznaki drugiej fali zachorowań na Covid-19. Lokalnym czynnikiem ryzyka dla PLN są niedzielne wybory prezydenckie w Polsce (więcej na ten temat w naszych Alertach FX24 w kolejnych dniach).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.