Nie do śmiechu dolarowi i funtowi

(wtorek, 30-06, 8:00)


Kurs GBP/PLN osiągnął najniższy poziom od 19 marca br.
Niemcy: ceny konsumpcyjne wzrosły w czerwcu bardziej od prognoz.
USA: rekordowo wzrósł indeks podpisanych umów kupna domów.
W czerwcu odnotowano w Chinach większy wzrost aktywności w sektorze przemysłu i usług (wg CFLP).
Kalendarz Eko: inflacja w PL i w EZ, amerykańskie indeksy: Chicago PMI i zaufania konsumentów Conference Board oraz wystąpienia polityków ECB (Guindos) i FED (Willams, Powell).

Za nami
Nowy tydzień na rynku walutowym rozpoczął się pechowo dla dolara i funta oraz szczęśliwie dla euro.   ● [USD]   Obciążeniem dla zielonej waluty stał się dalszy wzrost liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem w USA, który może zatrzymać odbicie gospodarcze za Atlantykiem, zanim to zaczęło się na dobre. W Kalifornii (największym i najbogatszym stanie USA) ponownie zamknięto część barów i restauracji. Natomiast władze stanowe w Waszyngtonie i miejskie w San Francisco wstrzymały plany ponownego otwarcia gospodarki.   ● [GBP]   Z kolei szterlingowi zaszkodziły obawy o źródło finansowania programu inwestycji infrastrukturalnych, zapowiedzianego przez rząd Wielkiej Brytanii.   ● [EUR]   W tych okolicznościach zainteresowanie inwestorów przeniosło się na euro (EUR/USD max. 1,1288), któremu pomógł wyższy od oczekiwań wynik niemieckiej inflacji CPI w czerwcu (0,9% vs prognoza 0,6%).   ● [PLN]   Na fali przypływu kapitału zza oceanu skorzystał również złoty (min. EUR/PLN 4,4523, USD/PLN 3,9561, GBP/PLN 4,8599 tj. najniżej od 19 marca). Zyski walut europejskich ograniczyła jednak mniejsza, niż zakładano poprawa nastrojów w gospodarce Starego Kontynentu. Indeks Komisji Europejskiej przygotowany na podstawie badań opinii firm z Eurolandu wzrósł z 67,5 pkt w maju do poziomu 75,7 pkt w czerwcu (tj. mniej niż prognozowane 80 pkt). Pozycji dolara bronił rekordowy wzrost amerykańskiego indeksu podpisanych umów kupna domów w maju (o 44,3% w maju vs prognoza 19,3%).
Przed nami
   ● [Plan dnia]   Dzisiejszy dzień jest naszpikowany ważnymi wydarzeniami ekonomicznymi. Już o godzinie 10:00 GUS poda wstępną wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu. Analitycy oczekują jego spadku do 2,6% z 2,9% r/r w maju.   ● [Scenariusze dla PLNa]   Realizacja tej prognozy lub wynik niższy osłabi złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,0000), natomiast wyższy rezultat go umocni (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,9500). Godzinę później Eurostat opublikuje analogiczne dane dla strefy euro. W drugiej części dnia poznamy bardzo ważne wskaźniki dla gospodarki amerykańskiej. O godzinie 15:45 firma MNI ogłosi aktualny poziom indeksu Chicago PMI, który obrazuje zmiany aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie jeziora Michigan. Z kolei o 16:00 organizacja badawcza Conference Board przedstawi najnowszy wynik indeksu zaufania amerykańskich konsumentów.   ● [ECB, FED]   Już po zamknięciu sesji europejskiej wiceprezes ECB Luis de Guindos oraz wiceprzewodniczący FOMC John Williams wezmą udział w panelu dyskusyjnym z udziałem przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Z kolei od 18:30 prezes FED Jerome Powell i amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin będą opowiadać przed Komitetem Usług Finansowych Izby Reprezentantów o działaniach, podejmowanych przez Bank Rezerwy Federalnej w celu przeciwdziałania ekonomicznym skutkom pandemii. Reakcję rynku EUR/USD na te wydarzenia limitują obecnie najbliższe punkty wsparcia: 1,1190 i oporu 1,1290.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.