JP Morgan: rosną szanse strefy euro

(piątek, 05-06, 8:00)


ECB zwiększył Pandemiczny Program Zakupów Aktywów o 600 mld EUR i wydłużył czas jego obowiązywania do czerwca 2021.
USA: wzrosła liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku.
W kwietniu chiński import z USA osiągnął najniższą wartość od lutego 2019.
Koronawirus w Polsce: 25 048 osób zarażonych, 1117 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: raport amerykańskiego Departamentu Pracy. 

 
Za nami
   ● [ECB]   Wynik zakończonego wczoraj posiedzenia Rady Prezesów ECB pozytywnie zaskoczył większość analityków i ekonomistów. Bank postanowił zwiększyć Pandemiczny Program Zakupów Aktywów o 600 mld EUR (do 1,35 bln EUR), podczas gdy rynek oczekiwał rozszerzenia o 500 mld EUR. Ponadto wydłużył termin jego obowiązywania przynajmniej do czerwca 2021 oraz zobowiązał się do reinwestowania spłat w ramach PEPP co najmniej do końca 2020. Zdaniem głównego ekonomisty banku Berenberg Holgera Schmiedinga wczorajszymi decyzjami ECB pokazał swoją niezależność i brak ograniczenia wyrokiem niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności QE. Wg analityków JP Morgan większe wsparcie ECB zwiększa szanse strefy euro na szybsze wyjście z korona-recesji niż Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania.   ● [EUR, PLN]   Taka perspektywa przełożyła się na znaczny wzrost notowań wspólnej waluty (max. EUR/USD 1,1384, EUR/PLN 4,4557). Euro-optymizm udzielił się także walutom regionu CEE, w tym złotemu (USD/PLN min. 3,8879). Zyski PLNa oraz innych bardziej ryzykowanych walut zmniejszyła wiadomość ze Stanów Zjednoczonych o wzroście liczby bezrobotnych, kontynuujących pobieranie zasiłku w poprzednim tygodniu (o 649 tys. do 21,5 mln). Aprecjację złotego hamowała także poranna informacja o 7% spadku chińskiego importu z USA, który w kwietniu osiągnął najniższy poziomu lutego 2019.   ● [DE]   Przeszkodą dla wspólnej waluty w utrzymaniu wczorajszych zdobyczy będzie dzisiejsza publikacja rekordowo słabych danych nt. zamówień w niemieckim przemyśle w kwietniu (-25,8% m/m vs prognoza -19,7%).
Przed nami
   ● [Raport DP]   Dziś inwestorzy na wszystkich kontynentach czekają na majowy raport Departamentu Pracy USA. Analitycy ankietowani przez agencję Reutersa spodziewają się wzrostu stopy bezrobocia z 14% (w IV) do 19,7% oraz 8-milionowego spadku zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (po -20,5 mln w kwietniu). Nadzieje na mniej drastyczny NFP daje środowy raport ADP, który pokazał dużo mniejszy niż zakładano spadek zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym w maju (-2,76 mln vs prognoza -9 mln).   ● [Scenariusze]   Powtórzenie tego scenariusza zwiększy oczekiwania na V-obicie i szybki powrót Amerykanów do pracy, co podkręci wycenę akcji oraz walut EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3700, USD/PLN: 3,8800), kosztem bezpiecznego dolara (punkt oporu EUR/USD 1,1400). W przypadku negatywnej niespodzianki (NFP<-8 mln i bezrobocie >20%) należy się liczyć z odwrotną reakcją inwestorów (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1195; punkty oporu EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 3,9800). Choć w tej sytuacji popyt na zieloną walutę może być ograniczony ze względu na zapowiadane na weekend masowe protesty w Stanach Zjednoczonych, spowodowane śmiercią Afroamerykanina George'a Floyda podczas zatrzymania przez policję.   ● [Ankieta RTRS]   Choć w dłuższej perspektywie pozytywne nastawienie do amerykańskiej waluty sugeruje najnowsza ankieta przeprowadzona przez Reuters'a. Z mediany prognoz zebranych przez tę agencję wynika, że za pół roku kurs EUR/USD wyniesie 1,1000. Warto przy tym wspomnieć, że oczekiwania poszczególnych analityków są bardzo zróżnicowane (min. 0,99, max. 1,20).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.