RPP: kurs złotego do poprawki

(środa, 17-06, 8:00)


Korea Północna wysadziła w powietrze międzykoreańskie biuro łącznikowe.
Niemcy: Indeks ZEW osiągnął w czerwcu najwyższy wynik od marca 2006.
USA: sprzedaż detaliczna wzrosła w maju najbardziej w historii tego badania.
Polska: RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian, ale jest niezadowolona z poziomu kursu złotego.
MFW: spodziewamy się większego spadku PKB na świecie niż we wcześniejszych prognozach.
Kalendarz Eko: inflacja w strefie euro, dane nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w USA, raport EIA nt. zmiany zapasów paliw w Stanach i cd. przesłuchań prezesa FED w Kongresie.
 
Za nami
   ● [Korea]   Wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim spowodował zaniepokojenie na rynkach finansowych. Po ubiegłotygodniowej zapowiedzi Pjongjangu zerwania wszelkich kontaktów z Seulem, wczoraj Korea Północna wysadziła w powietrze międzykoreańskie biuro łącznikowe w przygranicznym mieście Kaesong w Korei Południowej. Strach przed konfliktem koreańskim zajrzał w oczy walutom rynków wschodzących, nie omijając złotego (max. EUR/PLN 4,4706, USD/PLN 3,9676). Na wartość walut EM negatywnie oddziaływały też obawy przed nawrotem epidemii koronawirusa w Chinach, które przybrały na sile po informacji o zamknięciu wszystkich szkół w Pekinie.   [RPP]   Kolejnym obciążeniem dla PLNa był komunikat z zakończonego wczoraj posiedzenia RPP, który pokazał, że politycy Rady widzą „brak wyraźnego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP”, co zdaniem analityków może być zapowiedzią interwencji na rynku walutowym.   [Makro]   Z kolei konkurencyjny dolar (EUR/USD min. 1,1238) zyskiwał po ogłoszeniu rekordowego wzrostu amerykańskiej sprzedaży detalicznej w czerwcu (17,7% m/m vs prognoza 8%). Aprecjacji zielonej waluty sprzyjała wypowiedź prezesa FED o tym, że Bank dostosuje program skupu obligacji korporacyjnych do warunków rynkowych. Oznacza to, że w przypadku poprawy warunków finansowania, FED wstrzyma lub ograniczy dodruk dolarów. Zyski USD wobec euro i walut CEE ograniczał najwyższy od marca 2006 wynik indeksu nastrojów niemieckich inwestorów w czerwcu (ZEW: 63,4 pkt vs prognoza 60 pkt). Straty PLNa amortyzowały też doniesienia z Wielkiej Brytanii o skuteczności ogólnodostępnego deksametazolu w leczeniu pacjentów ciężko chorych na Covid-19.
Przed nami
    ● [Kalendarz Eko]   Dziś zobaczymy jak kształtują się ceny konsumpcyjne w strefie euro oraz dowiemy się jak wygląda sytuacja na amerykańskim rynku nieruchomości. Analitycy spodziewają się deflacji w Eurolandzie (w ujęciu m/m) oraz wzrostu liczby pozwoleń i rozpoczętych budów domów za oceanem (w stosunku do poprzedniego miesiąca).   ● [Scenariusze]   W przypadku materializacji scenariusza dla Starego Kontynentu należy się liczyć z dalszym spadkiem notowań euro (punkt wsparcia EUR/USD 1,1225) i jego sąsiadów z CEE, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 3,9800). Szansą dla PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 3,8900) oraz innych ryzykownych aktywów będzie realizacja korzystnych prognoz dla amerykańskiego sektora budowlanego oraz dla rynku naftowego w USA (punkt oporu EUR/USD 1,1350).   [FED]   Już po zamknięciu sesji europejskiej zaplanowano dalszy ciąg przesłuchań Jerome'a Powella w Kongresie USA. Tym razem prezes Banku Rezerwy Federalnej stanie przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, której przedstawi znany już półroczny raport nt. amerykańskiej polityki pieniężnej oraz odpowie na pytania kongresmenów. Z radarów nie można tracić koronawirusa, a także rozwoju sytuacji na Półwyspie Koreańskim i granicy indyjsko-chińskiej.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.