Chiny na eko-fali

(wtorek, 01-12, 8:00)

 W III kw. polska gospodarka odbiła bardziej niż wskazywały na to wstępne dane.
★ Niemcy: w listopadzie ceny konsumpcyjne spadły bardziej od prognoz.
★ Cena Bitcoina osiągnęła najwyższy poziom w historii.
★ Wall Street: Dow Jones Industrial ma za sobą najlepszy miesiąc od 1987 roku.
★ Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu EU oraz USA, inflacja w EZ i PL, szczyt OPEC+ oraz przesłuchania prezesa FED i sekretarza skarbu w amerykańskim Kongresie.

Za nami
   ● [GUS]   Ostatni dzień listopada przyniósł prezent od GUSu, który poinformował, że w III kwartale polska gospodarka odbiła bardziej, niż wskazywały na to wstępne dane (7,9% k/k vs 7,7%). Dodatkowym źródłem optymizmu złotego (min. EUR/PLN 4,4679, USD/PLN 3,7264 tj. najniżej od 3 września) oraz pozostałych walut rynków wschodzących była wiadomość o rekordowej aktywności w listopadzie w chińskich sektorach przemysłu (PMI wg CFLP: 52,1 pkt – max. od września 2017) i usług (56,4 pkt – max. od czerwca 2012).   ● [USD]   Zwyżkom walut EM oraz Bitcoina (max. 19 864 USD tj. najwyżej w historii) wtórowała niechęć do konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,2000). Obciążeniem dla zielonej waluty była wczorajsza decyzja FEDu o przedłużeniu do kwietnia 2021 kilku programów pożyczkowych, wygasających z końcem roku. Bezpiecznemu dolarowi szkodziły także oczekiwania, że nowa administracja Białego Domu zwiększy bodźce fiskalne. Prezydent-elekt potwierdził wczoraj nominacje Janet Yellen na nowego sekretarza skarbu USA.   ● [EUR]   Wzrost kursu EUR/USD ograniczały jednak czynniki techniczne (punkt oporu 1,2000) oraz nadspodziewany spadek cen konsumpcyjnych w Niemczech w listopadzie (-0,3% r/r vs prognoza -0,1%).

Przed nami
   ● [PMI]   Makroekonomiczny grudzień rozpocznie się od publikacji indeksów PMI. Oprócz finalnych danych nt. listopadowej koniunktury przemysłowej we Francji, w Niemczech i w całej strefie euro, po raz pierwszy poznamy analogiczne dane za poprzedni miesiąc dla najsłabszych ogniw Unii tj. Włoch i Hiszpanii, a także dla Polski.   ● [Scenariusze]   Próbując ustalić azymut dla notowań FX warto skupić się na publikacjach z Półwyspu Iberyjskiego i znad Wisły, gdyż rynek spodziewa się wyników „na granicy“ 50 pkt. Wzrost aktywności (czyli PMI> 50 pkt) będzie sprzyjał euro (punkt oporu EUR/USD: 1,2000) i złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,7200), a ewentualny spadek (< 50 pkt) im zaszkodzi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1920; punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7800). Dodatkowym wyzwaniem dla PLNa i EUR będą publikacje wstępnych danych o inflacji w Polsce oraz w Eurolandzie.   ● [USA]   W dalszej części dnia dowiemy się jeszcze jak wyglądają perspektywy przemysłu amerykańskiego. Źródłami informacji na ten temat będą indeksy PMI i ISM (z punktu widzenia inwestorów bardziej miarodajny i ważniejszy jest ten drugi). Uczestnicy rynków finansowych czekają także na dzisiejsze przesłuchania prezesa FED Jerome'a Powella i sekretarza skarbu Stevena Mnuchina w Kongresie USA oraz na konkluzje z dzisiejszego szczytu OPEC+. Naftowi decydenci rozważą czy przedłużyć obowiązujące limity wydobycia ropy o trzy lub cztery miesiące, czy też stopniowo zwiększać produkcję od stycznia.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.