W różowych okularach inwestowanie

(wtorek, 24-11, 8:00)

 Dow Jones: była prezes FED Janet Yellen zostanie sekretarzem skarbu w administracji Joe Bidena.
 Kurs EUR/USD osiągnął najwyższy poziom od 2 tygodni.
★ Barnier (KE): w negocjacjach handlowych EU z UK utrzymują się zasadnicze rozbieżności.
★ Polska: w październiku sprzedaż detaliczna spadła dużo bardziej od prognoz.
★ Kalendarz Eko: niemiecki wskaźnik IFO oraz amerykański indeks zaufania konsumentów - Conference Board.

Za nami
   ●
[Szczepionka]   W poniedziałek rynki finansowe opanowały optymistyczne nastroje wynikające z bliskiego terminu zatwierdzenia do użycia pierwszej korona-szczepionki. Po tym jak szef programu szczepień w USA poinformował w niedzielę, że pierwsi Amerykanie mogą otrzymać preparat już za niecałe 3 tygodnie, wczoraj rano napłynęła wiadomość o kolejnej skutecznej wakcynie (wynalezionej wspólnie przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern farmaceutyczny AstraZeneca). Pod wpływem tych informacji drożały akcje (DJIA: +1,12%, WIG20: +0,61%), surowce, paliwa (ropa Brent: +2,40%) oraz waluty rynków wschodzących. Tracił bezpieczny dolar (EUR/USD max. 1,1906 tj. najwyżej od 2 tygodni).   ● [Brexit]   Jednocześnie inwestorzy dyskontowali na korzyść walut EU bliskie porozumienie handlowe Unii z UK, co odzwierciedlała znacząca aprecjacja funta szterlinga (max. GBP/USD 1,3394, GBP/PLN 5,0474). Mimo słów Barniera z Komisji Europejskiej o utrzymaniu „zasadniczych rozbieżności” w negocjacjach z Londynem, większość inwestorów uważa, że transakcja zostanie sfinalizowana, nawet jeśli będzie to umowa, która pozostawi pewne sporne kwestie do uzgodnienia w przyszłości.   ● [PMI]   Wspólna waluta oraz jej sąsiedzi z CEE zyskały także po publikacji zbliżonych do prognoz indeksów PMI dla strefy euro (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Wysoka aktywność w niemieckim przemyśle (PMI w XI: 57,9 pkt) zwiększyła nadzieje, że największa gospodarka europejska uniknie podwójnej recesji.   ● [GUS]   Negatywnie wyróżnił się złoty, któremu zaszkodziła wiadomość o nadspodziewanym spadku krajowej sprzedaży detalicznej w październiku (-2,1% r/r vs prognoza -0,3%). Zdaniem niektórych analityków jest to dopiero pierwsze uderzenie 2-giej fali wirusa, związane głównie z samoograniczaniem się konsumentów, a nie z obostrzeniami w handlu. Efekty zamknięcia sklepów zobaczymy dopiero w danych za listopad.   ● [USA]  Naszej walucie nie sprzyjał też (max. EUR/PLN 4,4793, USD/PLN 3,7935) popołudniowy comeback dolara (EUR/USD min. 1,1800), któremu w sukurs przyszły wysokie wyniki indeksów PMI dla amerykańskich sektorów przemysłu (56,7 pkt vs prognoza 53 pkt) i usług (57,7 pkt vs prognoza 55,5 pkt). Wg analityków dobre dane zza oceanu zmniejszają presję na zwiększenie programu QE przez FED podczas grudniowego posiedzenia. Zielona waluta polubiła także newsa, że była prezes Banku Rezerwy Federalnej Janet Yellen zostanie nową sekretarz skarbu w administracji Joe Bidena.

Przed nami
   ● [IFO, CB]   Dziś poznamy aktualne nastroje niemieckich przedsiębiorców (indeks IFO) oraz zobaczymy, czy i jak zmieniło się zaufanie amerykańskich konsumentów (indeks Conference Board). W obu przypadkach analitycy spodziewają się ich pogorszenia.   ● [Scenariusze]   Można więc założyć, że zwycięzcę dzisiejszej sesji na rynku walutowym wskażą mniejsi pesymiści. IFO > 90,8 pkt zagra na korzyść euro i walut CEE (punkt oporu EUR/USD: 1,1920; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,7500), a CB > 98 pkt będzie premiował dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1800; punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,8000). W międzyczasie czeka nas jeszcze publikacja amerykańskich wskaźników cen domów (S&P/Case-Shiller) i nieruchomości (FHFA) oraz przemysłowego indeksu FED z Richmond. Poza tym w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajduje się kilka wystąpień polityków Europejskiego Banku Centralnego i amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej poznamy opinie samej prezes ECB Christine Lagarde, prezesa oddziału FED z St. Louis Jamesa Bullarda, prezesa oddziału FED z Nowego Jorku i jednocześnie wiceprzewodniczącego FOMC Johna Williamsa oraz członka zarządu FED Richarda Claridy. Gorącymi tematami pozostają negocjacje handlowe EU-UK oraz koronawirus.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.