Pożądane skutki uboczne szczepionki

(wtorek, 10-11, 8:00)

 Pandemia: korona-szczepionka wynaleziona wspólnie przez Pfizera i BioNTech ma ponad 90% skuteczności.
★ Wall Street: indeksy Dow Jones Industrial i S&P 500 ustanowiły nowe rekordy wszech-czasów.
 Sentix: w listopadzie nastroje inwestorów w Eurolandzie pogorszyły się mniej, niż oczekiwano.
★ Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW, raport JOLTS z amerykańskiego rynku pracy oraz wystąpienia 3 polityków FED.

Za nami
Początek tygodnia przyniósł skokowe umocnienie złotego.   ● [Wybory w USA]   PLN oraz inne waluty spod znaku EM dyskontowały zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA. Analitycy uważają, że spokojna polityka Białego Domu pod wodzą Demokraty pobudzi globalny handel oraz będzie sprzyjać dalszemu luzowaniu polityki pieniężnej przez FED.   ● [Szczepionka]   Pro-inwestycyjne nastroje spotęgował news o tym, że korona-szczepionka wynaleziona wspólnie przez Pfizera i BioNTech ma ponad 90% skuteczności.   ● [Ropa, giełdy]   Przełomowe wiadomości z frontu epidemiologicznego podbiły ceny ropy o prawie 10% oraz wywindowały amerykańskie indeksy giełdowe Dow Jones Industrial i S&P 500 na nowe, historyczne szczyty. Znacząco zdrożały akcje Caterpillara i Boeinga, czyli spółek, które są szczególnie wrażliwe na globalną koniunkturę gospodarczą.   ● [Sentix]   Regionalnym wsparciem dla złotego (min. EUR/PLN 4,4598, USD/PLN 3,7472) oraz euro (EUR/USD max. 1,1920) był mniejszy od oczekiwań spadek indeksu Sentix. Wskaźnik poinformował o pogarszających się nastrojach i spadającym poziomie zaufania wśród inwestorów europejskich. Jednak zmiana nie była aż tak głęboka, jak spodziewał się rynek.   ● [USD]   Straty dolara zredukował znaczny wzrost rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie: max. 0,963% tj. najwyżej od marca br.).

Przed nami
   ● [ZEW
]   Dziś dowiemy się jakie nastroje panują wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech, które także zmagają się z rekordowym przyrostem nowych zachorowań na Covid-19. Źródłem informacji będzie indeks instytutu ZEW, który powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 350 niemieckich ekspertów z branży finansowej. Analitycy spodziewają się kolejnego spadku tego wskaźnika (z 56,1 pkt w X do 41,7 pkt w XI). Materializacja tej prognozy będzie deprymować euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1790) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,8100), a wyższy wynik może je jeszcze ośmielić do dalszego wzrostu (punkt oporu EUR/USD: 1,1920; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,7400).   ● [JOLTS, FED]   Uważni eko-obserwatorzy powinni zwrócić uwagę na publikację amerykańskiego raportu JOLTS, który poinformuje nas o liczbie wakatów w gospodarce USA, we wrześniu. Jego treść pozwoli bardziej precyzyjnie ocenić sytuację na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. W kontekście spadku szans na duży pakiet fiskalny w USA i rosnącej presji na nowe wsparcie monetarne od FED warto także śledzić zaplanowane na dziś wystąpienia 3 polityków Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: prezes oddziału z Bostonu Eric Rosengren, członek zarządu Randal K. Quarles oraz członek zarządu Lael Brainard.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.