EU: Ważą się losy umowy z UK i budżetu

(czwartek, 26-11, 8:00)

 Von der Leyen (EU): najbliższe dni będą „decydujące” w negocjacjach handlowych z Wielką Brytanią.
★ USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek była najwyższa od 5 tygodni.
★ Koronawirus w Polsce: wczoraj zaraportowano największą liczbę zgonów osób zakażonych SARS-CoV-2 (674 osoby).
★ Kalendarz Eko: protokół ECB.

Za nami
W środę inwestorzy analizowali szanse osiągnięcia umowy handlowej EU-UK oraz nowe dane z gospodarki amerykańskiej.   ●
[Brexit]   Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała wczoraj, że najbliższe dni będą „decydujące” w negocjacjach z Wielką Brytanią. Poinformowała również, że pozostały trzy kluczowe kwestie do rozwiązania. Niepewny finał rozmów ciążył funtowi (GBP/USD min. 1,3313) oraz niektórym walutom EU, w tym złotemu. Dodatkowym zmartwieniem naszej waluty (max. EUR/PLN 4,4758, USD/PLN 3,7651) był nowy, dobowy rekord korona-zgonów w Polsce (674 osób zakażonych SARS-CoV-2).   ● [Makro USA]   Straty PLNa zmniejszyła niechęć inwestorów do konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,1939 tj. najwyżej od 1 września), która wynikała z mieszanych sygnałów płynących z gospodarki amerykańskiej. Makro-rozczarowaniem były wiadomości o najwyższej od 5 tygodni liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w poprzednim tygodniu oraz o znacznym spadku dochodów Amerykanów w październiku. Z oczekiwaniami rynku minęły się także zrewidowane dane nt. wzrostu gospodarczego w III kw. oraz aktualnych nastrojach konsumentów za oceanem. Natomiast osłabionych pozycji zielonej waluty bronił nadspodziewany wzrost zamówień na dobra trwałe, większe od oczekiwań wydatki Amerykanów oraz najwyższa od 2006 sprzedaż nowych domów w październiku (wszystkie te wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).

Przed nami
   ● [ECB]   Dziś na pierwszym planie wydarzeń ekonomicznych znajduje się publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia ECB, na którym Bank zobowiązał się do rekalibracji swoich instrumentów w grudniu. Zdaniem analityków Financial Times inwestorzy będą szukać w nim informacji nt. opcji monetarnych rozważanych przez Europejski Bank Centralny.   ● [Scenariusze]   Wzmianki o obniżce stóp procentowych (czego nie wykluczył niedawno członek Rady Prezesów ECB i prezes Banku Holandii Klaas Knot) będą szkodzić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1880) i sprzyjać jego sąsiadom z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,7400). Sama prezes ECB Christine Lagarde zasugerowała niedawno, że Rada obniży koszty kredytu dla banków komercyjnych oraz dostosuje pandemiczny program skupu aktywów. Jeżeli w protokole pojawią się sugestie o podniesieniu wartości programów TLTRO i PEPP i będą one niewystarczająco wysokie to wspólna waluta może zyskać (punkt oporu EUR/USD: 1,1960), a złoty stracić (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7800).   ● [Święto Dziękczynienia w USA]   Zmiany na rynkach EUR/USD i USD/PLN mogą być ograniczone ze względu na dzisiejszą nieobecność inwestorów amerykańskich, którzy obchodzą Święto Dziękczynienia.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.