Na kłopoty RCEP(ta)

(poniedziałek, 16-11, 8:00)

 15 krajów Azji i Pacyfiku (min. Chiny, Japonia i Korea Płd.) podpisało największą na świecie umowę handlową.
 Nowy prezydent USA nie zamierza wprowadzać narodowego lockdownu
 W III kwartale br. polska gospodarka urosła o 7,7% k/k.
 Koronawirus w Polsce: w sobotę padł dobowy rekord zgonów osób zakażonych SARS-CoV-2 (538 osób).
 Kalendarz Eko: wystąpienia Lagarde i Guindosa z ECB oraz amerykański indeks NY Empire State.


Za nami
Piątek 13-tego upłynął na rynkach finansowych w nie-najgorszych nastrojach.   ●
[Wall Street]   Amerykański indeks giełdowy S&P 500 osiągnął nowy rekord wszech-czasów po tym jak zespół doradczy prezydenta elekta poinformował, że nie zamierza wprowadzać narodowego lockdownu. Wg projekcji z ostatnich dwóch stanów Biden wygrał w Georgii, a Trump zdobył głosy elektorskie w Karolinie Północnej. Choć przewaga Bidena wzrosła do 306:232, obecny prezydent dalej nie akceptuje swojej porażki i oskarża Demokratów o sfałszowanie wyniku wyborów.   ● [FX]   Zwyżkujące giełdy pociągnęły za sobą waluty rynków wschodzących, w tym złotego (min. EUR/PLN 4,4732, USD/PLN 3,7748). Na ujemnym biegunie znalazł się bezpieczny dolar (EUR/USD max. 1,1855). Zyski PLNa i straty USD ograniczyły gorsze od prognoz wyniki makro z Polski oraz ze Stanów Zjednoczonych. Indeks Uniwersytetu Michigan pokazał, że nastroje amerykańskich konsumentów niespodziewanie pogorszyły się w listopadzie, a niska inflacja cen producentów zza oceanu potwierdziła zastój na rynkach pracy i słaby popyt. Z oczekiwaniami rynku minęły się także wstępne dane GUS nt. wzrostu gospodarczego w Polsce w III kw. (7,7% k/k (wobec oczekiwanych 8% k/k).   ● [Wirus]   Zdaniem analityków trudno o większy optymizm kiedy gwałtowanie rośnie liczba nowych zachorowań na Covid-19 po obu stronach Atlantyku. W sobotę krajowe Ministerstwo Zdrowia zaraportowało 548 nowych zgonów osób zarażonych koronawirusem (najwięcej od początku epidemii).

Przed nami
   ● [RCEP, ChRL]   Od rana inwestorzy dyskontują wczorajsze podpisanie przez 15 krajów Azji i Pacyfiku (m.in. ChRL, Japonię i Koreę Płd.) umowy o wolnym handlu (RCEP). Największy deal handlowy na świecie oraz poranne dobre dane z Chin o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko) sprzyjają zakupom akcji (NIKKEI: +2,05%), juana i walut EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,7700), kosztem bezpiecznego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1855).   ● [USA]   Nastroje na rynkach finansowych mogą zmienić potencjalnie gorsze dane nt. koniunktury gospodarczej w pogrążonym w pandemii stanie Nowy Jork w listopadzie, które zostaną opublikowane o godzinie 14:30 (punkty oporu EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,8200; punkt wsparcia EUR/USD: 1,1780). Z powodu rekordowego przyrostu korona-zachorowań na Wschodnim Wybrzeżu burmistrz Wielkiego Jabłka zdecydował w ostatni czwartek o zamknięciu barów, restauracji i siłowni.   ● [ECB]   W międzyczasie warto nasłuchiwać wystąpień publicznych polityków Europejskiego Banku Centralnego, w tym samej prezes Lagarde oraz jej zastępcy Guindosa.   ● [Eko-Tydzień]   W kolejnych dniach poznamy październikowe wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z USA, inflację HICP w strefie euro (środa), wstępne wyniki indeksów PMI oraz amerykańską sprzedaż detaliczną (czwartek). Z dużym zainteresowaniem oczekiwane są także dane z krajowego podwórka nt. zaufania konsumentów, średnich wynagrodzeń i zatrudnieniu oraz produkcji przemysłowej. Niezależnie od napływających wyników makro gracze walutowi pozostają zakładnikami nowych informacji z frontu epidemiologicznego. Gorącymi tematami wciąż są wybory w USA oraz negocjacje handlowe EU-UK.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.