Niepewne eko-perspektywy USA i niepewny budżet EU

(piątek, 13-11, 8:00)

Powell (FED): mimo pozytywnych informacji nt. korona-szczepionki perspektywy amerykańskiej gospodarki pozostają niepewne.
USA: w październiku ceny konsumpcyjne wzrosły mniej niż oczekiwano.
Polskie media: premier RP wysłał list do liderów Unii Europejskiej, w którym zagroził wetem unijnego budżetu.
Bitcoin po raz pierwszy od stycznia 2018 zameldował się powyżej granicy 16000 USD.
Kalendarz Eko: dane z Polski o PKB w III kw., CPI i bilansie płatniczym, zrewidowany PKB Eurolandu w III kw., PPI w USA oraz amerykański indeks Uniwersytetu Michigan.

Za nami
   ● [Obligacje, CPI]   Na przebiegu wczorajszej rozgrywki walutowej zaważyła korekta na amerykańskim rynku obligacji. Ich dochodowość spadła (10-letnie o 10 pb do min. 0,87%) z powodu obaw, że coraz gorsza sytuacja epidemiologiczna w USA doprowadzi do drugiego lockdown'u, który wymusi kolejne wsparcie monetarne od FEDu. Presję na Rezerwę Federalną zwiększyła czwartkowa publikacja niższego od oczekiwań wyniku amerykańskiej inflacji cen konsumentów w październiku (1,2% r/r vs prognoza 1,3% r/r). Przewodniczący FOMC Jerome Powell ostrzegł wczoraj, że mimo pozytywnych informacji nt. korona-szczepionki perspektywy gospodarcze pozostają niepewne (co zaważyło na cenach amerykańskich bluechipów: DJIA: -1,08%). Tymczasem Biały Dom (wciąż pod wodzą Trumpa) wycofał się z dalszych negocjacji z Kongresem ws. nowego programu stymulacyjnego.   ● [FX]   Taki rozwój sytuacji szkodził dolarowi (EUR/USD max. 1,1824) oraz sprzyjał jego rywalom z G10 i EM. Zyski złotego (min. EUR/PLN 4,4784, USD/PLN 3,7915) oraz euro ograniczała wiadomość o zaskakującym spadku produkcji przemysłowej w strefie euro we wrześniu (-0,4% m/m vs prognoza 0,7%).   ● [Polskie weto]  Dodatkowym obciążeniem dla PLNa był news o wysłaniu przez premiera Morawieckiego listu do liderów Unii Europejskiej, w którym zagroził wetem unijnego budżetu, odrzucając projekt rozporządzenia warunkującego wypłacanie unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności.   ● [GBP, Bitcoin]   Jednym z największych przegranych wczorajszej sesji był funt (min. GBP/USD 1,3111, GBP/PLN 4,9789), którego martwiły przeciągające się negocjacje handlowe UK-EU. Na drugim biegunie znalazł się bitcoin, który po raz pierwszy od stycznia 2018 zameldował się powyżej granicy 16.000 USD.

Przed nami
   ●
[GUS]   Piątek 13-tego przyniesie długo wyczekiwane dane z Polski nt. wzrostu gospodarczego w III kwartale. Analitycy spodziewają się, że po gwałtownym spadku PKB w II kwartale (-9% k/k) wywołanym 1-szą falą wirusa, w kolejnych trzech miesiącach doszło do silnego odbicia w krajowej gospodarce (rynek zakłada 8% k/k). Materializacja tej prognozy lub wyższy wynik będzie szczęśliwy dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,7700), a niższy pechowy (punkty oporu EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,8300). Spośród pozostałych wiadomości z rodzimej gospodarki poznamy jeszcze finalną wartość krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku oraz bilans płatniczy we wrześniu.   ● [EZ, USA]   Kierunek zmian na rynkach globalnych wyznaczą publikacje makro z Eurolandu i USA. Równocześnie o godzinie 11:00 Eurostat poda zrewidowane dane nt. PKB w III kw. oraz wrześniowy bilans handlu zagranicznego. Z kolei popołudniu zobaczymy jak zmieniły się amerykańskie ceny producentów w październiku oraz jak kształtują się obecnie nastroje konsumentów za oceanem. W kontekście zmian na rynku EUR/USD warto śledzić rynek obligacji. Wzrost różnicy między dochodowością papierów dłużnych Stanów Zjednoczonych i Niemiec będzie sprzyjał dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1740), a jej spadek podbije cenę euro (punkty oporu: 1,1840).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.