Między szczepionką a wetem

(czwartek, 12-11, 8:00)

 Niemcy: w listopadzie indeks ZEW spadł niżej od prognoz.
 Pandemia: potencjalna korona-szczepionka Pfizera musi być przechowywana w temperaturze przynajmniej -80° C.
★ Lagarde (ECB): masowe szczepienia zajmą dużo czasu, przez co gospodarka europejska pozostanie niestabilna w przyszłym roku.
★ Łon (RPP): nie ma obecnie potrzeby obniżania stóp procentowych w Polsce.
★ Kalendarz Eko: produkcja w EZ, inflacja CPI w USA, amerykański raport jobless claims, dane nt. zmiany zapasów paliw za oceanem oraz wystąpienia 2 polityków FED.

Za nami
Bilans ostatnich dwóch dni na rynku walutowym wypadł negatywnie dla euro i złotego oraz pozytywnie dla dolara.   ● [ZEW]   Kłopoty EUR i PLNa (max. EUR/PLN 4,5113, USD/PLN 3,8247) zaczęły się od wtorkowej publikacji indeksu ZEW, który poinformował o znacznym spadku oczekiwań analityków i inwestorów instytucjonalnych ws. sytuacji ekonomicznej w Niemczech (z 56,1 pkt w X do 39 pkt w XI, prognoza 41,7 pkt). Wg prezesa instytutu Achima Wambacha eksperci rynku finansowego są zaniepokojeni ekonomicznymi skutkami drugiej fali wirusa i obawiają się, że niemiecka gospodarka może ponownie znaleźć się w recesji.   ● [Weto]  Szkodliwy wpływ na wartość wspólnej waluty (EUR/USD min. 1,1745) oraz pozostałych znaków płatniczych EU miała także zapowiedź przez Węgry zawetowania unijnego budżetu i funduszu odbudowy z powodu nowego mechanizmu łączącego finansowanie z poszanowaniem praworządności. Polski rząd nie zajął jeszcze stanowiska, ale sygnały płynące od polityków PiS wskazują, że Warszawa może pójść w ślady Budapesztu.   ● [Szczepionka i obligacje]   Inwestorzy z rynków PLN i EM martwili się także o światową dystrybucję potencjalnej korona-szczepionki Pfizera i BioNTech, która musi być przechowywana w temperaturze przynajmniej -80° C, co stanowi ogromne wyzwanie logistyczne. Prezes ECB Christine Lagarde ostrzegła wczoraj, że masowe szczepienia w Europie zajmą dużo czasu, przez co gospodarka pozostanie niestabilna w przyszłym roku. Jednocześnie na korzyść dolara inwestorzy dyskontowali rosnącą różnicę między rentownościami obligacji amerykańskich i niemieckich.   ● [RPP]   Straty złotego wobec euro zmniejszyła globalna niechęć do wspólnej waluty oraz słowa Eryka Łona z RPP o tym, że obecnie nie ma potrzeby obniżania stóp NBP.

Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]  
Dziś warto skupić się na publikacji inflacji CPI w USA oraz wystąpieniach dwóch polityków FED: prezesa oddziału z Chicago Charlesa Evansa oraz wiceprzewodniczącego FOMC Johna Williamsa. Prognozowany spadek dynamiki cen konsumpcyjnych w październiku (z 1,4% r/r do 1,3%) oraz gołębi przekaz z FOMC zwiększą oczekiwania na dalsze luzowanie amerykańskiej polityki pieniężnej w grudniu.   ● [Scenariusze]   Taka percepcja będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1850) oraz sprzyjać jego rywalom z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,7700). Wyższy CPI oraz neutralna narracja mogą wywołać odwrotną reakcję rynku walutowego (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1745; punkty oporu EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,8300).   ● [Produkcja EZ, jobless claims, EIA]   Nie wiele mniejsze znaczenie dla przebiegu sesji na rynkach FX będą miały dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej w strefie euro oraz informacje nt. nowej liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na podwyższoną zmienność cen na rynku naftowym, warto również śledzić publikację raportu amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. tygodniowej zmiany zapasów ropy w USA. Ich wzrost może spowodować korektę spadkową cen tego surowca, co mogłoby się odbić negatywnie na notowaniach petro-walut oraz ich przyjaciół z rynków wschodzących.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.