USA: Wyścig prezydencki trwa, ale rynek już wybrał zwycięzcę

(piątek, 06-11, 8:00)

 Wybory w USA: Biden utrzymuje przewagę w Arizonie i Nevadzie oraz dogania Trumpa w Pensylwanii i Georgii.
★ Komisja Europejska obniżyła swoje prognozy dot. przyszłorocznego wzrostu gospodarczego w Eurolandzie oraz w Polsce.
★ Koronawirus w Polsce: wczoraj zgłoszono kolejny dobowy rekord nowych potwierdzonych przypadków zachorowań na Covid-19 (27 143 osób).
★ Prezes FED: nawrót wirusa spowolnił odbicie gospodarcze w USA..
★ Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp procentowych oraz raport Departamentu Pracy USA (NFP i stopa bezrobocia).

Za nami
   ● [Wybory w USA]   Inwestorzy są coraz bardziej pewni zwycięstwa Joe Bidena w amerykańskich wyborach prezydenckich, który prowadzi z Trumpem w głosach elektorskich 253 do 213 (wg projekcji CNN). Kandydat demokratów utrzymuje bezpieczną przewagę w Arizonie (11 głosów elektorskich) i Nevadzie (6), które mogą mu zapewnić elekcje (270). Ponadto „dogania” Trumpa w Pensylwanii (20) oraz Georgii (16) po napływie głosów korespondencyjnych z największych miast tych stanów.   ● [FX]   Wygraną Bidena dyskontuje już juan (USD/CNH min. 6,6023 tj. najniżej od lipca 2018), który liczy na zakończenie wojny handlowej. Ze względu na prawdopodobne utrzymanie przez Republikanów Senatu, inwestorzy giełdowi nie martwią się przedwyborczą obietnicą Bidena o podwyższeniu podatków (DJIA: +1,95). Zdaniem analityków kombinacja „demokratycznego” prezydenta i republikańskiego senatu zmniejsza szanse przeforsowania dużego pakietu fiskalnego, co zmusi FED do zwiększenia stymulacji monetarnej. Taka perspektywa szkodzi dolarowi (EUR/USD max. 1,1860) i sprzyja walutom rynków wschodzących, w tym złotemu (min. EUR/PLN 4,5057, USD/PLN 3,8037).   ● [Wirus, FED]   Dodatkowym źródłem optymizmu wobec EM była wczorajsza wypowiedź dyrektora generalnego koncernu farmaceutycznego AstraZeneca o tym, że korona-szczepionka jego firmy może być ogólnodostępna jeszcze w tym roku. Zyski EUR i PLNa ograniczała spadkowa rewizja prognoz Komisji Europejskiej, dotyczących przyszłorocznego wzrostu gospodarczego w strefie euro (z 6,1% do 4,2%) oraz w Polsce (z 4,3% do 3,3%). Innym hamulcem dla naszej waluty była najwyższa od początku epidemii liczba wykrytych nowych przypadków zachorowań na Covid-19 w naszym kraju (27 143 osób), która zwiększyła ryzyko wprowadzenia „narodowej kwarantanny". Podobny smutny rekord odnotowano wczoraj w Niemczech, we Włoszech, we Francji oraz w USA. Stany Zjednoczone jako pierwszy kraj na świecie ogłosiły ponad 100 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Na konferencji po zakończonym wczoraj posiedzeniu FED prezes Powell powiedział, że nawrót wirusa spowolnił odbicie gospodarcze za oceanem.

Przed nami

   ● [Raport DP]   Dziś zobaczymy jak postępująca ekspansja koronawirusa w USA wpływa na amerykański rynek pracy. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam raport Departamentu Pracy, który zawiera m.in. informacje na temat zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz stopy bezrobocia. Słabym prognostykiem dla NFP jest środowy raport ADP, który pokazał najniższy od lipca wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym. W przypadku kolejnej negatywnej niespodzianki należy się liczyć ze wzrostem awersji do ryzyka na czym skorzysta bezpieczny dolar (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1710) i stracą waluty rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 3,8800). W razie dobrych danych dotychczasowe trendy na rynkach FX będą kontynuowane. Dalszy spadek zielonej waluty będzie ograniczał punkt oporu 1,1870 EUR/USD, a wzrost notowań złotego będą limitowały punkty wsparcia 4,5000 EUR/PLN i 3,8000 USD/PLN.   ● [RPP]   Potencjale zyski PLNa będą dodatkowo zależeć od decyzji RPP ws. stóp procentowych, która miała być pierwotnie ogłoszona w minioną środę. Niektórzy analitycy podkreślają analogie do sytuacji z wiosny, kiedy przesuwanie posiedzeń Rady wiązało się ze znaczącymi zmianami w krajowej polityce pieniężnej (obniżki stóp i QE).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.