Rynek PLN dyskontuje unijny kompromis budżetowy

(piątek, 20-11, 8:00)

 Polska: w listopadzie nastroje konsumentów były najgorsze od maja.
★ USA: liczba nowych wniosków o zasiłek wzrosła po raz pierwszy od 5 tygodni, a sprzedaż nowych domów była najwyższa od 14 lat.
★ CNBC: lider republikanów w amerykańskim senacie Mitch McConnell zgodził się wznowić rozmowy ws. nowego pandemicznego pakietu fiskalnego.
★ Koronawirus w Polsce: wczoraj zaraportowano największą liczbę zgonów osób zakażonych SARS-CoV-2 (637 osoby).
★ Kalendarz Eko: polska produkcja przemysłowa oraz wystąpienia publiczne polityków ECB (Lagarde i Guindosa).

Za nami
   ●
[GUS]   Wczorajsza wiadomość o najgorszych od maja nastrojach polskich konsumentów stawia pod znakiem zapytania dalsze odbicie ekonomiczne nad Wisłą. W listopadzie Bieżący oraz Wyprzedzający Wskaźnik Ufności Konsumenckiej spadły odpowiednio do poziomów -29,2 pkt (z -20 pkt w X) oraz -30,1 pkt (z -19,2 pkt w X). Szczegóły raportu pokazały rosnące obawy ankietowanych o zdrowie oraz o kondycję gospodarczą kraju (co udzieliło się także złotemu). Z drugiej strony respondenci byli mniej zaniepokojeni o swoje miejsca pracy i firmy, co sugeruje większą odporność naszej gospodarki w porównaniu do 1-szej fali epidemii. Straty polskiej waluty (max. EUR/PLN 4,4829, USD/PLN 3,7919) amortyzowały też lepsze od oczekiwań dane nt. zatrudnienia i wynagrodzeń nad Wisłą w październiku ((szczegóły w naszym Kalendarzu Eko) oraz zapewnienia Christine Lagarde o silnym wsparciu monetarnym od ECB w grudniu.   ● [EUR/USD]   Eurodolar zbliżył się do granicy 1,1800 (min. 1,1816) po wiadomościach o nadspodziewanej aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim USA (indeks FED z Filadelfii: 26,3 pkt vs prognoza 22 pkt) oraz najwyższej od 14 lat sprzedaży nowych domów za oceanem (6,85 mln vs prognoza 6,45 mln). Zyski zielonej waluty zmniejszył pierwszy od 5 tygodni wzrost (t/t) liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach (z 711 tys. do 742 tys., przy prognozie 707 tys.), który obniżył rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich do min. 0,823%.   ● [Polityka]   Zdobycze USD uszczuplił również news CNBC o tym, że lider republikanów w senacie USA Mitch McConnell zgodził się wznowić rozmowy ws. nowego pakietu fiskalnego. Choć zmartwieniem dla inwestorów jest decyzja sekretarza skarbu Stevena Mnuchina o braku przedłużenia kończących się w grudniu programów pożyczkowych FEDu, które korzystały z funduszu kongresu CARES Act. Dolarowi nie przysłużyła się także informacja o zaostrzeniu korona-restrykcji w Kalifornii, gdzie wprowadzono godzinę policyjną (EUR/USD max. 1,1891).

Przed nami
   ● [PLN]   Dziś zobaczymy jak polski przemysł wszedł w ostatni kwartał roku. Analitycy spodziewają się spadku dynamiki produkcji z 5,9% r/r we wrześniu do 0,5% r/r w październiku. Materializacja tej prognozy (lub niższy wynik) zwiększy obawy o negatywny wpływ 2-giej fali wirusa na działalność krajowych przedsiębiorstw produkcyjnych, co będzie szkodzić złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 3,8000). Jeśli jednak produkcja pokaże większy hart ducha to nasza waluta powróci do ofensywy (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,4600, USD/PLN 3,7500).   ● [EUR/USD]   Azymut rynku EUR/USD mogą wskazać wystąpienia publiczne prezes ECB Christine Lagarde oraz jej zastępcy Luisa de Guindosa. Kolejne gołębie sygnały będą ciążyć euro (punkt wsparcia 1,1815). Ewentualną zwyżkę eurodolara ograniczy punkt oporu 1,1890.   ● [Budżet EU]   Języczkiem u wagi pozostaje spór na linii Warszawa-Budapeszt-Bruksela ws. unijnego budżetu. Sejm RP przyjął wczoraj uchwałę autorstwa PiS, wspierającą działania rządu w negocjacjach z EU. W uchwale posłowie wyrazili wsparcie dla wstrzymania dalszych prac Unii nad budżetem, by nie dopuścić do powiązania wypłat pieniędzy z przestrzeganiem zasad praworządności. Mimo to w scenariuszu bazowym Goldman Sachs zakłada, że Unii uda się wypracować kompromis.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.