Wielkie nadzieje Europy i złotego

(poniedziałek, 23-11, 8:00)

 Premier Węgier: jestem przekonany, że dojdzie do porozumienia ws. unijnego budżetu.
★ Polska: w październiku produkcja przemysłowa wzrosła bardziej, niż oczekiwano.
★ Gatnar (RPP): po ograniczeniu pandemii trzeba szybko podnieść stopy do poziomu 0,5%.
 Sky News: umowa handlowa EU-UK jest uzgodniona w 95%.
 USA: szczepienia przeciwko Covid-19 mogą rozpocząć się za niecałe 3 tygodnie.
★ Kalendarz Eko: wstępne wyniki PMI z EU i USA oraz sprzedaż detaliczna w PL.

Za nami
   ● [PLN]   Końcówka tygodnia przyniosła wzrost notowań złotego. Naszej walucie pomogła wypowiedź premiera Węgier Viktora Orbana, w której wyraził przekonanie że, uda się rozwiązać spór ws. unijnego budżetu. Krajowym paliwem dla PLNa był wyższy od prognoz wynik polskiej produkcji przemysłowej w październiku (1% r/r wobec oczekiwanych 0,5%). Wsparciem dla naszej waluty (min. EUR/PLN 4,4580, USD/PLN 3,7548) były także słowa Eugeniusza Gatnara z RPP o tym, że po ograniczeniu pandemii trzeba szybko podnieść stopy NBP do poziomu 0,5% (obecnie 0,1%).   ● [CZK]   Mimo pozytywnych sygnałów z Budapesztu, największym wygranym w CEE była korona czeska, która zdrożała po tym jak parlament Czech przyjął największą od dziesięcioleci obniżkę podatku dochodowego, realizując plan premiera Babisza dotyczący wsparcia gospodarki. W Europie dodatkowym źródłem optymizmu były przecieki Sky News z Brukseli. Brytyjska telewizja informacyjna podała, że umowa handlowa EU-UK jest uzgodniona w 95%.   ● [USA]   Jednak globalny apetyt inwestycyjny studziły różnice zdań między Białym Domem a Rezerwą Federalną o awaryjne programy pożyczkowe. Jerome Powell poinformował w piątek, że zgodnie z dyspozycją Mnuchina (sekretarza skarbu) FED zwróci niewykorzystane środki do skarbu państwa (EUR/USD min. 1,1850). Ten sam wydźwięk miała wypowiedź koordynatorki grupy roboczej ds. koronawirusa w Białym Domu Deborah Birx, która oznajmiła, że ponad połowa Stanów Zjednoczonych jest "czerwoną strefą", a Amerykanie powinni ograniczyć spotkania w Święto Dziękczynienia.

Przed nami
   ● [PMI]   
Dziś zobaczymy jak 2-fala pandemii wpływa na aktywność firm w EU i USA. Informacji w tej sprawie dostarczą nam wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu, a także Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Języczkiem u wagi jest sytuacja we FR oraz w DE (czyli w dwóch największych gospodarkach Eurolandu), gdzie od początku miesiąca obowiązują silne korona-blokady. Wskaźniki niższe od prognoz zwiększą obawy przed podwójną recesją w tych krajach, co będzie szkodzić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1815) oraz jego sąsiadom z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,8000). Ewentualne wyższe wyniki mogą je ośmielić do dalszego wzrostu (punkt oporu EUR/USD: 1,1890; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,7500).   ● [GUS]   W tym scenariuszu dodatkowym warunkiem umocnienia złotego będzie jakikolwiek wzrost polskiej sprzedaży detalicznej w październiku, o co może być trudno. Uśrednione prognozy wskazują na jej spadek o -0,3% r/r (z 2,7% we wrześniu).   ● [Brexit, Covid]   Zwolennicy tańszego PLNa będą także upatrywać swojej szansy w awizowanym na początek tego tygodnia przez brytyjskie media porozumieniu handlowym EU-UK. Z pola widzenia nie można również tracić nowych wiadomości dot. koronawirusa. W sobotę rząd RP zapowiedział luzowanie restrykcji w handlu. Natomiast wczoraj szef rządowego programu szczepień w USA dr Moncef Slaoui powiedział na antenie CNN, że pierwsze szczepienia przeciwko Covid-19 za oceanem mogą rozpocząć się już 11 grudnia br. Szanse na pokonanie koronawirusa rosną, gdyż przed chwilą koncern farmaceutyczny AstraZeneca poinformował, że jego wakcyna jest skuteczna w 70%.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.