Witaj porozumienie UK-EU, witaj weto PL-HU ?

(środa, 18-11, 8:00)

 The Sun: Frost (główny negocjator UK ws. Brexitu) powiedział Johnsonowi, że na początku przyszłego tygodnia spodziewa się osiągnięcia porozumienia handlowego z EU.
★ USA: w październiku sprzedaż detaliczna wzrosła najmniej od kwietniowego załamania.
★ Cena Bitcoina osiągnęła najwyższy poziom od grudnia 2017 (max. 18 456 USD).
★ Kalendarz Eko: inflacja HICP w Eurolandzie, pozwolenia i rozpoczęte budowy domów w USA, zmiana amerykańskich zapasów paliw oraz wystąpienia publiczne 3-ch polityków FED.

Za nami
Podczas wczorajszej sesji inwestorzy musieli się mierzyć z dobrymi i złymi informacjami ze świata geopolityki, makro oraz pandemii.   ● [Brexit]   Wg doniesień „The Sun”, David Frost (główny negocjator warunków Brexitu reprezentujący Wielką Brytanię) powiedział premierowi UK Borisowi Johnsonowi, że „na początku przyszłego tygodnia” spodziewa się porozumienia handlowego z Unią. Takie widoki ośmieliły do zwyżki funta (GBP/USD max. 1,3277) oraz euro (EUR/USD max. 1,1894).   ● [Makro, FED]   Jednocześnie konkurencyjny dolar negatywnie zareagował na wiadomość o mniejszym od oczekiwań wzroście amerykańskiej sprzedaży detalicznej w październiku (0,3% m/m vs prognoza 0,5%), która obniżyła rentowność 10-letnich obligacji USA do min. 0,839%. Prezes oddziału FED w Atlancie Raphael Bostic uważa, że niska sprzedaż pokazała krótkoterminowe ryzyko wyczerpania zasobów gotówki tym rodzinom, które miały długą przerwę w zatrudnieniu. Makro-pocieszeniem w Stanach było nadspodziewane obicie produkcji przemysłowej w tym samym okresie (1,1% m/m vs prognoza 0,8%). Przewodniczący FOMC Jerome Powell zadeklarował wczoraj, że FED „wykorzysta wszystkie swoje narzędzia do wspierania ożywienia” gospodarczego za oceanem.   ● [Weto, wirus]  Losy USD podzieliły waluty regionu CEE (max. EUR/PLN 4,5032, USD/PLN 3,7947), które martwiło polsko-węgierskie weto unijnego wieloletniego budżetu i Programu Odbudowy oraz zaostrzenie korona-restrykcji w Europie i w USA. Równo rok od wykrycia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Chinach zaczął się w Austrii drugi lockdown. Z kolei po drugiej stronie Atlantyku nowe korona-ograniczenia wprowadziły władze stanowe Michigan, Oregon, Waszyngton oraz New Jersey.

Przed nami
   ● [HICP EZ]   W pierwszej części dzisiejszej sesji zobaczymy jak kształtowały się w październiku ceny konsumpcyjne w Eurolandzie. Prognozowany spadek (-0,3% r/r) zwiększy presję na głębsze luzowanie monetarne przez ECB podczas grudniowego posiedzenia, co będzie szkodzić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1840) i sprzyjać jego sąsiadom z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 3,7600). Mniej prawdopodobny wzrost inflacji może przynieść odwrotny skutek (punkty oporu EUR/USD: 1,1895; EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 3,8000).   ● [USA]   Po południu poznamy jeszcze dane z rynku nieruchomości USA dot. wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów domów w październiku.   ● [EIA, FED]   Poza tym warto również zwrócić uwagę na publikację raportu EIA nt. cotygodniowej zmiany zapasów ropy w Stanach oraz na wystąpienia publiczne trzech polityków Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej swoje wypowiedzi mają dziś zaplanowane prezes oddziału FED w Chicago Charles Evans, wiceprzewodniczący FOMC John Williams oraz prezes oddziału w St. Louis James Bullard.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.