Złoty polubił 46-tego prezydenta USA

(poniedziałek, 09-11, 8:00)

 Amerykańskie media (m.in. CNN): Joe Biden zostanie 46-tym prezydentem Stanów Zjednoczonych.
★ Rynek pracy USA: w X odnotowano większy od prognoz wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz nadspodziewany spadek stopy bezrobocia.
 Indeks WIG20 ma za sobą najlepszy tydzień od 2008 roku.
★ Kalendarz Eko: wskaźnik Sentix z Eurolandu oraz wystąpienia polityków ECB (Merscha) i FED (Mester, Harkera).

Za nami
   ● [Wybory w USA]   W sobotę amerykańskie media ogłosiły Joe Bidena zwycięzcą amerykańskich wyborów prezydenckich. Wg ostrożnych projekcji (np. stacji CNN) kandydat Demokratów wygrał w Pensylwanii, co dało mu kolejne 20 głosów elektorskich. Dzięki nim przekroczył granicę 270 głosów (273:213) potrzebnych do zasiadania w Gabinecie Owalnym. Taki scenariusz dyskontowały już od kilku dni rynki finansowe.   ● [FX]   W piątek dalej obserwowaliśmy spadek wyceny dolara (EUR/USD max. 1,1899), któremu zdaniem analityków ciąży kwestionowanie wyników wyborów przez Trumpa. Obecny prezydent nadal uważa, że to on je wygrał. W trendzie wzrostowym pozostał juan oraz inne waluty rynków wschodzących (w tym złoty), które mają nadzieję na zakończenie wojny handlowej Amerykanów z Chińczykami. Kurs USD/CNH po raz pierwszy od czerwca 2018 znalazł się poniżej granicy 6,6000.   ● [Raport DP]   Pro-inwestycyjne nastroje (min. EUR/PLN 4,4906, USD/PLN 3,7758) wzmocniły dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Październikowy Raport Departamentu Pracy USA pokazał wyższy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (638 tys. vs prognoza 600 tys.) oraz nadspodziewany spadek stopy bezrobocia (do 6,9% vs prognoza 7,6%).   ● [Giełdy]   Wg szacunków agencji Bloomberga, w ubiegłym tygodniu akcje na całym świecie zyskały 5,5 tryliarda USD (czyli niemal tyle co PKB Japonii). Swoją cegiełkę dołożył do tego nasz WIG20, który ma za sobą najlepszy tydzień od 2008 roku (+11,97%).

Przed nami
   ● [Sentix
]   Dziś poznamy aktualne nastroje i poziom zaufania wśród inwestorów europejskich, obrazowane przez indeks Sentix. Wobec uderzenia 2-giej fali epidemii oraz powrotu korona-blokad w większości krajów Starego Kontynentu należy się liczyć ze znacznym pogorszeniem europejskiego klimatu inwestycyjnego. Taki stan rzeczy może zniechęcać inwestorów do euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1790) oraz walut regionu CEE, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8800). Jeśli jednak Sentix spadnie tylko marginalnie (lub nieoczekiwanie wzrośnie) wówczas waluty EU otrzymają paliwo do dalszych wzrostów (punkt oporu EUR/USD: 1,1915; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4900, USD/PLN: 3,7700).   ● [Eko-Tydzień]   Z punktu widzenia PLNa kluczowym wydarzeniem makro rozpoczynającego się tygodnia będzie piątkowa publikacja wstępnych danych dot. wzrostu gospodarczego w Polsce w III kw. Na rynkach globalnych największe makro-emocje budzą wyniki amerykańskiej inflacji CPI, PPI oraz wartości indeksów ZEW (DE) oraz Uniwersytetu Michigan (USA).   ● [Polityka, wirus]   Gorącym tematem pozostają wybory prezydenckie w Stanach. Niewykluczone, że czeka nas powtórne liczenie głosów w niektórych stanach. Nie można również zapominać o bieżących korona-raportach z kraju i ze świata. Do ciekawych wniosków doszli analitycy jednego z banków, którzy zauważyli, że pod koniec ubiegłego tygodnia zmniejszyła się częstotliwość wyszukiwania w sieci informacji o objawach Covid-19 w Polsce. Ich zadaniem może to sugerować, że w tym tygodniu dynamika zakażeń zacznie spadać.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.