Żegnaj Cummings, żegnajcie pieniądze z EU

(wtorek, 17-11, 8:00)

 Pandemia: korona-szczepionka Moderny jest skuteczna w 94,5%.
★ Wall Street: indeks Dow Jones Industrial osiągnął nowy rekord wszech-czasów.
★ Hardt (RPP): wprowadzenie ujemnych stóp procentowych w Polsce byłoby nieuzasadnione ekonomicznie.
★ Koronawirus w Polsce: dobowy udział wyników pozytywnych testów na Covid-19 wyniósł 59,3% (20 816 przypadków / 35 105 testów) tj. najwięcej od początku epidemii.
★ Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w USA oraz wystąpienia publiczne polityków ECB i FED.

Za nami
Nowy tydzień rozpoczął się od umocnienia polskiej waluty.   ● [Azja]   Na dobry początek złoty oraz inne waluty EM dostały prezent w postaci lepszych od prognoz danych z Chin o produkcji przemysłowej oraz podpisania przez 15 krajów azjatyckich największej na świecie umowy handlowej (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24).   ● [Szczepionka]   Pozytywne nastroje na rynkach wschodzących wzmocnił news o 94,5% skuteczności korona-szczepionki Moderny (DJIA: +1,60%). Co ważne amerykańska firma biotechnologiczna poinformowała, że jej wakcyna może być przechowywana do 30 dni w zwykłej lodówce (w przeciwieństwie do szczepionki Pfizera, która musi być trzymana w temperaturze -80° C).   ● [UK]   Dodatkowym źródłem optymizmu PLNa i innych walut europejskich była rezygnacja w trybie natychmiastowym Dominica Cummingsa (zwanego „architektem Brexitu”) z funkcji głównego doradcy premiera Johnsona, która zwiększyła nadzieje na porozumienie handlowe UK-EU. Wg mediów może do niego dojść już na początku przyszłego tygodnia. Lokalnym wsparciem dla złotego był głos Łukasza Hardta z RPP o tym, że wprowadzenie ujemnych stóp procentowych w Polsce byłoby nieuzasadnione ekonomicznie. Zyski naszej waluty (min. EUR/PLN 4,4615, USD/PLN 3,7633) uszczupliły doniesienia z Brukseli. Po tym jak na wczorajszym spotkaniu unijnych ambasadorów kwalifikowana większość z nich opowiedziała się za przyjęciem konkretnego mechanizmu powiązania funduszy z praworządnością, przedstawiciele Polski i Węgier zapowiedzieli weto wieloletniego budżetu Unii oraz Funduszu Odbudowy.   ● [ECB]   Z kolei zdobycze euro (EUR/USD max. 1,1869) zredukowała werbalna interwencja wiceprezesa ECB Luisa De Guindosa, który powiedział, że kurs walutowy jest jedną z najważniejszych zmiennych makroekonomicznych [wpływających na tempo rozwoju gospodarczego].

Przed nami
   ● [Makro USA]   Dziś otrzymamy dawkę ważnych danych z gospodarki amerykańskiej. O godzinie 14:30 poznamy październikową wartość sprzedaży detalicznej, a 45 minut później wynik produkcji przemysłowej. Rynek spodziewa się odbicia produkcji do +0,8% m/m (z -0,6% we wrześniu), co mogłoby podtrzymać obecne relatywnie dobre nastroje inwestycyjne. W tym scenariuszu należy się liczyć z dalszym wzrostem wyceny walut rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 3,7600) i ze spadkiem notowań bezpiecznego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1885). Część analityków ostrzega, że pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna w USA i wygasające wsparcie fiskalne mogło przełożyć się na mniejsze wydatki konsumentów za oceanem. Dynamika sprzedaży poniżej 0,5% m/m mogłaby wywołać odwrotną reakcję rynku walutowego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,8000; punkt wsparcia EUR/USD: 1,1800).   ● [ECB, FED]   Pod wieczór rozpocznie się kolejny maraton wypowiedzi polityków Europejskiego Banku Centralnego (Guindos, Lagarde) oraz Banku Rezerwy Federalnej (Bostic, Daly, Rosengren, Williams).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.