Siedem podwyżek dolara?

  (poniedziałek, 31-1, 8:50)

 Stoltenberg (NATO): Sojusz jest przygotowany na najgorsze ws. Ukrainy.
BIEC: polska gospodarka traci konkurencyjność.
USA: w grudniu inflacja PCE core osiągnęła najwyższy poziom od września 1983.
Bank of America: spodziewamy się siedmiu podwyżek stóp Fed w tym roku.
Kalendarz Eko: PKB Polski (za cały 2021) i Eurolandu (za IV kw. 2021), inflacja w Niemczech oraz amerykańskie indeksy: Chicago PMI i Dallas Fed dla przemysłu. 

Za nami
   ● [PLN]   W końcówce tygodnia złoty powrócił do trendu spadkowego. Polskiej walucie zaszkodziło przede wszystkim wysokie napięcie geopolityczne wokół Ukrainy. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w piątek, że Sojusz jest przygotowany na najgorsze. Z kolei prezydent USA Joe Biden powtórzył, że do rosyjskiej inwazji dojdzie najprawdopodobniej w połowie lutego. Lokalnym obciążeniem dla naszego pieniądza stał się spadek krajowego Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury wg BIEC (z 167,6 pkt w XII do 165,1 pkt w I). W raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych napisano, że polska gospodarka traci konkurencyjność.   ● [USD]   Straty złotego (EUR/PLN max. 4,5998, USD/PLN max. 4,1238) mogły być jeszcze większe, gdyby nie konsolidacja dolara. Wywołały ją wiadomości o nadspodziewanym obniżeniu indeksu kosztów zatrudnienia w USA (1% k/k w IV kw. vs prognoza 1,2%; poprzednio 1,3%) oraz o najgorszych od listopada 2011 nastrojach amerykańskich konsumentów (indeks UM: 67,2 pkt w I vs prognoza 68,8; poprzednio 70,6 pkt). Wyniku dolara broniła najwyższa od września 1983 wartość amerykańskiej inflacji PCE core w grudniu (4,9% r/r vs prognoza 4,8%; poprzednio 4,7%), który zwiększył oczekiwania na bardziej agresywną serię podwyżek stóp Fed. Rynek terminowy wycenia już wzrost stóp łącznie o 100 pb. do września br. i 119,5 pb. do końca 2022 roku, a rekordziści - analitycy Bank of America spodziewają się aż siedmiu podwyżek [po 25 pb.] w tym roku (tj. łącznie 175 pb.).   ● [DE]   Zwyżkę kursu EUR/USD (max. 1,1174) limitował też mocniejszy od prognoz spadek niemieckiego PKB w IV kw. (-0,7% k/k vs prognoza -0,3%). Mimo piątkowej korekty, dolar ma za sobą najlepszy tydzień od siedmiu miesięcy.

Przed nami
   ● [PLN]   Ostatni dzień stycznia przyniesie publikację szacunkowych danych GUS nt. polskiego produktu krajowego brutto w poprzednim roku. Analitycy spodziewają się wzrostu PKB z -2,5% (w 2020) do 5,6%, co mogłoby przywrócić zaufanie do złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 4,0700). Natomiast niższy wynik może podkopać wiarę w umocnienie PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,1300).   ● [EUR/USD]   Gracze globalni czekają na ogłoszenie wstępnych danych dot. wzrostu gospodarczego w strefie euro i niemieckiej inflacji CPI, a także na publikacje aktualnego poziomu amerykańskich indeksów obrazujących koniunkturę przemysłową w rejonach Chicago oraz Dallas. Azymut dzisiejszej sesji na rynku bazowym EUR/USD wskaże transatlantycki makro-zwycięzca (punkt wsparcia: 1,1120, punkt oporu: 1,1175).   ● [Eko-Tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to już jutro poznamy wartości wskaźników: PMI, ISM w sektorze przemysłu, w środę amerykański raport ADP, zaś w czwartek decyzje monetarne Banku Anglii oraz Europejskiego Banku Centralnego. Finalnym akordem tygodnia będzie piątkowy raport Departamentu Pracy USA. Rzecz jasna z radarów nie można tracić koronawiursa oraz Ukrainy. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Złoty otwarty na geo-dialog

  (piątek, 28-1, 8:50)

USA: w IV kwartale 2021 roku amerykańska gospodarka urosła o 6,9% p.a.
Rzecznik Kremla: Rosja widzi miejsce na kontynuowanie dialogu z USA ws. Ukrainy.
Rynek pieniężny PL: Kontrakty FRA 6x9 sygnalizują wzrost stóp NBP do poziomu 4,63% za pół roku.
Koronawirus w Polsce: wczoraj MZ zaraportowało najwyższą liczbę korona-zachorowań od początku pandemii oraz ponad milion osób przebywających na kwarantannie.
Kalendarz Eko: PKB Niemiec w IV kw. 2021, indeks nastrojów w gospodarce Eurolandu oraz dane z USA nt. inflacji PCE core oraz dochodów i wydatków Amerykanów.

Za nami
   ● [USA]   Środowa konferencja prezesa Fed diametralnie zmieniła optykę inwestorów ws. tempa i skali normalizacji stóp procentowych w USA. Po wypowiedziach Powella uznali, że będzie ona szybsza i większa, niż uważano dotychczas. Od wczoraj rynek terminowy w pełni wycenia pięć podwyżek stóp funduszy federalnych do końca roku (wobec czterech przed posiedzeniem FOMC), a analitycy francuskiego BNP Paribas spodziewają się ich nawet sześć. Z kolei ekonomiści banku Nomura uważają, że Fed podniesie stopy w marcu aż o 50 pb. Takie oczekiwania sprzyjały zakupom dolara (EUR/USD min. 1,1126 tj. najniżej od czerwca 2020). Szczególnie, że makro-atutem zielonej waluty stała się wiadomość o nadspodziewanym wzroście dynamiki PKB USA w IV kw. 2021 (6,9% p.a vs prognoza 5,5%; poprzednio 2,3%). Suma sumarum w całym 2021 roku amerykańska gospodarka urosła o 5,7% tj. najbardziej od 1984 roku.   ● [PLN]   Aprecjacja dolara nie wykluczyła korekty wzrostowej złotego (EUR/PLN min. 4,5464, USD/PLN min. 4,0764). Do odbudowy długich pozycji w PLNie i innych walutach regionu CEE zachęcały słowa rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, że według Moskwy nadal jest miejsce na kontynuowanie dialogu ze Stanami Zjednoczonymi ws. Ukrainy. Wg ukraińskiego MSZ, Rosja chce zdestabilizować Ukrainę, ale bez konieczności uciekania się do użycia siły militarnej. Jednocześnie z korzyścią dla PLNa część analityków uważa, że jastrzębia polityka Fed wymusi na bankach centralnych krajów Europy Środkowo-Wschodniej bardziej agresywne podwyżki stóp. Ich opinię potwierdza konsensus rynkowy. Kontrakty FRA 6x9 sygnalizują, że rynek spodziewa się wzrostu stóp NBP do 4,63% za pół roku. Wg Grażyny Ancyparowicz z RPP, Rada powinna w lutym dokonać kolejnej podwyżki stóp o 50 pb. Zakres odbicia złotego limitował kolejny smutny rekord nowych-korona zachorowań w Polsce (57 659). Co gorsza (z gospodarczego punktu widzenia) resort zdrowia RP poinformował, że ponad milion osób przebywa obecnie na kwarantannie (najwięcej od początku pandemii).

Przed nami
   ● [PCE core, scenariusze]   Dziś pierwszoplanowym wydarzeniem makroekonomicznym będzie publikacja danych o amerykańskiej inflacji PCE core, która jest miernikiem zmian cen konsumpcyjnych bacznie obserwowanym przez polityków Fed. Rynek spodziewa się wzrostu ich dynamiki z 4,7% w listopadzie do 4,8% w grudniu, co może zwiększyć oczekiwania ws. stromej ścieżki podwyżek stóp funduszy federalnych. Taki scenariusz może podkręcić notowania dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1120), działając na szkodę walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,1200). Z kolei wynik poniżej 4,7% r/r byłby dobrym pretekstem do realizacji niemałych zysków dolarowych (punkt oporu EUR/USD: 1,1165), na czym skorzystałyby waluty z obozu EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 4,0700).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Poza wskaźnikiem PCE, w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane nt.; wzrostu gospodarczego w Niemczech w IV kw. 2021, aktualnych nastrojów w gospodarce strefy euro, wydatków i dochodów Amerykanów w grudniu oraz nastrojów konsumentów w USA (indeks Uniwersytetu Michigan – finalna wartość w styczniu). Gorącym tematem pozostaje rozwój sytuacji geopolitycznej wokół Ukrainy.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Ostry zwrot

  (czwartek, 27-1, 8:50)

 Prezes Fed nie wykluczył, że amerykański bank centralny może podnosić stopy procentowe na każdym posiedzeniu.
Cena ropy Brent po raz pierwszy od września 2014 roku przekroczyła granicę 90 USD za baryłkę.
Koronawirus w Polsce: wczoraj zaraportowano najwyższą liczbę korona-zachorowań od początku pandemii.
Moody's o ratingu Polski: groźba wstrzymania Polsce funduszy unijnych jest negatywna dla jej ratingu.
Kalendarz Eko: PKB USA w I kw., amerykański raport jobless claim oraz dane nt. zamówień na dobra trwałe w Stanach.

Za nami
   ● [Fed]   W środę na radarach wszystkich inwestorów znalazło się posiedzenie amerykańskiego banku centralnego, na którym zasygnalizowano, że „wkrótce” [w marcu] rozpocznie się proces podnoszenia stóp procentowych. Na konferencji prasowej prezes Powell przyznał, że jest sporo miejsca na podwyżki stóp bez szkody dla rynku pracy. Nie wykluczył, że Fed może podnosić stopy na każdym posiedzeniu, których nomen omen jest osiem w roku. Poza tym przewodniczący powiedział, że Bank może zmniejszać bilans (obecnie ok. 9 x 1012 tj. 9 bilionów USD) w szybszym tempie niż w poprzednim cyklu. Jastrzębi przekaz z FOMC sprawił, że rynek terminowy zaczął wyceniać 5 podwyżek stóp do końca roku (wobec 4 wcześniej), co umocniło dolara (EUR/USD min. 1,1201), osłabiając zarazem jego rywali z koszyków G10 i EM.   ● [USA-RU]   Dodatkowym obciążeniem dla walut EU był dalszy wzrost napięcia na linii Waszyngton-Moskwa ws. Ukrainy po tym, jak prezydent Biden powiedział, że rozważy nałożenie bezpośrednich sankcji na prezydenta Putina, co wg rzecznika Kremla byłoby równoznaczne z zerwaniem stosunków dyplomatycznych pomiędzy oba krajami. Groźba takiego scenariusza podbiła kurs USD/RUB powyżej granicy 80,00 (max. 80,1105), mimo, że pozytywnie skorelowana z rublem cena ropy Brent po raz pierwszy od września 2014 roku przekroczyła granicę 90 USD za baryłkę.  ● [PL]   Lokalnym balastem dla złotego (EUR/PLN max. 4,5966, USD/PLN max. 4,0982) stała się najwyższa od początku pandemii liczba nowych korona-zachorowań w Polsce (53 420). PLNowi zaszkodziła też opinia agencji Moody's, wg której groźba wstrzymania Polsce funduszy unijnych jest negatywna dla jej ratingu. Podobnego zdania jest główny analityk agencji Fitch na Polskę Arvind Ramakrishnan, wg którego relacje z Unią są obecnie najważniejsze z punktu widzenia naszego ratingu.          


Przed nami
   ● [USA]   Dziś zobaczymy jak największa gospodarka świata zakończyła poprzedni rok. Źródłem informacji na ten temat będą wstępne dane Departamentu Handlu USA nt. wzrostu gospodarczego w IV kwartale 2021.   ● [Scenariusze]   Analitycy spodziewają się przyspieszenia dynamiki PKB z 2,3% p.a (w III kw.) do 5,5% p.a, co może stać się atutem dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1200) w starciu z rywalami z Grupy  G10 i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,1000). Makro-wyzwaniem dla zielonej waluty będzie także ogłoszenie amerykańskiego raportu jobless claims, który jest traktowany przez inwestorów jak papierek lakmusowy sytuacji na rynku pracy. Kolejny wzrost (t/t) wniosków o zasiłek dla bezrobotnych może położyć się cieniem na notowaniach USD (punkt oporu EUR/USD: 1,1300). W tym scenariuszu PLN mógłby odzyskać część strat poniesionych w tym tygodniu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,0000). Spośród pozostałych informacji z amerykańskiej gospodarki warto jeszcze śledzić dane nt. zamówień na dobra trwałe oraz publikację indeksu Kansas City Fed dla przemysłu. Z pola widzenia nie można tracić nowych wiadomości dot. sytuacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych.

W pełnej gotowości

  (środa, 26-1, 8:50)

Rosja–Ukraina: Amerykanie postawili w stan wyższej gotowości 8,5 tys. żołnierzy.
Gatnar (RPP): stopy procentowe w Polsce powinny wzrosnąć do nieco ponad 3%.
Kontrakty FRA 6x12 sygnalizują wzrost stóp NBP do poziomu 4,55% za rok.
MFW obniżył swoje prognozy dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego na świecie (z 4,9% do 4,4%).
Niemcy: wg IFO nastroje przedsiębiorców poprawiły się po raz pierwszy od czerwca 2021.
Kalendarz Eko: decyzja FOMC ws. stóp procentowych oraz konferencja prezesa Fed.

Za nami
Podczas wczorajszej sesji na rynku walutowym utrzymywał się anty-złotówkowy oraz pro-dolarowy układ sił.   ● [RU-UKR]   PLN pozostawał w odwrocie przez dalszy wzrost obaw przed atakiem zbrojnym Rosji na Ukrainę. Postawienie przez Amerykanów w stan wyższej gotowości 8,5 tys. żołnierzy (w celu ewentualnego wzmocnienia tzw. Flanki Wschodniej NATO) sugeruje, że Waszyngton przygotowuje się na fiasko pokojowych rozmów z Moskwą. Z uwagi na sąsiedztwo Ukrainy, wciąż dużą zależność Polski od rosyjskiego gazu oraz większą płynność PLNa od jego kuzynów z CEE, złoty jest w tym tygodniu najsłabszą walutą w regionie (EUR/PLN max. 4,5950, USD/PLN max. 4,0771).   ● [RPP, MNB, MFW]   Naszej walucie nie pomógł ani jastrzębi głos Eugeniusza Gatnara z RPP, wg którego stopa referencyjna NBP powinna wzrosnąć do nieco ponad 3% (przy 2,25% obecnie), ani wycena kontraktów FRA 6x12 sygnalizujących jej wzrost do 4,55% za rok. Tymczasem Narodowy Bank Węgier dokonał wczoraj nadspodziewanej podwyżki stóp MNB (z 2,4% do 2,9%, wobec oczekiwanych 2,7%), wspierając pośrednio forinta (EUR/HUF min. 358,5567). Nowych zmartwień przysporzyły złotemu słowa unijnego komisarza ds. budżetu, który powiedział, że Komisja Europejska może jeszcze przed wyborami nad Balatonem (3 kwietnia) zamrozić fundusze strukturalne dla Polski i Węgier w związku z obawami o nierespektowanie praworządności w tych krajach. Na domiar złego MFW obniżył swoją prognozę dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego na świecie (z 4,9% do 4,4%).   [USD]   W tej sytuacji podwójny zysk zanotował dolar (EUR/USD min. 1,1263 tj. najniżej o od 21 grudnia), który korzystał zarówno na statusie bezpiecznej waluty jak i na oczekiwaniach dzisiejszej zapowiedzi normalizacji stóp Fed (więcej na ten temat w części przed nami). Makro-atutem zielonej waluty była niewątpliwie wiadomość o mniejszym, niż zakładano spadku zaufania konsumentów w USA (CB: 113,8 pkt w I vs prognoza 111,7; poprzednio 115,2).   ● [IFO]   Za to pozycji walut EU bronił pierwszy od czerwca 2021 wzrost indeksu nastrojów biznesowych w Niemczech (IFO: 95,7 pkt w I vs prognoza 94,6; poprzednio 94,8).

Przed nami
   [Fed]   Światła wszystkich ekonomicznych reflektorów są dziś zwrócone na amerykański bank centralny, który wieczorem zakończy swoje posiedzenie poświęcone polityce pieniężnej USA. Według ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberga Fed zasygnalizuje podniesienie stopy funduszy federalnych w marcu br. (po raz pierwszy od ponad trzech lat) oraz rychłą redukcję bilansu.   ● [Scenariusze]   Jeżeli jednak Bank zasugeruje, że traktuje zmniejszenie sumy bilansowej jako alternatywną formę zaostrzania swojej polityki pieniężnej, wówczas inwestorzy mogą obniżyć swoje oczekiwania ws. liczby podwyżek amerykańskich stóp, co byłoby bardzo szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1310) i korzystne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,0000). Czynnikiem ryzyka dla PLNa byłaby zapowiedź mocniejszej podwyżki stóp Fed w marcu br. niż o zakładane 25 punktów bazowych lub większej liczby podwyżek w tym roku niż wyceniane 4. Taki rozwój wydarzeń dodałby paliwa rakietowego zielonej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1260), zostawiając na przegranej pozycji jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0800). Oprócz posiedzenia Fed, w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane nt. stopy bezrobocia w Polsce oraz nt. sprzedaży nowych domów w USA. 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Wojna nerwów

  (wtorek, 25-1, 8:00)

 Rosyjski rubel jest najtańszy wobec dolara od 14 miesięcy.
Łon (RPP): lepiej aby podczas najbliższego posiedzenia Rady (8 lutego) nie doszło do podwyżki stóp NBP.
Indeks PMI Composite dla strefy euro osiągnął w styczniu najniższą wartość od lutego 2021, a dla USA od lipca 2020.
GUS: w grudniu dynamika sprzedaży detalicznej nadspodziewanie spadła.
Reuters: w najbliższych tygodniach Amerykanie rozważają przeniesienie części wojsk stacjonujących w Europie Zachodniej na tzw. Wschodnią Flankę NATO
Prezydent USA nakazał członkom rodzin amerykańskich dyplomatów opuszczenie Ukrainy.
Kalendarz Eko: indeks IFO z Niemiec, decyzja MNB ws. stóp procentowych forinta oraz amerykański wskaźnik zaufania konsumentów – Conference Board.

Za nami
   ● [Risk-Off]   W poniedziałek na rynkach finansowych było bardzo nerwowo z powodu rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia Fed oraz obaw przed atakiem zbrojnym Rosji na Ukrainę. O wysokim ryzyku agresji świadczy decyzja Stanów Zjednoczonych, które nakazały członkom rodzin amerykańskich dyplomatów opuszczenie Ukrainy. Wg źródeł agencji Reutersa w najbliższych tygodniach Amerykanie rozważają przeniesienie części wojsk stacjonujących w Europie Zachodniej na tzw. Wschodnią Flankę NATO. Sojusz wysłał już dodatkowe okręty i myśliwce do baz na Wschodzie Europy, co wg Kremla prowadzi do wzrostu napięcia. W obliczu znacznego wzrostu ryzyka inwestycyjnego wyprzedawane były europejskie akcje (RTS: -8,18%, WIG20: -4,55%, DAX: -3,80%) oraz waluty krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) i rynków wschodzących (EM). Najbardziej oberwało się rublowi (USD/RUB max. 79,3652 tj. najwyżej od 14 m-cy). Rykoszet uderzył w euro, gdyż inwestorzy martwią się, że eskalacja sporu pomiędzy Rosją a Zachodem skłoni Moskwę do ograniczenia dostaw gazu do Europy.   ● [PMI, GUS]   Makro-ciężarem dla wspólnej waluty stał się najniższy od lutego 2021 wynik indeksu PMI Composite dla strefy euro w styczniu (52,4 pkt). Dodatkowym źródłem makro-niepokoju złotego była wiadomość o nadspodziewanym spadku dynamiki krajowej sprzedaży detalicznej w grudniu (16,9% r/r vs prognoza 18,5%; poprzednio 21,2%).   ● [RPP]   Naszej walucie nie przysłużył się również głos Eryka Łona z RPP, który powiedział, że lepiej aby podczas najbliższego posiedzenia Rady (tj. 8 lutego) nie doszło do podwyżki stóp NBP (EUR/PLN max. 4,5802, USD/PLN max. 4,0485).    ● [USD]   Wzrost awersji do ryzyka sprzyjał zakupom bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,1290). Jego zyski przycięła jednak najniższa od lipca 2020 wartość indeksu PMI Composite dla USA w styczniu (50,8 pkt). Z kolei straty walut EU zamortyzowały: wyższe  wyniki indeksów PMI dla niemieckich sektorów przemysłu (60,5 pkt vs prognoza 57 pkt) i usług (52,2 pkt vs prognoza 48 pkt) oraz wieczorne odbicie indeksów na Wall Street (DJIA: +0,29%). Dzięki niemu technologiczny Nasdaq zaliczył największy comeback od 2008 roku.

Przed nami
   ● [IFO]   W przedpołudniowej części dzisiejszej sesji poznamy styczniowy wynik indeksu instytutu IFO, który pokaże nam aktualne nastroje przedsiębiorców w Niemczech. Jego wzrost (a'la ZEW lub PMI) może pokrzepić euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1340) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,0000).   [CB]   Natomiast po południu opublikowany zostanie amerykański wskaźnik zaufania konsumentów - Conference Board. Jego niespodziewana poprawa może dodać animuszu dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1290), co odbyłoby się kosztem walut EU (punkty oporu EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 4,0500).   ● [MNB]   Pod kątem złotego i innych środków płatniczych z krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej nie można także przegapić dzisiejszej decyzji Narodowego Banku Węgier ws. stóp procentowych. Rynek spodziewa się podwyżki stóp MNB o 30 punktów bazowych z 2,40% do 2,70%.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Atak Glapińskiego na inflację, wirusa na Polskę i Rosji na Ukrainę?

  (poniedziałek, 24-1, 8:50)

 Glapiński (NBP): stopy procentowe powinny wzrosnąć bardziej, niż oczekuje tego teraz rynek.
Koronawirus w Polsce: w sobotę zaraportowano najwyższą liczbę korona-zachorowań od początku pandemii.
Polska: GUS ogłosił wyższe wyniki produkcji przemysłowej, płac i inflacji PPI oraz niższe produkcji budowlano-montażowej i zatrudnienia.
Wall Street: S&P 500 i Nasdaq mają za sobą najgorszy tydzień od marca 2020.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA oraz krajowe dane dot. sprzedaży detalicznej.

Za nami
   ● [CEE]   Inwestorzy z regionu CEE coraz bardziej obawiają się militarnego konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą. Wg amerykańskiego wywiadu inwazja rosyjskich wojsk na naszego wschodniego sąsiada może nastąpić w ciągu miesiąca. Ta groźba wystraszyła złotego (EUR/PLN max. 4,5505, USD/PLN max. 4,0109).   ● [GUS]   Lokalnymi wyzwaniami dla PLNa stały się piątkowe i sobotnie rekordy korona-zachorowań oraz gorsze od oczekiwań dane ogłoszone przez GUS w piątek nt. produkcji budowlano-montażowej i zatrudnienia w grudniu. Natomiast pocieszeniem makroekonomicznym dla naszego pieniądza były wyższe wyniki produkcji przemysłowej, płac i inflacji PPI w analogicznym okresie (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). W sukurs złotemu (EUR/PLN min. 4,5100, USD/PLN min. 3,9747) przyszedł także głos prezesa NBP Adama Glapińskiego, że "stopy procentowe powinny wzrosnąć bardziej, niż oczekuje tego teraz rynek".   ● [Giełdy]   Perspektywa wyższego oprocentowania PLNa i ryzyko wojny na Ukrainie doprowadziły do wyprzedaży na warszawskiej giełdzie (WIG20: -1,52%). Nerwowo było również na innych parkietach azjatyckich (NIKKEI: -0,90%) i europejskich (DAX: -1,94%), a także na Wall Street (DJIA: -1,30%), gdzie wzrosły obawy, że Fed zbyt agresywnie zaostrzy politykę monetarną w walce z inflacją. Skalę niepokoju obrazuje fakt, że indeksy S&P 500 i Nasdaq mają za sobą najgorszy tydzień od marca 2020.   ● [G10]   W koszyku G10 negatywnie wyróżnił się funt (GBP/USD min. 1,3533), któremu zaszkodził niespodziewany spadek brytyjskiej sprzedaży detalicznej w grudniu (-0,9% r/r vs prognoza 3,3%; poprzednio 4,3%), gdyż ekspansja Omikrona na Wyspach zatrzymała kupujących w domach. Tracił także dolar (EUR/USD max. 1,1360), a jego atrakcyjność zmniejszył z kolei spadek rentowności obligacji USA (10-letnie: min. 1,740%).

Przed nami
   ● [PMI]   Początek tygodnia przyniesie publikacje wstępnych wartości indeksów PMI, które pokażą nam w zarysie, jak radziły sobie gospodarki strefy euro i USA na początku roku. Rynek spodziewa się pogorszenia koniunktury po obu stronach Atlantyku. Mniejsze spadki wskaźników z Eurolandu przysłużą się walutom EU (punkt oporu EUR/USD: 1,1370; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,9700), a ze Stanów dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1300; punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,0200).   ● [GUS]   Dodatkowym makro-wyzwaniem dla złotego będzie dzisiejsza publikacja danych Głównego Urzędu Statystycznego o sprzedaży detalicznej w grudniu. Analitycy oczekują spadku jej dynamiki z 21,2% r/r ( w listopadzie) do 18,5%.   ● [Eko-Tydzień]   Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym rozpoczynającego się tygodnia będzie posiedzenie Fed (wtorek-środa). Rynek terminowy wycenia w tym roku aż cztery podwyżki stóp procentowych, a pierwszą z nich już w marcu. Ponadto inwestorzy oczekują, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy Fed zacznie zmniejszać swój bilans, który wynosi ponad 8 bln USD. Języczkiem u wagi rynkowej pozostaje koronawirus oraz rozwój sytuacji na rosyjsko-ukraińskiej granicy.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Coś co powiedzieli Lagarde i de Cos

 (piątek, 21-1, 8:50)

 ECB: Lagarde i de Cos zasygnalizowali, że w tym roku nie będzie podwyżek stóp procentowych w strefie euro.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek była najwyższa od połowy października.
Polska: w styczniu miał miejsce piąty z rzędu, miesięczny spadek zaufania konsumentów.
Komisja Europejska wysłała Polsce wezwanie do zapłaty 69 mln EUR.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej, inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń, a także wystąpienie publiczne prezes ECB. 

Za nami
   ● [ECB]   W czwartek kurs EUR/PLN zbliżył się do granicy 4,5000. Stało się to po tym, jak prezes ECB Christine Lagarde i członek Rady Prezesów Banku Pablo Hernandez de Cos zasygnalizowali, że w tym roku nie będzie podwyżek stóp procentowych w strefie euro. Taki przekaz wylał kubeł zimnej wody na głowy inwestorów grających na pierwszą podwyżkę we wrześniu br., skłaniając ich do wyprzedaży euro.   ● [USD]   Zniżkę kursu EUR/USD (min. 1,1301) hamowała najwyższa od połowy października liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w poprzednim tygodniu (286 tys.). Makro-balastem zielonej waluty była również wiadomość o pierwszym od 4 miesięcy spadku sprzedaży domów na rynku wtórnym za oceanem (6,18 mln w XII vs prognoza 6,45 mln).   ● [GUS]   Z kolei zyski złotego (EUR/PLN min. 4,5083, USD/PLN min. 3,9709) przyciął piąty z rzędu, miesięczny spadek zaufania polskich konsumentów. Nie-mniejszym zmartwieniem naszego pieniądza stał się news, że Komisja Europejska wysłała Polsce wezwanie do zapłaty 69 mln EUR za niewykonanie postanowienia TSUE, dotyczącego zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.     


Przed nami
   ● [GUS]   Dziś czeka nas kumulacja publikacji makro dotyczących polskiej gospodarki. O godzinie 10:00 GUS poda równocześnie: grudniowe dane o produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej, a także te na temat inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Wyniki lepsze od prognoz ośmielą inwestorów do dalszego kupowania złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,9700), a gorsze mogą ich powstrzymać (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,0200).   ● [ECB]   Wydarzeniem, które może wzbudzić zainteresowanie na rynkach globalnych, jest publiczne wystąpienie prezes ECB Christine Lagarde. Jeżeli powtórzy swoje gołębie opinie, podstawi nogę wspólnej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1300). W razie niespodzianki i zmiany tonu na jastrzębi euro mogłoby powrócić na wzrostową ścieżkę (punkt oporu EUR/USD: 1,1370).

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych.

Złoty na [piątej] fali

  (czwartek, 20-1, 8:50)

 Niemcy: dochodowość 10-letnich bundów jest dodatnia po raz pierwszy od maja 2019.
Polska: wg ministra zdrowia lockdowny nie będą już raczej wykorzystywane w krajowej polityce epidemicznej.
USA: w grudniu liczba wydanych pozwoleń oraz  rozpoczętych budów domów niespodziewanie wzrosła.
Kalendarz Eko: dane z Polski o nastrojach konsumentów, inflacja HICP w Eurolandzie, protokół ECB, indeks FED z Filadelfii, amerykański raport jobless claims i sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA. 

Za nami
   ● [EU]   W środę waluty EU skorygowały wtorkowe straty poniesione z powodu wzrostu oczekiwań na szybsze tempo podwyżek stóp Fed. Kapitał ciągnął do Europy z powodu pierwszej od maja 2019 dodatniej rentowności 10-letnich bundów – niemieckich obligacji skarbowych (max. 0,125%). Lokalnym wsparciem złotego (EUR/PLN min. 4,5179, USD/PLN min. 3,9799) stała się deklaracja ministra zdrowia RP Adama Niedzielskiego, że lockdowny nie będą już wykorzystywane w krajowej polityce epidemicznej.   ● [GBP]   Na Starym Kontynencie nieźle radził sobie funt (GBP/USD max. 1,3649). Paliwem dla szterlinga stał się najwyższy od 30 lat wynik brytyjskiej inflacji CPI, który zwiększył oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp BoE w lutym. Dodatnim impulsem dla brytyjskiej waluty była także deklaracja Borisa Johnsona, że mimo tzw. afery imprezowej nie zrezygnuje z funkcji premiera.   ● [USD]   W tym czasie konkurencyjny dolar powrócił na ziemię za sprawą spadku dochodowości obligacji USA (10-letnie: min. 1,825%). Zakres korekty zielonej waluty zmniejszyły (EUR/USD max. 1,1366)  wiadomości z amerykańskiego rynku nieruchomości o niespodziewanym wzroście wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów domów w grudniu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).           


Przed nami
   ● [PLN]   Dziś zobaczymy jak zmieniło się zaufanie polskich konsumentów na początku roku. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wskaźniki BWUK i WWUK. Ich kolejny miesięczny spadek (5 z rzędu) może zmartwić złotego, zaś przerwanie tej serii doda mu animuszu.   ● [EUR/USD]   Gracze globalni czekają przede wszystkim na publikacje zapisu z ostatniego posiedzenia ECB oraz na ogłoszenie danych z USA dot. aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim (indeks FED z Filadelfii), nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i sprzedaży domów na rynku wtórnym. Ostrożna treść protokołu ECB i lepsze wyniki makro ze Stanów skierują kurs EUR/USD w stronę punktu wsparcia 1,1315, a odwrotny splot danych popchnie go w kierunku punktu oporu 1,1390.   ● [NB, TCMB, EIA]   Nie mniej ważnym źródłem monetarnych emocji będą posiedzenia banków centralnych Norwegii (Norges Bank) oraz Turcji (TCMB). W obliczu zwyżkujących cen ropy warto też śledzić dzisiejszą publikację raportu agencji EIA, który pokaże zmianę zapasów paliw za oceanem.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych.