Dość blisko punktu

  (poniedziałek, 23-01, 8:50)


 Kuroda (BoJ): najwyższa od 1981 inflacja nie zmienia mojej determinacji do prowadzenia łagodnej polityki pieniężnej.
USA: w grudniu sprzedaż domów na rynku wtórnym była najniższa od listopada 2010.
Waller (Fed): Bank może być „dość blisko” punktu, w którym stopy procentowe będą „wystarczająco restrykcyjne”.
Polska: w grudniu odnotowano spadek dynamiki wzrostu zatrudnienia oraz wynagrodzeń w krajowym sektorze przedsiębiorstw.
Knot (ECB): w lutym i w marcu spodziewam się 50-punktowych podwyżek stóp w strefie euro.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. inflacji PPI, sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. 

Za nami
Końcówka tygodnia upłynęła na rynku walutowym pod znakiem osłabienia jena i dolara oraz umocnienia złotego.   ● [JPY]   Waluta Kraju Kwitnącej Wiśni była wyprzedawana po tym, jak prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda powiedział, że ogłoszony w piątek najwyższy od 1981 wynik japońskiej inflacji CPI w grudniu (4% r/r), nie zmienia jego determinacji do prowadzenia łagodnej polityki pieniężnej.   ● [USD]   Z kolei zielonej walucie zaszkodziła wiadomość o najniższej od listopada 2010 roku, sprzedaży domów na rynku wtórnym USA w grudniu (4,02 mln vs prognoza 3,95 mln; poprzednio 4,08 mln). Deprymująco na dolara oddziaływały także słowa członka zarządu Fed Christophera Wallera, że Bank może być „dość blisko” punktu, w którym stopy procentowe będą „wystarczająco restrykcyjne”, aby schłodzić inflację.  ● [Giełdy]   Jego opinia tak ucieszyła inwestorów z Wall Street, że indeksy S&P 500 i Dow zdołały przełamać serię trzech spadkowych sesji z rzędu. Technologiczny Nasdaq zyskał ponad 2% m.in. dzięki Netfixowi, który podał lepsze od prognoz wyniki finansowe za IV kw., a Alphabet (holding Googla) poinformował, że planuje zwolnić 12 tys. pracowników. ● [PLN] Poprawa nastrojów inwestycyjnych na świecie pomogła złotemu (EUR/PLN min. 4,7041, USD/PLN min. 4,3133). Zyski PLNa limitowały jednak informacje o spadku dynamiki wzrostu zatrudnienia oraz płac w krajowym sektorze przedsiębiorstw w grudniu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [ECB]   Udany start tygodnia zaliczyło euro. Kurs EUR/USD wzrósł powyżej granicy 1,0900 (max. 1,0927) po tym, jak w weekend członek Rady Prezesów ECB Klass Knot powiedział, że spodziewa się 50-punktowych podwyżek stóp w lutym i w marcu. 

Przed nami
   ● [PLN]   Początek tygodnia przyniesie kumulację publikacji makroekonomicznych z Polski. O godzinie 10:00 GUS opublikuje równocześnie dane nt. inflacji PPI, sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. Wyższe od prognoz wyniki mogą zachęcić inwestorów do wznowienia zakupów złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,3000). Natomiast niższe ich do tego zniechęcą (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,4000).   ● [Eko-tydzień]   Gracze globalni odliczają już godziny do jutrzejszych publikacji wartości indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu i USA w styczniu. Do tego czasu na rynku bazowym EUR/USD należy się spodziewać konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne (punkt wsparcia 1,0830; punkt oporu 1,0930). Jeżeli chodzi o dalszą część tygodnia to w środę poznamy styczniową wartość indeksu nastrojów biznesowych w Niemczech (IFO) oraz decyzje Banku Kanady ws. stóp procentowych, w czwartek wstępny wynik PKB USA w IV kw. 2022, a w piątek amerykańską inflację bazową wg wskaźnika PCE core. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.