Pięć chudych lat

 (poniedziałek, 09-01, 8:50)


 Złoty ma za sobą piąty, spadkowy rok z rzędu.
Krajowa Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP bez zmian.
Polska: w grudniu inflacja CPI nadspodziewanie spadła.
Rynek pracy USA: w grudniu zatrudnienie nadspodziewanie wzrosło, a stopa bezrobocia nieoczekiwanie spadła.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów w strefie euro (Sentix).

Za nami
   ● [PLN]   Według statystyk portalu Bankier.pl złoty ma za sobą piąty, spadkowy rok z rzędu. W 2022 kurs EUR/PLN wzrósł o 1,97%, a rynek USD/PLN o 8,29%. Nasz pieniądz tracił głównie z powodu: wybuchu wojny w sąsiedniej Ukrainie, obaw przed rekordowo wysoko inflacją i recesją, pasywnej postawy Narodowego Banku Polskiego oraz agresywnych podwyżek stóp banków centralnych G10.   ● [RPP, CPI]   Podczas gdy ECB i Fed są jeszcze dalekie od zakończenia cyklu normalizacji stóp w Eurolandzie i USA, w minioną środę krajowa Rada Polityki Pieniężnej, po raz czwarty z rzędu, utrzymała oprocentowanie złotego bez zmian. Do wznowienia podwyżek może zniechęcać Radę czwartkowa wiadomość o nadspodziewanym spadku krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu (16,6 % r/r vs. prognoza 17,3 %; poprzednio 17,5 %).   ● [USD]   Na przeciwnym biegunie był dolar, który ma za sobą najlepszy rok od 2015. W ostatnich dniach nowych powodów do zakupów zielonej waluty dostarczyły lepsze od prognoz dane z amerykańskiego rynku pracy, które zwiększyły oczekiwania ws. docelowego poziomu stóp Fed.   ● [NFP, ISM]   Piątkowy raport Departamentu Pracy pokazał, że w poprzednim miesiącu amerykańska gospodarka utworzyła więcej, niż zakładano nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (223 tys. vs prognoza 200 tys.; poprzednio 256 tys.), a stopa bezrobocia nieoczekiwanie spadła (3,5% vs prognoza 3,7%; poprzednio 3,6%). Zyski zielonej waluty przycięły informacje o największym od sierpnia 2021, zmniejszeniu dynamiki wynagrodzeń w USA (4,6% r/r vs prognoza 5%; poprzednio 4,8%) oraz o pierwszym od maja 2020 regresie amerykańskiego sektora usług wg ISM w grudniu (49,6 pkt vs prognoza 55 pkt; poprzednio 56,5 pkt). Ostatecznie rynek walutowy w Nowym Jorku zamknął się w piątek o godzinie 22:00 na poziomie EUR/USD 1,0646, EUR/PLN 4,6880, USD/PLN 4,4035. 

Przed nami
   ● [Sentix]   Dziś dowiemy się jakie nastroje panują wśród inwestorów w strefie euro na początku roku. Źródłem wiedzy w tej sprawie będzie indeks Sentix. Wobec powrotu cen gazu do poziomu sprzed wybuchu wojny w Ukrainie oraz stopniowego spadku inflacji można się spodziewać poprawy klimatu inwestycyjnego w Eurolandzie. W przypadku potwierdzenia tej tezy euro oraz jego sąsiedzi z CEE mogą dostać noworoczny zastrzyk pozytywnej energii (punkt oporu EUR/USD: 1,0700; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,3500). W przeciwnym razie waluty EU znajdą się pod presją (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0470; punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,5000).   ● [Eko-Tydzień]   Wśród publikacji ekonomicznych przypadających w rozpoczynającym się tygodniu najbardziej oczekiwane są dane z gospodarki amerykańskiej nt. inflacji CPI w grudniu (czwartek) oraz nastrojów konsumentów w styczniu (piątek). Z radarów inwestycyjnych nie można tracić informacji napływających z frontu rosyjsko-ukraińskiego oraz nt. sytuacji epidemiologicznej w Chinach.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.